Skocz do zawartości

Żabki (podkówki, blaszki) - dyskusje i porady


Gość gccg

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, FranciszekMaurer napisał:

Jakie macie doświadczenia z tymi metalowymi czubkami wmontowanymi równo z podeszwą jak w butach Vassa? Idąc słychać jakieś stukanie itp? Generalnie polecacie takie rozwiązanie? @Tanatos70?

Vass stosuje najlepsze i najestetyczniejsze rozwiązanie z tych przeze mnie testowanych. Mocno ścieram czubki przez kilka-kilkanaście pierwszych wyjść (nawet te metalowe lekko zdzieram 🙂) i to rozwiązanie się u mnie sprawdza. Wadą takiej modyfikacji jest pewien (lekki) dyskomfort w trakcie chodzenia. Przy uginaniu stopy/stawianiu kroków, ten twardy czubek minimalnie zaburza płynność ruchów. Oraz tak jak napisał kolega @musa19- przy dynamicznym przemieszczaniu się, można "złapać lekki poślizg". Poradził bym tak- do półbutów gumowe wzmocnienie czubka (również świetnie się sprawdza), do trzewików w których stopę mamy i tak trochę bardziej unieruchomioną wysoką cholewką i zakres ruchów lekko ograniczony (ja ciasno sznuruję)- żabki. Stukanie jest tutaj najmniejszym problemem. Jak nie chcesz, nie stukasz. Ja czasami lubię sobie akurat w pewnych sytuacjach akustycznie dodać otuchy, więc dla mnie taka możliwość to zaleta 😉

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

@pablocito Dzięki! Kupiłem na allegro arkusz blachy mosiężnej z której wyciąłem z grubsza kształt, potem dremlem już doszlifowałem na równo z podeszwą (ale samej podeszwy nie ruszałem, nie mam akurat farby żeby potem podmalować). Otwory na wkręty wywierciłem najpierw małym wiertłem na wylot a potem większym do połowy, żeby główka wkręta się schowała na równo. Same wkręty też kupione na allegro. Dogiąć blaszkę do krzywizny podeszwy nie było trudno bo mosiądz jest dosyć miękki.

Zacząłem już drugą parę i jest trochę lepiej. Jeden but już zrobiłem, ale przy drugim mogę zrobić jakąś mini fotorelację, ale to pewnie po weekendzie.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, myszy napisał:

@pablocito Dzięki! Kupiłem na allegro arkusz blachy mosiężnej z której wyciąłem z grubsza kształt, potem dremlem już doszlifowałem na równo z podeszwą (ale samej podeszwy nie ruszałem, nie mam akurat farby żeby potem podmalować). Otwory na wkręty wywierciłem najpierw małym wiertłem na wylot a potem większym do połowy, żeby główka wkręta się schowała na równo. Same wkręty też kupione na allegro. Dogiąć blaszkę do krzywizny podeszwy nie było trudno bo mosiądz jest dosyć miękki.

Zacząłem już drugą parę i jest trochę lepiej. Jeden but już zrobiłem, ale przy drugim mogę zrobić jakąś mini fotorelację, ale to pewnie po weekendzie.

Popatrz, do mnie właśnie jedzie arkusz blachy mosiężnej i kupiłem krótkie wkręty. Jak znajdę trochę czasu również się pochwalę.

Słabo dostępna usługa poza największymi ośrodkami. Przeszedłem się po wszystkich okolicznych szewcach i nikt nie chciał się podjąć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie się pochwal! 
Zgadzam się, że usługa jest zdecydowanie zbyt słabo dostępna, a dla mnie jest potrzebna bo bardzo szybko zdzieram czubki.

Dodaje zdjęcie drugiego podejścia, jak wspomniałem postaram się zrobić fotorelacje jak będę robił drugiego buta. 
Na pewno mogę popracować nad wygładzaniem krawędzi blaszki, chociaż z drugiej strony i tak zaraz będzie poobdzierana.

Tu akurat mam założoną zelówkę do której wyrównałem, więc nie musiałem też mocno wchodzić w podeszwę.

46FAF5FD-CBB6-4AD2-8DBA-0988AFEAAD95.jpeg

  • Like 3
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nacinam nożykiem w miejscu gdzie ma być blaszka, potem piłuje aż będzie blaszka się wpasuje. W pierwszej parze musiałem spiłować szew bo podeszwa jest dość cienka, w drugiej jest tyko minimalnie naruszony przez to, że są zelówki. 
Standardowo te blaszki (przynajmniej Triumph) mają 1,5mm grubości więc raczej nie ma możliwości nie zetrzeć szwu (na YT można zobaczyć filmik Carminy gdzie też wchodzą w szew), chyba, że się wymienia podeszwę i od razu robi się wgłębienie pod blaszki przed zszyciem. 

Ostatecznie jeśli komuś przeszkadza można po prostu kupić grubszą nić w kolorze tam gdzie szew jest naruszony zszyć ręcznie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to w ogóle nie żałuje "ginącego zawodu szewca", skoro nikt nie chciał się podjąć wstawienia żabek i forumowicz musiał sam to zrobić, zresztą z bardzo fajnym efektem. To już kolejna historia, że ktoś chce zszyć cholewkę, założyć haczyk albo żabki, a kolejni "fachowcy" rozkładają ręce i mówią, że się "ni da". Niech giną, partacze.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@myszy gratuluję wykonania.

Czy możesz napisać jakiej długości są wkręty?

@Velahrn z tego co mi wiadomo, to tylko Wielki Shoe ma w ofercie lulu tips w dwóch wersjach (Triumph i French tips) w cenie 119 PLN. Sam się zastanawiam czy wysłać do nich, czy może spróbować samemu, idąc za przykładem kolegi myszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Velahrn @dunlop Dzięki.

Wkręty mam o długości 6mm. 
119zl to niby niedużo, ale poza wspomnianym Wielkim Shoe mało kto się tego podejmuje. A jeśli ma się już narzędzia, to za połowę tego można zrobić 5 par, może więcej (nie, żebym januszował, 119zl to chyba i tak dobra cena).

Ale ja tam nie żałuje, lubię takie projekty DIY a teraz mogę sobie sam takie żabki zakładać na każde kolejne buty, a z każdą parą myślę, że wykonanie będzie coraz lepsze.

 

Swoją drogą jakie koledzy mają podejście do zakładania żabek na gumową podeszwę (dainite, york, itp.)? Z tego co na razie wyczytałem ludzie piszą, że nie ma za bardzo sensu, ale ja nawet i gumę dość szybko ścieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, myszy napisał:

@Velahrn @dunlop Dzięki.

Wkręty mam o długości 6mm. 
119zl to niby niedużo, ale poza wspomnianym Wielkim Shoe mało kto się tego podejmuje. A jeśli ma się już narzędzia, to za połowę tego można zrobić 5 par, może więcej (nie, żebym januszował, 119zl to chyba i tak dobra cena).

Skoro założenie żabki na jednym bucie zajęło Ci tak jak piszesz ponad godzinę, to wychodzi dwie godziny na parę. 5 par to w co najmniej kilka godzin pracy (5 godzin zakładając, że  że to kwestia wprawy i poprawisz czas o połowę). Nie wiem jak Ci za 5 godzin pracy i materiały wychodzi połowa ze 119 złotych...

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zajac Poziomka to było duże uproszczenie i chodziło mi o sam koszt materiałów. Jak wspomniałem uważam, że 119zł to dobra cena i nie chcę porównywać tego co zrobiłem do pracy w np. Wielkim Shoe. Swojego czasu pracy oczywiście nie biorę pod uwagę w koszcie, bo nie robię tego zawodowo. 
Głównym problemem tutaj jest dostępność usługi a nie jej cena.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dunlop napisał:

@myszy gratuluję wykonania.

Czy możesz napisać jakiej długości są wkręty?

@Velahrn z tego co mi wiadomo, to tylko Wielki Shoe ma w ofercie lulu tips w dwóch wersjach (Triumph i French tips) w cenie 119 PLN. Sam się zastanawiam czy wysłać do nich, czy może spróbować samemu, idąc za przykładem kolegi myszy. 

Ostatnio odebrałem od nich kolejną parę, w której mi założyli. Robią to porządnie, czysto i trwale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.