Skocz do zawartości

O brustaszy do fraka


Dr Kilroy

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo dobry przykład ubioru w standardzie "White tie. Decorations".

Nie traktuję ubioru prezydenta RP według taryfy ulgowej, w końcu prezydent opłacany jest z podatków forumowiczów, aby godnie reprezentować Polskę, a w szczególności forum BESPOKE.

Sam pozwoliłem sobie w mojej książce skrytykować niestosowne nakrycie głowy prezydenta Komorowskiego na spotkaniu z prezydentem Niemiec.

Tym niemniej uważam, że frak jest - ogólnie biorąc - w porządku. Wstęga Orderu Orła Białego jest POD kamizelką, co oznacza, że chodzi o spotkanie bez udziału obcych głów państw.

Na marynarce frakowej widzą Panowie Gwiazdę Orderu Orła Białego, a poniżej niej - jako niższą rangą - Gwiazdę Orderu Polonia Restituta. Prezydent RP ma te obie gwiazdy na marynarce frakowej, gdyż z urzędu jest przewodniczącym kapituły obydwu orderów.

Kamizelka wystaje spod marynarki frakowej, bo tak ma być, zgodnie z angielskim standardem, o którym pisałem, a z którym niektórzy z Państwa z trudem się godzą. Ogólnie biorąc, frak jest dobrze skrojony, moje zastrzeżenia budzi tylko zapięcie kamizelki. Nie jest to jednak jakieś złamanie reguł, tylko licentia poetica krawca.

To tylko pobieżna ocena, więcej na ten temat znajdą Panowie w książce "Gentleman. Mam zasady" (także o zasadach noszenia fraka).

Z góry zapraszam na Opernball 2012. Tam też obowiązuje standard "White Tie. Decorations", z uwagi jednak na to, że na balu będzie obecny prezydent Austrii, prosiłbym Panów o założenie wstęg orderów NA kamizelkę.

Bilety wstępu mogę Panom pomóc załatwić, są one w cenie 250 EUR (loża firmowa 18.500, faktura VAT możliwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie!

Co do brustaszy we fraku:

Proszę pamiętać, że obok standardu "White tie" jest również jeszcze wyższy standard "White tie. Decorations". Ten drugi oznacza, że powinniśmy być przy orderach.

Noszenie orderów z poszetką byłoby niestosowne.

Gwiazdy orderowe są albo przykręcane na gwint, albo przyszywane. W związku z tym marynarka frakowa w standardzie "Decorations" nie nadaje się do zwykłego standardu "White tie", bo ma albo dziurki od śrubek, albo trzeba za każdym razem odpruwać gwiazdę orderową, co nie wychodzi na zdrowie ani gwieździe, ani marynarce.

Reasumując: szyjąc frak zamawia się dwie marynarki: jedną do standardu "White tie" (z brustaszą) i jedną do standardu "White tie. Decorations" (bez brustaszy).

Szczegóły dot. tego ostatniego standardu są opisane w mojej książce.

Jeżeli powyższa wypowiedź jest prawdziwa, to należałoby przyjąć absurdalne założenie, że męscy członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej są niestosownie ubrani, ponieważ ich marynarki frakowe z orderami posiadają kieszonki piersiowe (brustasze), w których mieszczą się białe poszetki.

Kamizelka wystaje spod marynarki frakowej, bo tak ma być, zgodnie z angielskim standardem, o którym pisałem, a z którym niektórzy z Państwa z trudem się godzą.

Poza tym nie zauważyłem na powszechnie dostępnych zdjęciach, aby członkom brytyjskiej rodziny królewskiej wystawały kamizelki spod marynarki frakowej. Raz jeszcze przeklejam jedno ze zdjęć, które zostało dołączone do dyskusji w osobnym temacie, poświęconym Pańskiej książce. Szkoda, że Pan konsekwetnie ignoruje wyniki tej dyskusji, bo wtedy wszelki dialog traci sens.

post-387-13658921190335_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezydent RP Bronisław Komorowski w koszmarnie skrojonym fraku na zdjęciu poniżej. :shock:

Niestety, nie śledziłem ostatnio tego tematu.... A tu proszę taki rarytas. Wydaje mi się, że strój jest jak najbardziej odpowiedni. Jak to sam określił miłościwie panujący: do pilnowania żyrandola :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze jeden międzynarodowy przykład na nie wystające kamizelki spod marynarki frakowej ze złotego okresu klasycznej męskiej elegancji.

Zdjęcie wykonano w Nowy Rok 1938 od lewej do prawej: Neville Chamberlain, premier Wielkiej Brytanii, Benito Mussolini, lord Halifax, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii oraz hr. Galeazzo Ciano, minister spraw zagranicznych Włoch.

post-387-1365892120116_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz Gołębiowski w książce Ubiory w Polszcze (Warszawa 1830) odnośnie fraka zanotował:

"Suknia kroju francuzkiego lub angielską naśladująca modę; z nią razem podlega różnym odmianom, co do kroju guzików, koloru sukna. Czarny i granatowy najużywańszy teraz. Strój polski ledwie gdzie ujrzy na ziemi polskiej, same tylko świecą sie fraczki" (s. 150).

Ryc. pochodzi z Journal des Dames et des Modes 1819 nr 27. Kieszonki piersiowej brak, a kamizelka nie wystaje spod marynarki frakowej.

post-387-13658921212764_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryc. pochodzi z Journal des Dames et des Modes 1819 nr 27. Kieszonki piersiowej brak, a kamizelka nie wystaje spod marynarki frakowej.

Nieprawda, czasem wystaje. 8-) Ryc. Franky LeRetoir, francuska Wikipedia, 2008 :D

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _tie_1.JPG

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _tie_2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryc. pochodzi z Journal des Dames et des Modes 1819 nr 27. Kieszonki piersiowej brak, a kamizelka nie wystaje spod marynarki frakowej.

Nieprawda, czasem wystaje. 8-) Ryc. Franky LeRetoir, francuska Wikipedia, 2008 :D

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _tie_1.JPG

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _tie_2.JPG

Nic się nie znasz :evil: To jest przecież purple tie (przynajmniej na moim monitorze) a my tu o white tie rozmawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to jest order kniazia Jarosława Mądrego. Wstęga na kamizelce, bo jest to obiad z udziałem prezydenta Janukowycza.

Orderem tym zostali m.in. uhonorowani: Nursułtan Nazarbajew, Adam Michnik, Lech Kaczyński, Muammar Kadafi, Andrzej Wajda.

Razi błędne ustawienie szkła: woda całkiem po prawej, a powinna być po lewej. Nie są na bieżąco sprzątane kieliszki, a min. Sikorski nie trzyma prawidłowo kieliszka z czerwonym winem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to jest order kniazia Jarosława Mądrego. Wstęga na kamizelce, bo jest to obiad z udziałem prezydenta Janukowycza.

Orderem tym zostali m.in. uhonorowani: Nursułtan Nazarbajew, Adam Michnik, Lech Kaczyński, Muammar Kadafi, Andrzej Wajda.

Razi błędne ustawienie szkła: woda całkiem po prawej, a powinna być po lewej. Nie są na bieżąco sprzątane kieliszki, a min. Sikorski nie trzyma prawidłowo kieliszka z czerwonym winem.

A co ma Janukowycz do tego, przepraszam??

Obiad nie miałby tej rangi, a jest to odznaczenie ukraińskie, które mogą posiadać obcokrajowcy, więc jeśli już je masz na obiad z prezydentem Ukrainy udajesz się odpowiednio udekorowany :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to jest order kniazia Jarosława Mądrego. Wstęga na kamizelce, bo jest to obiad z udziałem prezydenta Janukowycza.

Orderem tym zostali m.in. uhonorowani: Nursułtan Nazarbajew, Adam Michnik, Lech Kaczyński, Muammar Kadafi, Andrzej Wajda.

Razi błędne ustawienie szkła: woda całkiem po prawej, a powinna być po lewej. Nie są na bieżąco sprzątane kieliszki, a min. Sikorski nie trzyma prawidłowo kieliszka z czerwonym winem.

Akurat zdjęcie jest z przyjęcia zorganizowanego przy okazji wręczenia nagród Nobla. Janukowycza raczej tam nie było, bo ostatnio jest on w Europie niemile widziany. Gospodarzem był prawdopodobnie król Szwecji, więc tam należy kierować ewentualne uwagi co do rozstawienia naczyń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, to jest order kniazia Jarosława Mądrego. Wstęga na kamizelce, bo jest to obiad z udziałem prezydenta Janukowycza.

Orderem tym zostali m.in. uhonorowani: Nursułtan Nazarbajew, Adam Michnik, Lech Kaczyński, Muammar Kadafi, Andrzej Wajda.

Razi błędne ustawienie szkła: woda całkiem po prawej, a powinna być po lewej. Nie są na bieżąco sprzątane kieliszki, a min. Sikorski nie trzyma prawidłowo kieliszka z czerwonym winem.

Akurat zdjęcie jest z przyjęcia zorganizowanego przy okazji wręczenia nagród Nobla. Janukowycza raczej tam nie było, bo ostatnio jest on w Europie niemile widziany. Gospodarzem był prawdopodobnie król Szwecji, więc tam należy kierować ewentualne uwagi co do rozstawienia naczyń.

A tam... Ukraina i Szwecja takie same barwy. Czepiacie się Janukowycza. A co do ustawienia kieliszków to znani mi Szwedzi strasznie to olewali. Z jednym Ukraińcem ćwiczyłem kiedyś ustawianie kieliszków i powiedziałem sobie, że w życiu tego nie powtórzę.

Nadal nie wiadomo kogo obciążyć złym utrzymaniem w dłoniach kieliszka Pana Radka. Oxford? A może tę Panią o ładnych ramionach? (czy to Lady Anne?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Raut w Poselstwie Estonii w Polsce na cześć estońskiego ministra sprawiedliwości Friedricha Akel'a. Od lewej widoczni: minister opieki społecznej Marian Zyndram Kościałkowski, poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny Estonii w Polsce Hans Markus, minister spraw zagranicznych Estonii Friedrich Akel i minister spraw zagranicznych Polski Józef Beck. 1937.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.