Skocz do zawartości

Czyszczenie, pranie, prasowanie, mole, pielęgnacja, itd.


wx1440

Rekomendowane odpowiedzi

witam

uprałem w pralce ( na programie do prania wełny ) sweter : 80%wełna ,20 % poliamid ; suszyłem jak zwykle ( tzn. rozłożony na ręczniku na suszarce )

no i się rozciągnął

czy np. ponowne pranie ręczne spowoduje powrót do poprzednich wymiarów ??

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Mam pytanie dotyczące prasowania i brązowych (spalonych?) plamek, które powstają na koszulach podczas prasowania. Zaczynają doprowadzać mnie do rozpaczy :(

1) Koszule prane są w 2-letniej pralce, bawełna 30. Standardowo. Proszek Vizir. Wieszane są następnie na plastikowej suszarce. Po wysuszeniu nie ma na nich żadnych plamek ani innych "nieprawidłowości".

2) Żelazko dopiero co wymieniłem na takie, z którym nikt z moich znajomych nie miał problemu - Tefal Ultimate Autoclean 300. Temperatura do prasowania jest odpowiednia, pokrowiec na deskę wymieniłem na nowy, wodę wlewam do żelazka tylko z baniaka (nie z kranu). Powierzchnia żelazka jest idealna.

Mimo to, zwykle na koszulach białych (albo białych w paski), tak średnio rzecz biorąc na co drugiej/trzeciej robią się te obrzydliwe plamy... Myślałem, że to może wina żelazka+pokrowca+wody, ale chyba nie. Nie mogę raczej dalej obniżyć temperatury prasowania, bo wtedy będzie to trwało bardzo długo i będzie uciążliwe.

Ktoś może też z tym walczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem identyczny problem.pisalem o tym,chyba w tym watku. Przestalem uzywac pary w zelazku, w zamian spryskiwacz oraz zmienilem proszek na ten w plynie. Peoblem zniknal. Jestem prawie pewien, ze wina proszku, dlatego powoli wracam do zelazka z para, ale pewien jeszcze nie jestem. W kazdym razie znam ten bol. . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda jest demineralizowana, baniak kupiony na stacji 5L. Wcześniej to była woda z kranu (mea culpa), więc zakładałem że to mogło być jakieś żelazo czy inne zanieczyszczenia (kamień). Wymieniłem żelazko na nowe (i pokrowiec na deskę) i zacząłem używać wody demineralizowanej.

Kamień raczej nie wypada z żelazka bo jest nowe, użyczyłem je niedawno w ramach eksperymentu (było używane do prasowania innych koszul wypranych w innym proszku, w innej pralce i prasowanych na innej desce) i tam nie "plamiło". To pokazuje, że chyba macie rację - to może być wina proszku, choć spodziewałbym się takich rewelacji raczej przy tańszych proszkach. Muszę zorientować się w tych płynnych. Albo prasować przez szmatkę - do tej pory tego nie robiłem. Aha, odniosłem wrażenie jak gdyby wypluwał te plamki w okolicy strzelania parą, więc chyba też tego zaniecham na jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne problemy aż teściu (dobrze zna się na samochodach i wodach w akumulatorach) mnie oświecił.

Wbrew pochwałom na rzecz wody zdemineralizowanej, należy pamiętać, że woda taka jak sobie spokojnie stoi potrafi wydzielać osad. Właśnie takiego brązowawego koloru.

Od tego czasu wypowiedziałem wojnę wlewaniu wody do żelazka i robię jak Misza. Spryskuję wodą z zewnątrz. Mam święty spokój, a do bawełny pary w zasadzie w ogóle nie potrzebuję.

Jeśli ktoś chce używać wody w żelazku, to niestety musi za każdy razem po użyciu opróżnić żelazko.

I bardzo często robić Calclean.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki. Co polecacie w takim razie w zamian? To skandal, żeby proszek w takiej cenie tak obrzydliwie niszczył koszule.

Apropos wody i wydzielania osadu - czy ten osad jest jakkolwiek widoczny w baniaku z wodą, czy to niewidzialny potencjał do robienia plam? Bo w baniaku nie zauważyłem żadnego osadu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problem leży w wodzie zdemineralizowanej, a nie w proszku. Ja dalej używam Viziru i nie mam problemu z plamkami.

Na pytanie, czemu nie ma w baniaku osadu, jeszcze nie odpowiedziałem, bo nie miałem kiedy spytać. Ale zrobię to przy najbliższej okazji :)

Na szybko myślę, że to może mieć związek z tym, gdzie ta woda stoi i pod wpływem jakiej temperatury się znajduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowały mnie te brązowe plamy, trochę to dziwne. Nigdy nic takiego mi się nie zdarzyło, a stosowałem w zasadzie wszystkie kombinacje, o których piszecie z małym jednak wyjątkiem, nigdy nie zostawiam wody w żelazku, zawsze po prasowaniu wylewam resztę. Może tu tkwi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, sprawa chyba beznadziejna ale co tam.

Wyciągnąłem wełnianą marynarkę z szafy i zauważyłem na rękawie dziurkę, jakby wygryzioną przez mole lub wypaloną (?), tak ok.3 mm średnicy. Da się ją jakoś zamaskować/zaszyć/skleić/zacerować czy już marynarka do wyrzucenia?

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowały mnie te brązowe plamy, trochę to dziwne. Nigdy nic takiego mi się nie zdarzyło, a stosowałem w zasadzie wszystkie kombinacje, o których piszecie z małym jednak wyjątkiem, nigdy nie zostawiam wody w żelazku, zawsze po prasowaniu wylewam resztę. Może tu tkwi problem.

Jeśli moja historia jest poprawna, to tak. Problem tkwi w nie opróżnianiu żelazka. Po każdym użyciu trzeba wylać wodę i najlepiej często robić Calclean, jeśli chcemy używać pary.

Poza tym ponoć można używać wody zdemineralizowanej i kranowej zmieszanej 50/50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.