Skocz do zawartości

Nóż do garnituru, czyli gentleman's knife


Kamola

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno prawdziwy gentleman zawsze nosi przy sobie nóż,żeby mógł ostrzyć pióro do pisania. Stąd ponoć angielska nazwa penknife.

A WY? Jaki nóż nosicie do garnituru?

Ja dotąd w tych rzadkich przypadkach kiedy nosiłem garnitur(głównie na egzaminy) zakładałem do niego swojego Smith&Wesson HRT Framelock, który jest dużym,dość tanim folderem który póki co jest moim jedynym składakiem.

http://outdoorsuppliesuk.com/smithwesson/SWFL2

Ze względu na swój rozmiar nie jest on zaliczany do kategorii every day carry (EDC)-ani tym bardziej gentleman's knife-ale ze względu na mój sposób noszenia nie sprawiało to żadnego problemu. Ja nóż wkładam nie do kieszeni,ale w sposób który jest określany przez amerykanów noszących broń palną jako "inside the waistband", czyli zahaczam go klipsem na biodrze o krawędź spodni,ale tak,że nóż jest między ciałem a spodniami, a klips na zewnątrz spodni, pod paskiem. W ten sposób żaden prawie rozmiar noża nie przeszkadza.No i kieszeń jest nieobciążona.

Ponieważ jednak w niedalekiej przyszłości planuję zmiany życiowe za którymi(na szczęście) będzie szło częstsze noszenie garnituru (no i ogólnie trochę zmieniam styl-po to tu jestem), to postanowiłem,że przydałoby się kupić nóż bardziej elegancki, bardziej do garnituru pasujący stylem.

Wczoraj odkryłem istnienie CRKT Eros i mnie zachwycił:

Dołączona grafika

Jak widać występuje w dwóch wielkościach. Zaprojektował go słynny Ken Onion, rękojeść wykonana z tytanu, świetna stal i perfekcyjne wykonanie. To oczywiście musi kosztować- można go kupić za ok.140 dolarów np. na Amazonie.

Tu w porównaniu z bardziej klasycznym:

Dołączona grafika

Na tym filmiku dopiero widać całe jego piękno:

A tutaj link to ciekawej recenzji:

http://www.bladeforums.com/forums/showt ... Onion-Eros

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum znajduje się z tego co wiem paru "nożowników", nie mówię o sobie - pewnie się wkrótce odezwą.

Opozycjonistom polecam mini rozdzialik w książce Roetzela, strona 307, a po złagodnieniu obejrzenie kolekcji np. Mcusty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzenie pióra wymaga ostrza bardzo cienkiego i wąskiego - dobrze sprawdza się tu zwykły nożyk introligatorski z cienkim ostrzem. Encyklopedia Francuska Diderota w grafikach ilustrujących ostrzenie pióra ukazuje instrument przypominający raczej szydło szewskie sklepane na płasko i zaostrzone. (Foto wrzucę po weekendzie ). Toteż sądzę, gentelmanowi w zupełności wystarczy zwykły mały scyzoryk do garnituru. W razie konieczności obrony lepiej radzić chyba sobie gołymi pięściami i ew. parasolem w mojej opinii. mam wrażenie, że wtedy policja i sad będą pobłażliwsze gdy ewentualnie uszkodzimy agresora :). O mordercze chęci założyciela wątku raczej nie posądzam.

Idąc dalej tym tropem to mi się przypomniał wiersz - piosenka J. Kaczmarskiego "Czerwony autobus" i fragment. "Inteligentna twarz/co słucha zamiast mówić/tors otulony w płaszcz/szyty na miarę spluwy....".

Pozdrawiam

A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej tym tropem to mi się przypomniał wiersz - piosenka J. Kaczmarskiego "Czerwony autobus" i fragment. "Inteligentna twarz/co słucha zamiast mówić/tors otulony w płaszcz/szyty na miarę spluwy....".

Pozdrawiam

A.

dokładnie. Aż się prosi o temat jak zmieścić w warunkach biurowych obrzyna pod marynarką :) dlaczego na to wcześniej nikt nie wpadł na forum o męskiej elegancji?! :)

Nożami się nie interesuję, ale oglądałem i rozumiem fascynację. Aczkolwiek dla pewnego porządku przeniósłbym temat do Sali klubowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co nosisz nóż? Nie czujesz się pewnie bez broni?

Nóż to przedmiot codziennego użytku i jeśli kojarzy Ci się tylko z funkcją obronną to masz problem.

Co do samego pytania o elegancki nóż, ja jakiś czas temu zakupiłem z kalsyczną rękojeścią z drewna oliwnego:

http://www.lionsteel.it/fast/k/en/eur/products/v/151

Takim klasykiem do garnituru na pewno jest CRK Mnandi:

Dołączona grafika

lub wiele noży William Henry:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

W tańszym budżecie np. Benchmade Shoki

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

dokładnie. Aż się prosi o temat jak zmieścić w warunkach biurowych obrzyna pod marynarką :) dlaczego na to wcześniej nikt nie wpadł na forum o męskiej elegancji?! :)

Nożami się nie interesuję, ale oglądałem i rozumiem fascynację. Aczkolwiek dla pewnego porządku przeniósłbym temat do Sali klubowej.

Popieram temat jak najbardziej na sale klubową

Obrzyn...echhh ile to by spraw rozwiązało. :) Dlatego trencz mam nieco obszerny, MP44 albo sten wchodzą bez problemu. w tym kraju trzeba być zawsze na konspirację gotowy. :)

ten nóż z okładziną z drzewa oliwkowego jest piekny. lubię wszystko co ma w sobie drewniane elementy - pióro, którego używam codziennie też jest z drewniana obsadkę (foto w wątku o piórach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Kamola - czy jak ostrzysz pióro to nie wzbudzasz poruszenia otoczenia? ;)

uwaga generalna: co do cech obronnych - to może już lepiej nosić laskę ze szpikulcem lub sztyletem ukrytym w rękojeści :idea:

Nie, bo jest to nielegalne wg. aktualnej ustawy o broni i amunicji. Wszelkie noże są legalne prócz tych które mają za zadanie udwać inne przedmioty lub są w nich ukryte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wrzucałem w innym watku, mój faworyt.

@ White Haven

Fajnie, ale nie wiem czy na naszym forum jest ktos kto posiada. Jesli tak, to chetnie zobacze nawet Glock'a.

Zbieram sie od dawna, zeby zostać mysliwym (miec mozliwosc posiadania broni), ale jakos nie moge sie ogarnac ;)

post-270-13658921558224_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jan.

piękna stal na tym nożu. skuwana damasceńska. Miałem kiedyś w reku, jak byłem na praktykach muzealnych na Jasnej Górze, nóż dalekowschodni - kris (dar sułtana Brunei dla L. Wałęsy ostrzem z takiej stali - wspaniała.

Raz jeden w Lublinie na Jarmarku Jagiellońskim (polecam) który odbywa się corocznie w sierpniu był Ukrainiec oferujący i ostrza i całe noże z tak ukształtowanej stali. Nie kupiłem (były dość drogie) i do dzisiaj żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie akurat temat noży nie wciągnął i nie posiadam, ale ostrzę sobie zęby (pun not intended) na taką Mcustę:

http://www.mcustaknives.com/Page2.html (MC76D)

Przecież nawet największy dżentelmen nie otwiera paczki z nowymi poszetkami przy użyciu spinki do mankietu. A kiedy wybrance serca na bankiecie wypruje się nitka, też przyda się scyzoryk. Dżentelmen czasem używa też śrubokręta, i to raczej nie przez jedwabną chusteczkę, coby się nie zbrukać;-)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja mam jeszcze pytania bo temat mnie wciągnął:

1. czy jakaś firma robi rękojeści wykończone skórą egzotyczną ? :)

2. czy scyzoryk nosicie w zewnętrznych kieszeniach ?- np. biletówce lub ukryty pod poszetką - czy w wewnętrznych (mało praktyczne)?

3. jeżeli zabiorę również gaz łzawiący, to czy umieszczenie w garniturze noża dalej ma priorytet - czyli co bliżej pod ręką?

dziękuję

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@damiance

2. wewnetrzna kieszeń jest bardzo praktyczna

3. ech, tu naprawdę nie chodzi o nóż do obrony, ale odkręcenia śrubki, odcięcia nitki, otworzenia paczki, podskrobania czegoś... Po prostu posiadanie takiego małego kozika przy sobie znacznie czas pozwala oszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja. Jezeli czlowiek nie ma innych ubran niz garnitur, to np. pracujac w garazu musi miec jakies miejsce na narzedzia.

Dlatego godne polecenia jest noszenie kamizelek. Dochodza 4 dodatkowe kieszenie: lewa gorna na zapasowa detke, prawa gorna na przejsciowa wtyczke do kontaktu uk-europa, lewa dolna na nozyce do ciecia blach i prawa dolna na lutownice.

Nigdy nie wiadomo co sie moze czlowiekowi przydac w miejskiej dzungli.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.