Skocz do zawartości

Koszule - dyskusje i porady, jakość, ulubione marki


Gość mrt

Rekomendowane odpowiedzi

@Blue, nie jestem pewien czy wyciągasz wnioski we właściwym kierunku. To, że jakieś rozwiązanie jest dozwolone dla określonego stroju nie oznacza, że ma ono wpływ na formalność. Nie sądzę aby w tym samym smokingu była różnica w formalności ze względu na użycie koszuli z krytą listwą cz też z guzikami jubilerskimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,5k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

@Blue, nie jestem pewien czy wyciągasz wnioski we właściwym kierunku. To, że jakieś rozwiązanie jest dozwolone dla określonego stroju nie oznacza, że ma ono wpływ na formalność. Nie sądzę aby w tym samym smokingu była różnica w formalności ze względu na użycie koszuli z krytą listwą cz też z guzikami jubilerskimi.

Chodzi mi o wyczerpujaca hierarchie formalnosci zapiecia koszul.

To czego brakowalo, to zapiecie na guziki jubilerskie koszuli smokingowej.

Ja zakladam ze poziom formalnosci takiego zapiecia, jest taki jak dla zapiecia z kryta plisa(ale ja tez zakladam, ze kryta plisa jest do smokingu, a do garnituru wizytowego/wieczorowego brak listewki/plaska). Przyjmujac takie zalozenie pozostawalibysmy przy czterech stopniach poziomu hierarchii formalnosci zapiecia koszuli.

Przyjmujac Pana tok rozumowania, przedstawiony powyzej, tez pozostawalibysmy w tym przypadku (choc na bazie rozniacych sie zalozen) przy czterech stopniach poziomu hierarchii formalnosci zapiecia koszuli, gdzie poziom zapiecia na guziki jubilerskie koszuli smokingowej jest taki sam jak koszuli z kryta plisa.

Nadmienic musze jednak, iz pomimo ze akurat w tym przypadku konkluzje nasze bylyby zbiezne, to nie uwazam iz do okreslenia poziomu, stopnia formalnosci zapiecia koszuli, jako jednakowego, roztrzygajace znaczenie ma uzycie ich "w tym samym smokingu". Uzywajac, do tej samej marynarki, koszuli z zapieciem brak listewki/plaskie i z zapieciem z listewka, nie powodujemy przeciez zrownania poziomow formalnosci tych zapiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz różnicować formalność stroju poprzez rodzaj zapięcia koszuli (choć mam wrażenie, że masz na myśli raczej ubiór bardziej lub mniej elegancki), to zastanów się jak na zmianę poziomu "formalności" wpłynie zmiana rodzaju zapięcia ceteris paribus.

Czyli:

1. Dżinsy, koszula button down bez krawata. Zapięcie z listwą lub bez. Które wygląda bardziej formalnie? Czy włożona do takiego stroju koszula z zakrytymi guzikami podniesie jego formalność?

2. Garnitur wizytowy, biała koszula z kołnierzykiem włoskim, krawat. Zapięcie z listwą lub bez. Które wygląda bardziej formalnie? Czy włożona do takiego stroju koszula z zakrytymi guzikami podniesie jego formalność?

Jeżeli odpowiesz sobie na te pytania (lub sformułujesz podobne), to będziesz wiedział.

Dopuść możliwość, że - o zgrozo! - "wyczerpująca hierarchia formalności zapięcia koszuli" może nie istnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz różnicować formalność stroju poprzez rodzaj zapięcia koszuli (choć mam wrażenie, że masz na myśli raczej ubiór bardziej lub mniej elegancki), to zastanów się jak na zmianę poziomu "formalności" wpłynie zmiana rodzaju zapięcia ceteris paribus.

Czyli:

1. Dżinsy, koszula button down bez krawata. Zapięcie z listwą lub bez. Które wygląda bardziej formalnie? Czy włożona do takiego stroju koszula z zakrytymi guzikami podniesie jego formalność?

2. Garnitur wizytowy, biała koszula z kołnierzykiem włoskim, krawat. Zapięcie z listwą lub bez. Które wygląda bardziej formalnie? Czy włożona do takiego stroju koszula z zakrytymi guzikami podniesie jego formalność?

Jeżeli odpowiesz sobie na te pytania (lub sformułujesz podobne), to będziesz wiedział.

Dopuść możliwość, że - o zgrozo! - "wyczerpująca hierarchia formalności zapięcia koszuli" może nie istnieć.

Szanowny Panie!

W odroznieniu od Pana, wyznaje poglad i wiem, ze istnieje cos takiego jak hierarchia formalnosci zapiec koszuli. Jak rowniez, wiem jak ona sie ksztaltuje. Wiem to, bez odpowiadania na pytania, ktore Pan wymienil powyzej, a o ktorych za chwile. Oczywiscie, nie neguje Pana pelnego prawa do sadow takich jak ten, ze nie istnieje wyczerpujaca hierarchia formalnosci zapiecia koszuli, lub takich jak te zaprezentowane przez Pana na tym forum, w tym dziale( 04.02.2013r.), wedlug ktorych np. nie istnieje praktycznie zadna roznica pomiedzy poziomem formalnosci koszuli( ze zwyklym kolnierzykiem) z zapieciem brak listewki/plaska i z zapieciem listewka, czy opinii, z ktorej mozna wnioskowac, ze do koszuli bd zapiecie bez listewki jest tak samo spojne stylistycznie jak to z listewka.

Ad.1. Kolnierzyk bd jest najmniej formalnym kolnierzykiem, w zwiazku z tym nabardziej spojny wybor zapiecia do koszuli z kolnierzykiem bd, to rowniez zapiecie najmniej formalne, czyli z listewka. Koszula bd bez listewki nie jest tak spojna stylistycznie, tak jak koszula bd z listewka. Dzinsy, koszula bd i tak jak Pan proponuje zapiecie, jak rozumiem z kryta plisa zakrywajaca guziki, jest niespojnoscia stylistyczna, bledem.

Ad.2. To jakie zapiecie jest bardziej formalne, do bialej koszuli do garnituru wizytowego, wynika wlasnie z hierarchii formalnosci zapiec koszuli, ktorej to hierarchii istnienie, ja wlasnie w pelni zakladam i uznaje. Powtorze dla przypomnienia i jasnosci, ze z zapiec ktore Pan tu wymienil, najmniej formalne zapiecie jest to z listewka, bardziej formalne jest to bez listewki i najbardziej formalne zapiecie z tych trzech wymienionych przez Pana. to kryta plisa. Tak na marginesie, biala koszula do garnitiru wizytowego(a ten winien miec mankiety na spinki) z zapieciem z listewka jesli nie jest bledem stylistycznym, to z cala pewnoscia nie jest tak spojna stylistycznie jak ta z zapieciem bez listewki/plaskim. Jednak podkreslam, iz nie neguje Pana prawa do sadu, iz poziom formalnosci zapiecia z listewka jest praktycznie taki sam jak zapiecia bez listewki/plaskiego((wypowiedz z dnia 04.02.13r.), ktore to stanowisko jest zreszta spojne z negowaniem przez Pana istnienia wyczerpujacej hierachii formalnosci zapiecia koszuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, biala koszula do garnitiru wizytowego(a ten winien miec mankiety na spinki)

Mógłbym prosić o fotkę poglądową? Dzięki.

Do garnituru wizytowego/wieczorowego, zakladamy biala koszule z podwojnym mankietem zapinanym na spinki, a nie z mankietem zapinanym na guziki. Jest to kanon klasycznej meskiej elegancji, a wspomnialem o nim celem zestawienia mankietow na spinki z zapieciem koszuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odroznieniu od Pana, wyznaje poglad i wiem, ze istnieje cos takiego jak hierarchia formalnosci zapiec koszuli. Jak rowniez, wiem jak ona sie ksztaltuje.

To jak wiesz, to po co zawracasz głowę?

Szanowny Panie!

Forum to sluzy wymianie mysli, pogladow, opinii dotyczacych tematow, klasycznej meskiej elegancji. Ma na celu wzbogacanie, porzadkowanie,doprecyzowanie, systematyzowanie posiadanej wiedzy z zakresu klasycznej meskiej elegancji. Jesli juz jestesmy przy elegancji, to czesc osob na tym forum, czasami probuje nadawac wymianie mysli i pogladow kierunek, powodujacy oddalanie sie od niej. Zasugeruje wiec Panu, zaprzestanie wciagania uzytkownikow forum w taki kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbujesz tworzyć zasady tam gdzie ich nie ma i tworzysz sztuczny problem, więc nie dziw się, że napotykasz na protesty. Jeżeli uważasz, że masz racje, to przedstaw jakieś argumenty za tym stojące. Ciągłym powtarzaniem swoich wątpliwych tez, bez żadnej argumentacji nie przekonasz nikogo. Podaj choć jedno źródło, pokaż choć jedno zdjęcie by swoje zdanie udowodnić. A jeżeli szkoda Ci wysiłku i nie akceptujesz krytyki, to lepiej schowaj swoje poglądy i dalej żyj w samouwielbieniu.

I wyluzuj się. Na forum nie zwracamy się do siebie per pan. Stosowanie wyrażenia "Szanowny Panie!" jako zwrotu grzecznościowego rozpoczynającego list (post?) jest niespójne stylistycznie z formułą forum internetowego. Ale jeżeli na to się decydujesz to kończ list zwrotem grzecznościowym również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbujesz tworzyć zasady tam gdzie ich nie ma i tworzysz sztuczny problem, więc nie dziw się, że napotykasz na protesty. Jeżeli uważasz, że masz racje, to przedstaw jakieś argumenty za tym stojące. Ciągłym powtarzaniem swoich wątpliwych tez, bez żadnej argumentacji nie przekonasz nikogo. Podaj choć jedno źródło, pokaż choć jedno zdjęcie by swoje zdanie udowodnić. A jeżeli szkoda Ci wysiłku i nie akceptujesz krytyki, to lepiej schowaj swoje poglądy i dalej żyj w samouwielbieniu.

I wyluzuj się. Na forum nie zwracamy się do siebie per pan. Stosowanie wyrażenia "Szanowny Panie!" jako zwrotu grzecznościowego rozpoczynającego list (post?) jest niespójne stylistycznie z formułą forum internetowego. Ale jeżeli na to się decydujesz to kończ list zwrotem grzecznościowym również.

Po zastanowieniu, jesli na forum obowiazuje zasada nie zwracania sie do siebie per pan, to uznaje za sluszna teze, iz stosowanie wyrazenia "Szanowny Panie" jest niespojne stylistycznie z formula tego forum( szczegolnie jesli zwracamy sie do osoby o ktorej wyraznie wiadomo iz jest zwolennikiem przestrzegania tej zasady. natomiast jesli wiemy o kims ze jest wyraznym zwolennikiem nie zwracania sie do siebie per ty, to uwazam iz kazdy ma prawo to uszanowac)

Zdjecia dokumentujacego istnienia hierarchii formalnosci zapiecia koszul nie przedstawie z powodow oczywistych. W wyniku dyskusji na tym forum, w tym dziale, kilka dni temu, udalo uporzadkowac kwestie hierarchii formalnosci zapiec koszuli. Dzisiejsza wymiana mysli, rozpoczeta zostala z intencja doprecyzownia usytuowania poziomu stopnia formalnosci zapiecia na guziki jubilerskie koszuli smokingowej.

Temat troche draze, diabej tkwi w szczegolach, a moim zdaniem nie mniej istotne w klasycznej meskiej elegancji od swiadomego i spojnego dobrania poszczegolnych elementow ubioru, jest swiadome i spojne dobranie poszczegolnych elementow/detali kazdego z elementow ubioru, w tym dyskutowanym przypadku, koszuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a w szczególności inspirator wątku (blue). Temat dość niszowy i mam spore wątpliwości, czy będzie przydatny komukolwiek na forum, ale też nie chcę tego w tym momencie jednoznacznie oceniać. Skupmy się na meritum i unikajmy odpowiadania na to, co uznamy za zaczepki (choć zakładam dobre intencje u każdego z użytkowników). Tylko w ten sposób ten temat będzie miał jakąkolwiek wartość merytoryczną i nie wyląduje w koszu. Wracamy do dyskusji? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszula smokingowa do smokingu, koszula frakowa do fraka. Z koszula z kolnierzykiem klubowym juz takiej jednoznacznosci nie ma. Chyba nie jest zbyt czesto noszona do marynarki/zestawu klubowego, wiec zastanawiam sie czy jest to czyms uwarunkowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papierosy klubowe też nie są często palone w marynarkach klubowych.

Kołnierzyk klubowy to club collar.

Marynarka klubowa to blazer.

Związku nie ma. Przekombinowujesz.

Faktycznie zaczalem od zbieznosci nazwy, ktorej jednak juz w angielskim jezyku nie ma. Lecz to nad czym sie zastanawiam, to fakt ze koszula z zaokraglonymi rogami kolnierzyka, raczej nie jest zbyt czest noszona do zestawu z blazerem, choc koszula z takim kolnierzykiem nadaje sie do tego poziomu formalnosci ubioru. I juz abstrahujac od nazwy(choc od niej nawiazalem dyskusje) zastanawiam sie wiec czy jest cos co to warunkuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@+Immune+

Od zbieznosci nazwy( w jezyku polski na co slusznie zwrocil uwage bigbadwoof) tylko nawiazalem/rozpoczalem dyskusje.

Faktycznie zaczalem od zbieznosci nazwy, ktorej jednak juz w angielskim jezyku nie ma. Lecz to nad czym sie zastanawiam, to fakt ze koszula z zaokraglonymi rogami kolnierzyka, raczej nie jest zbyt czest noszona do zestawu z blazerem, choc koszula z takim kolnierzykiem nadaje sie do tego poziomu formalnosci ubioru. I juz abstrahujac od nazwy(choc od niej nawiazalem dyskusje) zastanawiam sie wiec czy jest cos co to warunkuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ Mnie wyświetla się na stronie CT promocja 4x = 100 funtów. Może chodzi o TML?

Mam zasadnicze pytanie:

Czy kołnierzyki klasyczne Lewina są bardziej rozłożyste, dłuższe, rogi chowają się pod marynarką, a kołnierzyki Tyrwhitta są krótsze i brzydsze?

Czy to tylko takie złudzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.