Skocz do zawartości

pióro


macaroni

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, pablocito napisał:

@Krzysiek_W, zwracam się do Ciebie jako do specjalisty od koloru zielonegoemoji3.png, czy próbowałeś może to:

 

https://www.mountainofink.com/blog/monteverde-jade-noir

Do nowego pióra, które jeszcze nie przyszło wymarzyłem sobie właśnie coś w tym stylu.

Wszystkich zielonych jest tyle że chyba bym pisał latami żeby je zużyć. Mam tylko 3 kolory, ale żaden z tych. 

Natomiast ten Twój wybór ładnie się prezentuje, choć weź pod uwagę że jeśli masz stalówkę F, to aż tak bardzo tego koloru nie będzie widać. Pełna prezentacja będzie dopiero przy tłustym B. Ja mam eMki i trochę widać kolor - mam za drobne pismo na B :)

jesli chcesz spróbować zielonego to zobaczyć Watermana, bardzo ładna soczysta zieleń za 20 kilka złotych. Chyba @mr.vintage też go używa i chwali.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Żorż Ponimirski napisał:

Dajcie proszę znać jak wrażenia i wykonanie piór, bo to były bardzo dobre oferty.

Moje kulkowe to Globemaster wśród piór kulkowych😀

Ciężkie, ale bardzo dobrze wyważone. Ręki nie męczy. Długość optymalna (to subiektywne oczywiście). Bardzo fajny kolor, zielono-oliwkowy; komuś złośliwemu może trafnie skojarzyć się z muchą. Wkład czarny, raczej gruby. Podpisy na standardowym papierze ksero - bajka; na markowym papierze jeszcze nie próbowałem.

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, lubo69 napisał:

Moje kulkowe to Globemaster wśród piór kulkowych😀

Ciężkie, ale bardzo dobrze wyważone. Ręki nie męczy. Długość optymalna (to subiektywne oczywiście). Bardzo fajny kolor, zielono-oliwkowy; komuś złośliwemu może trafnie skojarzyć się z muchą. Wkład czarny, raczej gruby. Podpisy na standardowym papierze ksero - bajka; na markowym papierze jeszcze nie próbowałem.

Pokaż foto :)

Lubo, a pióro kulkowe to nie jest taka "mucha na gumce"? :P

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, xkoziol napisał:

No to mnie zainspirowaliście - podrzućcie proszę jakieś propozycje porządnych, fajnych, codziennych kulkowych.

proszę  - genialny kształt, kolor, śwetna firma. na ebay można je mieć w trochę wyższej cenie, ale z tym gosciem możesz się dogadać bo od dość dawna próbuje je sprzedać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Krzysiek_W napisał:

Lubo, a pióro kulkowe to nie jest taka "mucha na gumce"? :P

Pięknie to ująłeś!

Kiedyś dostałem w prezencie wymarzonego Mont Blanca; nigdy go nie użyłem, bo obdarowujący nie zakonotował, że chodziło o wieczne, a nie kulkowe... 😭

Dla mnie zwrot 'pióro kulkowe' to idealny przykład oksymoronu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2020 o 17:24, Żorż Ponimirski napisał:

Panowie, a tak zupełnemu laikowi w prostych żołnierskich słowach. Czym są długopisy za 100E wyglądające identycznie jak pióro danego producenta? Czy tę cenę płaci się głównie za jakość obudowy, a w środku siedzi zwykły wkład czy po długopisie Diplomat można się też spodziewać jedwabistej płynności pisania? Czy w ogóle takie rzeczy jak długopis renomowanego producenta czy też pióro kulkowe są uznawane jako pełnoprawne przybory do pisania czy raczej jako krawat na gumkę? 

@Krzysiek_W @Koval pytałem o to samo na poprzedniej stronie używając tej samej analogii. Zostało mi wyjaśnione, że pasek w Omedze przecież też ma cenę z kosmosu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastanawiam się, czy pióro kulkowe to oksymoron. Po angielsku raczej nie, bo mamy fountain pen, rollerball pen i ballpoint pen - trzy technologie do tego samego. Z tych trzech na gumkę tak naprawdę jest pióro wieczne z tłoczkiem. A propos, można argumentować że pióro na naboje to nie pióro, tylko przyrząd szkolny dla dzieci do nauki ładnego pisania.

Nie zastanawiam się także, czy pióro kulkowe pasuje mi do less is more. Chciałem kulkowe i takie wziąłem. Wieczne były dostępne w tej samej kolorystyce, 10 zł drożej - żadna różnica. Jak pisałem, mam dwa wieczne pióra i więcej nie potrzebuję. Ta technologia jest trochę upierdliwa - napełnianie pióra atramentem jest fajne wieczorem przy szklaneczce whisky i smooth jazzie, a mniej fajne w biurze, kiedy pod ręką jest tylko wyschnięte pióro, a czas goni.

Każdy musi odpowiedzieć sam sobie na zaj...mująco ważne pytanie - po co mu to pióro. Jako symbol prestiżu, do kaligrafii, do notatek, jako magnes na bibliotekarki w okularach lub świeży damski narybek w dziekanacie, do zanotowania na nadgarstku numeru miłej pani z baru, do zanotowania na nadgarstku numeru hydraulika, do podpisania intercyzy...

Ad rem - kulkowy Diplomat ma zewnętrznie wszystkie cechy pióra wiecznego z górnej (ale nie najwyższej) półki, a pisze wyraźnie lepiej, niż pióra kulkowe dostępne w Auchan, przy całej wygodzie tego typu pióra. Tego właśnie szukałem:-)

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lubo69 napisał:

Nie zastanawiam się, czy pióro kulkowe to oksymoron. Po angielsku raczej nie, bo mamy fountain pen, rollerball pen i ballpoint pen - trzy technologie do tego samego. Z tych trzech na gumkę tak naprawdę jest pióro wieczne z tłoczkiem. A propos, można argumentować że pióro na naboje to nie pióro, tylko przyrząd szkolny dla dzieci do nauki ładnego pisania.

Wiem, ze Twój cały wpis był utrzymany w konwencji żartu, ale zaciekawił mnie ten fragment. Jeśli nie pióro z tłoczkiem oraz nie na naboje to jakie jest to hardcorowo-prawilne? Maczane w kałamarzu? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś - pióro z tłoczkiem jest na gumkę dosłownie, bo tradycyjne tłoczki vintage zawierają gumkę, jak pipety czy tam kroplomierze (Ty wiesz lepiej, bo to zdaje się Twoja branża).

https://www.vintagepensacsandparts.com/product.php/2/2/ink_sacs_for_fountain_pens/8c34c65d250e6c56a580acf16bfb80b5

Nowoczesne tłoczki gumki nie mają. Pióro z tłoczkiem jak najbardziej ok, zresztą jeśli o mnie chodzi pióro na naboje również; jak pisałem, mnie nawet długopis nie przeszkadza.

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to alles klar ;)

Co do wygody użytkowania pióra ze stalówką vs pióra kulkowego to rozumiem, ze zaleta tego drugiego to brak konieczności częstego nabijania? Nie wiem czy pióro na naboje nie rozwiązuje tego problemu całkowicie? Wtedy wszystko się rozbija o osobiste preferencje i przyzwyczajenie do pisania stalówką - mnie jako wtórnemu dysgrafowi przyszło to dość łatwo.

Wstyd się przyznać, ale chyba nigdy nie miałem w ręku dobrego pióra kulkowego i przez dłuższy czas myślałem, ze to nazwa bardziej wypasionego długopisu renomowanych producentów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem (tym samym zachęcam do wypowiedzi innych🙂) pióro na naboje to zegarek automatyczny, na tłoczek to zegarek nakręcany, a pióro kulkowe to kwarc. Teoretycznie tłoczek mieści mniej więcej tyle atramentu ile nabój, ale mnie nigdy nie udało się za pomocą tłoczka napełnić całego pojemnika na atrament. Wkład pióra kulkowego jest dużo bardziej wydajny i dużo bezpieczniejszy jeżeli chodzi o akcje typu palce brudne od atramentu, czy przykry mokry wypadek po podróży samolotem z piórem. Poza tym nieużywane pióra wieczne raczej zasychają (są wyjątki), a kulkowe nigdy. Zmiana koloru atramentu to konieczność dokładnego wypłukania pióra, a w kulkowym po prostu wymieniasz wkład. Tekst napisany atramentem musi trochę przeschnąć, natomiast ten napisany piórem kulkowym jest w zasadzie od razu zdatny do użytku (nie dotyczy np. podpisu na karcie kredytowej).

Gdzieś widziałem w sieci takie zestawienie tabelaryczne, w którym autor bloga uzasadniał, że pod względem satysfakcji z pisania i wyglądu tekstu pióro kulkowe daje wynik 85 - 90% pióra wiecznego, a długopis 30%.

Podkreślam, że nie jestem ani jakimś maniakalnym zwolennikiem piór kulkowych, ani przeciwnikiem piór wiecznych. Zegarki dla mnie idą tak: automat - nakręcany - kwarc.

A propos, chyba nie było w tym wątku jeszcze Pilota Capless:

https://www.pilotpen.eu/en/fine-writing/capless-1/capless-rhodium-trims-stripe-medium-nib.html

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.