Skocz do zawartości

[ŁÓDŹ], Przewodnik miejski


Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Moje ostatnie wyjazdy do krawca i szewca w Łodzi zakończone.

Poniżej buty od Kazimierza Sumery, a właściwie do Pana Zdzisława, który był faktycznym wykonawcą.

Już kiedyś pisali koledzy, że Pan Sumera robi buty dla kobiet.

Buty miały być w pierwotnej wersji tylko klejone do czego szewc mnie przekonywał. Z oporem się zgodziłem pamiętając, ze buty od szewca "bespoke" są szyte. [Po powrocie do Warszawy głębiej zbadałem sprawę, o czym już kiedyś na forum pisałem.]. Kilka dni po wizycie w Łodzi dostałem informację od Pana Sumery, że buty będą jednak szyte (z kanałem w podeszwie). Właściwie już byłem na etapie aby się przy tym szyciu tak nie upierać, ale szewc mnie zachęcił niewielkim wzrostem kosztu.

Buty były robione z przymiarką.

Wiedziałem, że pakuję się w "risky venture", ale po przymiarce byłem zadowolony z dopasowania buta - zwracałem szewcu uwagę przy zdejmowaniu miary, ze stopę mam dość szeroką, ale piętę wąską. Uwagi zostały uwzględnione.

Teraz muszę pochodzić w butach ...

I jeszcze przygoda z pastowaniem. Dostałem od szewca pastę, którą jest ciut jaśniejsza od lica (kolor pasty sangria). Lico wypastowałem bez problemu, chociaż będę musiał jednak zakupić pastę ciemniejszą. Natomiast - nie chcąc się bawić w "plaster" jak z butami od BK (i chcąc pójść na rękę jednemu z naszych kolegów :) ), zapastowałem pas i jasną dratwę otrzymując dość awangardowy kolor :) ...

img7142m.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img7136m.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img7140m.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Damian jest szansa na podmianę tych zdjęć, nie wyświetlają się już? Plus jakieś aktualne, fajna historia szkoda żeby umknęło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Panowie, jesteście może w stanie polecić (ew. odradzić marnego) złotnika w Łodzi? W innym miejscu polecano mi p. Andrzeja Romana z Wigury 9 oraz sklep Romavi na Jaracza 39, ale być może ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia :)

 

 

 

 

Jeśli to zbytni offtop proszę ciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czyli to ten zakład IZA, czy obok coś innego?

To ten zakład, dokładnie pod tym adresem znajduje się witryna zakładu Iza. Ostatnio przerabiałem koszulę Lantiera, zwężanie w ramionach. Nie pamiętam ile zapłaciłem, chyba coś koło 25 złotych - z wykonania jestem zadowolony.

 

Da się gdzieś w Łodzi kupić na miejscu drewniane prawidła, inne niż te z TiKeja? Na forum widziałem nienajlepsze opinie o tych z TK, a chciałbym sprawdzić przed zakupem jak pasują do buta.

Btw. U pani Filipowicz na Więckowskiego 1 oprócz szczotek do ubrań można kupić szczotki do włosów wykonane ze szczeciny dzika. Świetne są, polecam na drobny upominek dla małżonek/dziewczyn/długowłosych panów/siebie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się gdzieś w Łodzi kupić na miejscu drewniane prawidła, inne niż te z TiKeja? Na forum widziałem nienajlepsze opinie o tych z TK, a chciałbym sprawdzić przed zakupem jak pasują do buta.

Były u szewca na Zielonej, ale nie polecam. Bardzo podobne do tych z TK, wypełnią chyba tylko buty na bardzo szczupłym kopycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

U Basia ostatnio pytałem i on koszul nie szyje, ale o kimś wspominał, ale niestety nie zapamiętałem nazwiska i adresu. Tak samo wspominał o jakimś koledze, który szył buty, ale pod wskazanym przez niego adresem nie było już śladu po zakładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

1. W sklepie na Pomorskiej (6?) jest bardzo duży wybór tkanin, możliwe, że podszewkowych również (ogólnie polecany sklep w EL, przez P. Basia również),

2. To chyba nie jest skomplikowania operacja (kiedyś wymieniałem w kurtce w pierwszym lepszym pkt przeróbek i było ok).

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze z Łodzi, wiecie gdzie można znaleźć:

1. Sklep z tkaninami, gdzie można dostać podszewkę z wiskozy,

1. Oprócz sklepu na Pomorskiej (4 albo 6, blisko Placu Wolności) jest jeszcze Silk and Jazz na Zachodniej 85 albo 87. Szyld z napisem "tkaniny włoskie" - też mają duży asortyment, chociaż przyznam że nie pytałem o tkaniny podszewkowe. I jakoś tak sympatyczniej, i milej niż na Pomorskiej...

 

2. Oprócz mistrza Basia jest jeszcze krawiec na Widzewie - Adwentowicza 15. Robiłem tam taliowanie + zwężanie koszul w ramionach i było ok, bez zastrzeżeń. Inny krawiec jest też na Piotra Skargi 8/10, Dom Rzemiosła przy Górniaku. U żadnego z tych krawców nie wymieniałem podszewek. Zadzwoń, zapytaj o orientacyjną cenę, jeśli będzie podobna to leć do p. Basia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2. Oprócz mistrza Basia jest jeszcze krawiec na Widzewie - Adwentowicza 15. Robiłem tam taliowanie + zwężanie koszul w ramionach i było ok, bez zastrzeżeń. 

Byłem wczoraj u Pana Basia i ucięliśmy sobie miłą pogawędkę - akurat innych klientów nie było. Przypomniał mi się wątek i zapytałem P. Tadeusza o tego krawca na Widzewie. Powiedział, że zna - współpracuje on z Vistulą w zakresie poprawek (P. Baś zrezygnował ze współpracy z uwagi na wynagrodzenie). Zapytałem co sądzi i tutaj P. Tadeusz negatywnie wyraził się o pracy tego krawca na przykładzie skracania rękawów w marynarce (nieestetyczne wykonanie, nieprzesunięcie guzików i zostawienie ostatniego tuż przy końcu rękawa). Musiał po nim poprawiać. Z mojego doświadczenia wynika, że P. Tadeusz rzadko krytykuje innych rzemieślników, chyba że naprawdę kopią robotę (jak np. "krawiec" przy Pl. Reymonta - pisał o tym kiedyś kolega @Phantom), co więcej zachęca wręcz do wizyty u innych, szczególnie warszawskich mistrzów.

Sam nie odniosę się do tej opinii, ponieważ nie korzystałem z usług (zresztą na Widzew w ogóle mi nie po drodze).   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystałem kilka razy z tego krawca na Widzewie i miałem raczej średnie odczucia (mało estetycznie wykończenia) ale nosiłem rzeczy bo nic innego w pobliżu nie było, ale jak dałem pomarańczowe chino do skrócenia i pani przeszyła mi dół spodni różową nitką bo jak stwierdziła ciężo był dobrać kolor to zrezygnowałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.