Skocz do zawartości

Elegancja z lat minionych


damiance

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Olgierd

Ciekawostka, której nie znałem -- piszę w "latach minionych", ale pasuje chyba nie tylko tutaj -- jak podaje New York Times (ponoć za książką Jane Ridley "The Heir Apparent") zwyczaj odpinania dolnego guzika w marynarce zawdzięczamy Edwardowi VII Albertowi von Sachsen-Coburg und Gotha, który -- osiągnąwszy niebagatelny rozmiar 48" w talii (!) -- musiał zaprzestać zapinania kufajki na wszystkie guziki.

 

 

Cytat za NY Times:
 

Over time, Bertie’s 29 1/4-inch waist ballooned to 48 inches. He smoked 20 cigarettes and a dozen Havanas a day. Emphysema and heart failure killed him, at age 68. His main enthusiasm was for uniforms (he liked to strut in a Field Marshal’s outfit) and “dress.” His lasting sartorial monuments are the undone bottom button on the gentleman’s waistcoat (the 48-inch “tum,” not style, was the reason); the cuff, or turn-up, on trouser legs; and the “dinner jacket.” Bertie’s devotion to his public appearance — particularly when crowds or camera lenses were present — was punctilious.

 

 

PS jeśli ktoś znał genezę tego zwyczaju -- wybaczcie, nie bijcie; ja nie znałem (pewnie nie tylko ja).

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, a gdzie tu elegancja?!

Elegancja rozumiana jako przywdzianie najbardziej odpowiedniego stroju do danych okoliczności.

Chyba każdy z forum zgodzi sie, że zarówno teraz jak i kiedyś facet w żakiecie czy stressmanie na plaży wyglądałby co najmniej niestosownie... na pewno nie elegancko.

 

[...] nie pozostawia wielkiego pola do popisu wyobraźni.

Chyba zbyt powierzchownie do tego podchodzisz... a co z wyobraźnią dotyczącą koloru oczu, kształtu rzęs, czy zalotnego spojrzenia wybranki?

 

to akurat nie elegancja lecz wyuzdanie.  :P

Oczywiście - fotka jest troszkę przesadzona... ale znakomicie oddaje to co miałem na myśli. t.j. Że akurat jeśli chodzi o ubiór plażowy to współczesny dwu częściowy damski fason jest chyba najlepszym, co da się osiągnąć.

Zresztą podobnie też jest z męskimi bokserkami.

 

Ale dawne stroje kąpielowe wciąż stanowią inspirację dla współczesnych

...co nie oznacza, że dwu częściowe bikini nie wyglądało by zdecydowanie lepiej na tej modelce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Olgierd

 

nie mylisz się! Edwardowi VII zawdzięcza moda męska również mankiety w spodniach, kiedy brnąc w błocie podwinął je sobie. Rozpowszechnił również palenie cygar wśród lordów, co za królowej Wiktorii (panowała przez 63 lata od 1837 do 1901 r.) było surowo zabronione na dworze.

 

post-202-0-96821800-1386497599_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartazz

 

sentymentalny materiał archiwalny w zderzeniu ze współczesnością. W oficjalnym materiale można zobaczyć garnitur wraz z wiązaniem krawata (windsor) ambasadora Krzysztofa Krajewskiego, Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego w MSZ (4:40, 7:10) oraz mundur szefa Protokołu Dyplomatycznego wg wzoru z 2012 r. (7:50). Cóż, krawiec miarowy nie dopisał a może projektant nie ściągnął guzików zapinanych na łańcuszek.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartazz

 

sentymentalny materiał archiwalny w zderzeniu ze współczesnością. W oficjalnym materiale można zobaczyć garnitur wraz z wiązaniem krawata (windsor) ambasadora Krzysztofa Krajewskiego, Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego w MSZ (4:40, 7:10) oraz mundur szefa Protokołu Dyplomatycznego wg wzoru z 2012 r. (7:50). Cóż, krawiec miarowy nie dopisał a może projektant nie ściągnął guzików zapinanych na łańcuszek.

 

Poza wrażeniami wizualnymi mamy też piękną polszczyznę - w dwutysięcznym dwunastym roku decyzją ministra", ciekawe czy Pan Dyrektor mówi też w "król Kazimierz Wielki zmarł w tysięcznym trzysta trzydziestym trzecim"?

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nieznane zdjęcia z Warszawy i granicy polsko-sowieckiej w obiektywie Willema van de Polla z 1934 r. już wkrótce do zobaczenia w DSH na Karowej.

 

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/56,34862,15287753,Zobacz_nieznane_zdjecia_Warszawy_z_1934_roku__GALERIA_.html

 

Na zdjęciu poniżej Józef Beck, pierwszy z elegantów wśród ministrów II RP.

 

post-202-0-40926600-1390167464_thumb.jpg

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@+Immune+ Dzięki, coś czułem, że jeszcze jakoś inaczej ;) Kartonowego nigdy nie miałem, zadowolony jestem z bawełnianego, od razu połączonego z kołnierzykiem. Wnioskuję,  kartonowy nie jest zbyt żywotny.

 

@proceleusmatyk Moim zdaniem praktyczno-ozdobne: zasłania koszulę, która mniej lub bardziej faluje, zastępując ją prostą i nieprzeniknioną jak karton powierzchnią. Nadaje formalności. Poza tym stosowano jako uzupełnienie wymienialnego zestawu - kołnierz i mankiety koszuli, albo i za miast niej. Ale to już nie mieści się w kategoriach elegancji...

 

 

Dorzucam, poglądowo: http://www.rjwshirts.com/Formal-Evening.html

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.