Skocz do zawartości

Nóż do garnituru, czyli gentleman's knife


Kamola

Rekomendowane odpowiedzi

Z nożem do garnituru jest taki problem, że trzeba pamiętać, że się go ma. Ja już jeden straciłem w czasie kontroli na lotnisku. Był w teczce, którą miałem jako podręczny, nie ruszany leżał w niej od lat i oczywiście został skonfiskowany na bramce. Teraz mam taki mini przy kluczach i zwykle nie zapominam odpiąć.

Kiedyś jak wracałem ze stanów z NY dostałem w podobnym przypadku kopertę (taka twarda kurierska z bąbelkami w środku), żebym sobie zaadresował a przesyłka przejdzie. Ktoś mi mówił że takie jest prawo i że właściwie na każdym lotnisku na świecie w państwach cywilizowanych powinni się tak obejść z pasażerem, jeśli wyrazi takie życzenie. Nie weryfikowałem tego i zawsze teraz uważam żeby wyjąć wszystko. Sytuacja miała miejsce 2002 roku. Sam nie prosiłem o kopertę, grzecznie oddałem co tam miałem, ale byłem mocno niezadowolony. Wtedy dostałem właśnie propozycję rozwiązania problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

W nawiązaniu do tematu sprawiłem sobie mały (dosłownie) prezent mikołajkowy. Benchmade 482 - ostre maleństwo wykonane ze stali S30V, włókna węglowego i drewna. Nóż nie ma klipsa, który przy tym rozmiarze jest niepotrzebny gdyż nawet włożony do do kieszeni marynarki nie wypycha jej, a jego ciężar jest nieodczuwalny podczas poruszania się. Jego największą zaletą jest to, że nie straszy rozmiarem, a materiały, z których jest wykonany bardziej go klasyfikują jako akcesorium modowe niż broń.

 

Różne noże noszę ze sobą od kilku lat i mogę powiedzieć, że zwykle jego wyjęcie i użycie przy innych osobach wiąże się z dość zachowawczą i niezbyt pozytywną reakcją i pytaniami w stylu "po co ci nóż?", "chodzisz z nożem po ulicy?". O ile na pierwsze pytanie dość łatwo odpowiedzieć gdy się wyręcza kogoś szarpiącego się z otwarciem jakiegoś opakowania, o tyle na drugie pytanie lepiej nie odpowiadać w ogóle. Polecałbym, aby ostrze do codziennego noszenia było jak najmniejsze i miało możliwie jak najmniej cech "taktycznych", tzn. proste, niepowlekane na czarno ostrze, rączka wykonana ze szlachetnego materiału (drewno, stal nierdzewna, masa perłowa, kość itp.). Większość folderów można sprawnie otworzyć jedną ręką, chociaż lepiej nie robić tego swoim najlepszym, wyćwiczonym ruchem chyba, że zależy nam na reputacji eleganckiego awanturnika.

6c5528cbce528453facac0a5d1effddc.jpg

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od pewnego czasu zawszę w kurtce noszę scyzoryk. Wbrew pozorom, przydaje się bardzo często. Ale nóż do garnituru wydaje mi się zbędny 8-)

Ja mam kurtkę szwajcarskiej marki Strellson, której integralną częścią jest scyzoryk.

803a57c5fb2844a01934e90f78eb8e4a.jpg

...Trzeba jednak pamiętać o tym zmierzając na samolot i zawsze ją pakować w bagaż rejestrowany.

Mam też zawsze w plecaku obok pióra - zestaw śrubokrętów (t.j. aluminiową rękojeść z mieszczącymi się w jej wnętrzu kilkoma bitami).

Jak poniżej, tylko że czerwoną - pasującą kolorystycznie do scyzoryka, oraz akcentów w kurtce i plecaku.

29eb639889de56888c2469d3ef519392ca8d0f27

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego Ci śrubokręty podręczne? młotek też nosisz (czerwony?)?

Elegancki mężczyzna jest przygotowany na każda sytuację...

Śrubokręty te są naprawdę bardzo dyskretne i częściej mi się przydają niż wspomniane wyżej pióro... do tego, do czego są - t.j. rozkręcania i skręcania... wszystkiego (gdzie pasują, a są dość uniwersalne), ale najczęściej elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Historyczne przeszkolenie wojskowe (oficerskie) to była akurat domena większości arystokracji, bo pierworodnego miało się jednego do odziedziczenia majątku, a reszcie Synów trzeba było jakieś zajęcie znaleźć

 

Tak, ale to w Prusiech, w Anglii czy pewnie w jeszcze innych pludryjskich krajach. W Koronie (na Litwie chyba też) każdy synowiec miał równe prawo do dziedzictwa tatusiowego (byle był z prawego łoża). Stąd nie było zawodowej armii ("zaciężnej"), a pojęcie wojaczki przetrwało wyłącznie jako romantyczna przygoda.

 

 

BTW odnoszę wrażenie, że stąd chyba właśnie w tej starszej nieco literaturze pojęcie "zaciężnego wojska" wiąże się z raczej niezbyt dobrą konotacją. Tak chyba nawet przedstawia to Sienkiewicz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Nie jestem przekonany. Korkociąg w życiu nie był mi potrzebny w warunkach polowych. Dwóch z reszty nie jestem w stanie poprawnie zidentyfikować, więc pewnie również nie są mi desperacko potrzebne. Dla mieszczucha takiego jak ja, taki scyzoryk wielofunkcyjny to jednak zabawka. Ładna, ale tylko zabawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze w Vickach jest odkrywanie alternatywnego przeznaczenia narzędzi. Mam w jednym ze swoich "przyrząd do odsuwania skórek", który znakomicie nadaje się do skrobania płyty elektrycznej. Z dwóch różnych wersji "obieraczki do cytrusów" jedna naprawdę doskonale służy do tego celu, druga zaś jest niezastąpiona do otwierania paczek.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, White Haven napisał:

Ej korkociąg to akurat podstawowa sprawa - jak niby otworzysz zakorkowane wino (no wiem że niby można walnąć szyjką flaszki o cokolwiek, ale to trochę nieeleganckie nie sądzicie ;) ?) Osobiście zawsze mam przy sobie scyzoryk. 

W życiu nie zdarzyło mi się, żebym musiał otworzyć wino na zewnątrz, ale ja piję rzadko i jeśli już to raczej wódkę.

Wracając do tematu; z noży mam składanego Opinela ze stali węglowej i sobie chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.