Skocz do zawartości

Żakiet


Dr Kilroy

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chce mi się szukać w źródłach ale X. Karol był już fotografowany w tym garniturze przy wcześniejszych uroczystościach. To raczej nie jest kratka tylko szary melanż.

Nie mogę sobie odmówić off topicu, że księżna Katarzyna wygląda zjawiskowo:

http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/naj ... ,1642103,1

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba żakiet jest (bo na pewno nie frak)?

http://lublin.gazeta.pl/lublin/56,35640 ... _,,10.html

To żakiet, który w sumie jest odmianą fraka, więc podpis nie jest błędny, raczej nieprecyzyjny. ;)

Nie chce mi się szukać w źródłach ale X. Karol był już fotografowany w tym garniturze przy wcześniejszych uroczystościach. To raczej nie jest kratka tylko szary melanż.

Xiążę (fajne, może będę używał :) ) Karol ma garnitur żakietowy, używany przez niego już kilka razy; to chyba jeden z tych gładkich materiałów, które wydają się być w kratkę. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że Pan na zdjęciu powyżej lubi antyki i ma gustowną skrzynkę na cygara. Marynarka na trzy guziki z klapami otwartymi jak najbardziej konserwatywna, ale to chyba nie jest kolor czarny tylko marengo. Wiedenki z wydłużonymi noskami nie nawiązują do angielskich wzorców rodziny królewskiej. ;)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wyimek z etykiety ziemiaństwa polskiego z 1911 r.

Wacław Lednicki po latach wspominał jak to wybrał się z Krakowa do majątku Pusłowskich w Czarkowie w Kieleckiem, pisząc:

"Wziąłem ze sobą tylko żakiet, ponieważ Sawa mówił mi, że na wsi nie przebierają się. Nie całkiem ściśle mnie poinformował, bo wieczorem panowie właśnie włożyli żakiety, zaś do wczesnego wiejskiego obiadu zasiedli w marynarkach".

Źródło cytatu: Wacław Lednicki, Pamiętniki, t. 2, Londyn 1967, s. 136.

Krakowskim balom z udziałem Wacława Lednickiego poświęcił kiedyś wpis Macaroni Tomato na swoim blogu:

http://macaronitomato.blogspot.de/2009/05/frak.html

Ad meritum:

Frak zakładało się obowiązkowo na bale, a do wieczornej wieczerzy w wiejskim majątku zasiadało się w żakiecie. :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, zdaje się, amerykański zwyczaj - pod koniec XIX wieku Amerykanie, z powodu braku nieformalnego stroju wieczorowego, na nieformalne wieczorowe okazje zakładali stroje dzienne. :)

Pozdrawiam, Dr

Panie Kolego, gdzie Rzym, gdzie Krym. W owym czasie nikt na Ameryce się nie wzorował. Polscy ziemianie jeździli do Paryża, Marienbadu czy Nicei i oczywiście mieli w garderobach marynarki, żakiety i fraki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, ale zauważyłem podobieństwo ze zwyczajem amerykańskim. ;)

Pozdrawiam, Dr

Należy jednak mieć na uwadze, że przed pierwszą wojną światową amerykańscy Morganowie, Rockefellerowie, Rotschildowie, Vanderbiltowie, to byli zwykli nuworysze w porównaniu do największych rodów polskich, tj. Radziwłłów, Potockich, Czartoryskich, Zamoyskich, Sanguszków, Sapiehów i Lubomirskich. Oczywiście między "zwykłymi" ziemianami a przedstawicielami wymienionych rodów polskich zachodziła również kolosalna różnica, bynajmniej nie tylko finansowo-majątkowa.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, ale zauważyłem podobieństwo ze zwyczajem amerykańskim. ;)

Pozdrawiam, Dr

Należy jednak mieć na uwadze, że przed pierwszą wojną światową amerykańscy Morganowie, Rockefellerowie, Rotschildowie, Vanderbiltowie, to byli zwykli nuworysze w porównaniu do największych rodów polskich, tj. Radziwłłów, Potockich, Czartoryskich, Zamoyskich, Sanguszków, Sapiehów i Lubomirskich. Oczywiście między "zwykłymi" ziemianami a przedstawicielami wymienionych rodów polskich zachodziła również kolosalna różnica, bynajmniej nie tylko finansowo-majątkowa.

Z całą pewnością Rotschildowie nie mogli być zaliczeni do nuworyszów - już wówczas ten ród miał grubo ponad 100 letnią historię a i majątek taki, że czapką byli w stanie nakryć majątek każdego polskiego rodu szlacheckiego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, ale zauważyłem podobieństwo ze zwyczajem amerykańskim. ;)

Pozdrawiam, Dr

Należy jednak mieć na uwadze, że przed pierwszą wojną światową amerykańscy Morganowie, Rockefellerowie, Rotschildowie, Vanderbiltowie, to byli zwykli nuworysze w porównaniu do największych rodów polskich, tj. Radziwłłów, Potockich, Czartoryskich, Zamoyskich, Sanguszków, Sapiehów i Lubomirskich. Oczywiście między "zwykłymi" ziemianami a przedstawicielami wymienionych rodów polskich zachodziła również kolosalna różnica, bynajmniej nie tylko finansowo-majątkowa.

Z całą pewnością Rotschildowie nie mogli być zaliczeni do nuworyszów - już wówczas ten ród miał grubo ponad 100 letnią historię a i majątek taki, że czapką byli w stanie nakryć majątek każdego polskiego rodu szlacheckiego ...

Uwielbiam takie bezrefleksyjne, czysto ekonomiczne podejście do bogactwa i prestiżu. Rotszyldowie otrzymali tytuły baronów z rąk cesarza austriackiego Franciszka I w I ćwierci XIX w. Dla przypomnienia baron jest najniższym tytułem arystokratycznym, więc gdzież im do książęcych rodów polskich. Światem przed pierwszą wojną światową nie rządziły gazetowe rankingi najbogatszych ludzi. ;)

W końcu i dzisiaj dr Kulczyk nie wydał swojej córki za Lubomirskiego z powodu jego bogactwa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy jednak mieć na uwadze, że przed pierwszą wojną światową amerykańscy Morganowie, Rockefellerowie, Rotschildowie, Vanderbiltowie, to byli zwykli nuworysze w porównaniu do największych rodów polskich, tj. Radziwłłów, Potockich, Czartoryskich, Zamoyskich, Sanguszków, Sapiehów i Lubomirskich. Oczywiście między "zwykłymi" ziemianami a przedstawicielami wymienionych rodów polskich zachodziła również kolosalna różnica, bynajmniej nie tylko finansowo-majątkowa.

Z całą pewnością Rotschildowie nie mogli być zaliczeni do nuworyszów - już wówczas ten ród miał grubo ponad 100 letnią historię a i majątek taki, że czapką byli w stanie nakryć majątek każdego polskiego rodu szlacheckiego ...

Uwielbiam takie bezrefleksyjne, czysto ekonomiczne podejście do bogactwa i prestiżu. Rotszyldowie otrzymali tytuły baronów z rąk cesarza austriackiego Franciszka I w I ćwierci XIX w. Dla przypomnienia baron jest najniższym tytułem arystokratycznym, więc gdzież im do książęcych rodów polskich. Światem przed pierwszą wojną światową nie rządziły gazetowe rankingi najbogatszych ludzi. ;)

W końcu i dzisiaj dr Kulczyk nie wydał swojej córki za Lubomirskiego z powodu jego bogactwa. :)

Czyli w związku z tym sądzisz, że Rotschildowie przed I wojną światową cały czas byli zaliczani do nuworyszów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ damiance

Rotszyldowie w arystokracji zajmowali najniższy szczebel w hierarchii, pomiom że w finansach byli najważniejsi w ówczesnym świecie. Mimo niewyobrażalnego bogactwa nie byli w stanie zapewnić sobie nawet tytułu hrabiowskiego, a np. Lubomirscy już w 1647 r. uzyskali od cesarza Ferdynanda III dziedziczny tytuł księcia Świętego Cesarstwa Rzymskiego. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ damiance

Rotszyldowie w arystokracji zajmowali najniższy szczebel w hierarchii, pomiom że w finansach byli najważniejsi w ówczesnym świecie. Mimo niewyobrażalnego bogactwa nie byli w stanie zapewnić sobie nawet tytułu hrabiowskiego, a np. Lubomirscy już w 1647 r. uzyskali od cesarza Ferdynanda III dziedziczny tytuł księcia Świętego Cesarstwa Rzymskiego. ;)

Czyli w związku z tym sądzisz, że Rotschildowie przed I wojną światową cały czas byli zaliczani do nuworyszów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ damiance

Rotszyldowie w arystokracji zajmowali najniższy szczebel w hierarchii, pomiom że w finansach byli najważniejsi w ówczesnym świecie. Mimo niewyobrażalnego bogactwa nie byli w stanie zapewnić sobie nawet tytułu hrabiowskiego, a np. Lubomirscy już w 1647 r. uzyskali od cesarza Ferdynanda III dziedziczny tytuł księcia Świętego Cesarstwa Rzymskiego. ;)

Czyli w związku z tym sądzisz, że Rotschildowie przed I wojną światową cały czas byli zaliczani do nuworyszów?

Czy istniały wówczas monarchie? Czy baron jest równy księciu? Z jakiego stanu wywodzą się Rotszyldowie? Nie mówimy o historii ekonomii, tylko o pochodzeniu społecznym na progu XX w., gdy tytuły wciąż funkcjonowały i realnie coś znaczyły!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świat fin de siècle - cesarz to cesarz, król to król, książę to książę, hrabia to hrabia, baron to baron i żadne pieniądze nie były w stanie zburzyć tej hierarchii. Wiadomo, że Habsburgowie byli biedniejsi od Rotszyldów, ale czy Alfons Rotszyld (1827-1905, aby trzymać się w temacie na zdjęciu poniżej w żakiecie) mógł się równać z cesarzem Franciszkiem Józefem I? O rodzinie Rotszyldów polecam książkę Fredrica Mortona, Rotschildowie. Portret rodzinny, tłum. Maciej Słomczyński, Wrocław 1995.

post-387-13658922562384_thumb.jpg

post-387-13658922562605_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zapraszam do przeczytania mojego najnowszego, dość obszernego (choć może to zasługa ilustracji) artykułu na temat dziennego stroju formalnego. ;) Są już także plany na dwa artykuły (krótsze :) ), które powinny pojawić się wkrótce, chyba, że szkoła mnie przyciśnie. :D Ale osobiście uważam jesień oraz zimę za pory roku najbardziej sprzyjające rozważaniom o strojach formalnych. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do przeczytania mojego najnowszego, dość obszernego (choć może to zasługa ilustracji) artykułu na temat dziennego stroju formalnego. ;) Są już także plany na dwa artykuły (krótsze :) ), które powinny pojawić się wkrótce, chyba, że szkoła mnie przyciśnie. :D Ale osobiście uważam jesień oraz zimę za pory roku najbardziej sprzyjające rozważaniom o strojach formalnych. :)

Pozdrawiam, Dr

Kiedy mi wysyłałeś linki, Doktorze, to było wygodniej :). Zabieram się do czytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.