Skocz do zawartości

Źródła obuwniczej brzydoty


Gość gccg

Rekomendowane odpowiedzi

Sama nazwa wskazuje pochodzenie, ghilie to określenie specyficznego stroju służącego do kamuflażu a pierwotnie oznaczające bodajże myśliwego. Takie obuwie właśnie przez nich było używane, po to dziurkowania, dzisiaj pełniące rolę ozdobną lecz w przeszłości praktyczną. Takie obuwie zresztą nosi się tradycyjnie do kiltu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama nazwa wskazuje pochodzenie, ghilie to określenie specyficznego stroju służącego do kamuflażu a pierwotnie oznaczające bodajże myśliwego. Takie obuwie właśnie przez nich było używane, po to dziurkowania, dzisiaj pełniące rolę ozdobną lecz w przeszłości praktyczną.

Tez o tym czytałem. Gdyby nie to praktyczne zastosowanie dziurek, nie byłoby dzisiejszych brogsów.

A tak swoją droga, wersja cheaney ghilie bardzo mi sie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiejscowienie tych butów w tym temacie to pomyłka. Nijak sie one maja do rożnych koszmarkow, a czepianie sie tradycyjnego stroju jest słabe ;)http://www.scottishtradingcompany.com/images/leatherghil.JPG

A moim zdaniem można znaleźć ładne i atrakcyjne ghilie...

http://cdn.shopify.com/s/files/1/0161/5480/files/DSC_0254_large.jpg?660

Albo te...

https://duggersoflondon.files.wordpress.com/2014/03/ghillie-brogue-in-brown-by-crockett-jones.jpg

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pomimo, że granice są płynne, należy rozróżniać między klasyczną elegancją, rekonstrukcją historyczną i strojem ludowym; pierwszemu odważnemu, który opublikuje w CMDNS swoje zdjęcie w kilcie w dzień powszedni (nie podczas festiwalu) na warszawskiej czy krakowskiej ulicy, ufunduję takie buty;-)

2. Myślmy jak edukatorzy - dopiero co udało się tyle o ile zaszczepić w świadomości społecznej, jak wyglądają klasyczne, eleganckie, brytyjskie buty męskie. Skoro teraz dowiadujemy się, że mogą też wyglądać tak jak powyżej, nastąpi wysyp pierwszych postów ze zdjęciami ażurowanych paździerzy z sieciówek za jedyne 229,- para z pytaniami, czy nadadzą się na maturę.

3. O ghillie brogues Roetzel nie wspomina w ogóle, zaś Flusser wymienia je tylko w indeksie, akcentując ich znaczenie historyczne i rodowód lokalny. Z interpretacją, jakoby było to obuwie polecane dla prawników do togi na sezon letni nie spotkałem się.

4. Wątek ma tytuł żródła obuwniczej brzydoty - ja to rozumiem tak, że o ile wartość historyczną ghillie brogues należy uszanować, o tyle ich daleka od minimalistycznej koncepcja może być dla wielu "producentów" źródłem mylnie pojętej inspiracji do produkcji koszmarków opisanych w punkcie 3 powyżej. Dla mnie zatem jest to klasyczny przypadek brzydkich butów:-)

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się, czy to nie jest rodzaj buta, którego ja po prostu nie znam, ale pierwsze wrażenie było tak bardzo na estetyczne nie, że wrzuciłem. Jeżeli tak, to proszę o informację, co to za but.

To chyba standardowa reakcja. Kiedy pierwszy raz je zobaczyłem na wystawie sklepu, pomyślałem ze to wytwór jakiegoś nawiedzonego projektanta, który dopuścił sie zamachu na klasykę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.