Skocz do zawartości

Żakiet


Dr Kilroy

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

W najnowszym wpisie na moim ulubionym blogu, "Żartowniś Roku" ;) , poruszyl temat żakietu i surduta:

http://formalstyle.blogspot.com/2011/05 ... rduty.html

Przed II wojną światową surduty koegzystowały jeszcze z żakietami:

http://forum.bespoke.pl/viewtopic.php?f ... o+V#p17272

W hybrydowym rozwiązaniu występują w żakiecie również wyłogi wyłożone częściowo jedwabiem. Stanowi to swego rodzaju aluzję do surduta. Ku mojemu zaskoczeniu dżentelmen w takim żakiecie pojawił się na ślubie księcia Williama i Kate Middleton:

post-387-13658920071979_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym wpisie na moim ulubionym blogu, "Żartowniś Roku" ;) , poruszyl temat żakietu i surduta:

:lol: Myślę, jednak, że chodzi Ci o mojego ojca. :) Gwoli ścisłości - jeżeli gdzieś pisze Jan Jakub Starzomski, wtedy to ja; gdy sam Jan Starzomski, wtedy to nie ja. :)

Poza tym, to tytuł dziedziczny. ;)

W hybrydowym rozwiązaniu występują w żakiecie również wyłogi wyłożone częściowo jedwabiem. Stanowi to swego rodzaju aluzję do surduta. Ku mojemu zaskoczeniu dżentelmen w takim żakiecie pojawił się na ślubie księcia Williama i Kate Middelton:

Nie zauważyłem tego nigdzie. O ile sam model tego żakietu jest ciekawy, to to wykonanie średnio mi się podoba.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszym wpisie na moim ulubionym blogu, "Żartowniś Roku" ;) , poruszyl temat żakietu i surduta:

:lol: Myślę, jednak, że chodzi Ci o mojego ojca. :) Gwoli ścisłości - jeżeli gdzieś pisze Jan Jakub Starzomski, wtedy to ja; gdy sam Jan Starzomski, wtedy to nie ja. :)

Poza tym, to tytuł dziedziczny. ;)

Pozdrawiam, Dr

Tak czy owak masz upodobanie do komików (awatary, cytat). Gratka dla Ciebie: niedawno wystartowało angielskojęzyczne forum o strojach formalnych i tematach z nimi związanymi:

http://whitetie.org/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak masz upodobanie do komików (awatary, cytat).

Co więcej, sam chciałbym nim być. :) Wydaje mi się, że mam zadatki. :D

Gratka dla Ciebie: niedawno wystartowało angielskojęzyczne forum o strojach formalnych i tematach z nimi związanymi:

http://whitetie.org/

Widziałem to już gdzieś, ale na razie to dość rzadko odwiedzane forum, a nie wydaje mi się, żebym rozruszał je sam. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak masz upodobanie do komików (awatary, cytat).

Co więcej, sam chciałbym nim być. :) Wydaje mi się, że mam zadatki. :D

Gratka dla Ciebie: niedawno wystartowało angielskojęzyczne forum o strojach formalnych i tematach z nimi związanymi:

http://whitetie.org/

Widziałem to już gdzieś, ale na razie to dość rzadko odwiedzane forum, a nie wydaje mi się, żebym rozruszał je sam. :)

Pozdrawiam, Dr

Wszystko przed Tobą. :D Brakuje Kabaretu Starszych Panów. Przyłączając się do tego forum na początku od razu zostaniesz "senior member". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gccg

Killroy ... raczysz wspominac na Twej stronie o zakiecie dwurzedowym, ktory chyba nie jest w uzyciu (a szkoda) dzieki m.in. czemu mezczyzni na imprezach w rodzaju ostatniego "angielskiego slubu" przypominaja "jednoscia odzienia" zjazd Komitetu Centralnego KPCh za czasow Przewodniczacego Mao. Bogu dzieki, ze bylo wiele mundurow! :D ... Ale wracajac do sendna sprawy. Zastanawiam sie czy akceptowanym jest pojawienie sie na podobnej uroczystosci w granatowym zakiecie dwurzedowym (bez kieszonki na poszetke), bialym gozdzikiem w butonierce i spodniach sztuczkowych w kolorze granatowym (niby garnitur zakietowy a jednak nie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granatowy żakiet dwurzędowy to połączenie dwóch ekstrawagancji w jednej części garderoby (nawet trzech, jeżeli dodamy pasujące do granatowego złote guziki :) ). Nie mam jednak nic przeciwko. Goździk w butonierce - w porządku, butonierki są zawsze mile widziane, zwłaszcza, gdy brak poszetki. Spodnie sztuczkowe mogą być jednak tylko czarno - białe. Poza tym, nie znalazłbyś chyba tkaniny o splocie sztuczkowym w kolorze granatowym. ;) Albo spodnie granatowe, albo zwykłe sztuczkowe.

Ogólnie mówiąc, Twój strój, poza spodniami jest całkowicie akceptowalny.

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gccg

Przykłady tkanin na sztuczkowe spodnie (ang. formal striped trousers) z szacownej firmy H. Lesser & Sons podałem już w tym wątku:

http://forum.bespoke.pl/viewtopic.php?f ... nie#p12789

Bardzo ciekawą alternatywą są spodnie w krateczkę (ang. checkered trousers) do żakietu:

Swietna kratka! Czy mozna dostac podobny material w granatowym kolorze kratki?

Jeszcze pytanie do Killroy'a : czy do dwurzedowego zakietu mozna wg. tradycyjnych norm uszyc spodnie z manszetami? Czy jest to "dopuszczelne" w przypadku dwurzedowego garnituru zakietowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gccg

z tego, co mi się wydaje, manszety do jakiegokolwiek stroju formalnego czy półformalnego się nie nadają zupełnie...

Tez tak mysle ... ale nie przeszkadzalyby mi z garniturze zakietowym ...skoro uzywa sie go podczas wyscigow konnych Ascot, biegajac po trawie ... to i "portki podwinac mozna". Tak tworzy sie klasyka :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość gccg

ale garnitur żakietowy dalej jest strojem formalnym ;) a w strojach formalnych manszety są niepoprawne zdaje się. okazja RA jest taką tradycją, nie ma tam znaczenia miejsce, w którym się to odbywa.

Wiem ... najpierw musi je jakis krol podwinac i od razu stana sie klasyka :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do półformalnego stroju dziennego, czyli strollera/stresemanna, manszety się nadają. ;) Do żakietu jednak nie, przynajmniej moim zdaniem.

Pozdrawiam, Dr

Oddajesz tylko amerykański punkt widzenia w kwestii spodni sztuczkowych bądź w krateczkę z manszetami w strollerach. Zresztą termin "stroller" jest amerykański, a Anglicy określają ten strój jako "black lounge coat worn with striped trousers". Już o tym pisałem w tym wątku:

viewtopic.php?f=1&t=580&p=12647&hilit=black+lounge+coat#p12647

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony Brytyjczycy uważają stroller (używam takiej nazwy bo jest bardziej praktyczna niż "black lounge") za strój nieformalny, więc obecność czy brak manszetów zależy od preferencji właściciela. ;) Z drugiej strony praktyczniejsze są spodnie do strollera bez manszetów, bo wówczas można ich używać również do żakietu. Jednak gdy ktoś nie zamierza posiadać tego drugiego stroju, ze spodniami można poeksperymentować.

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony Brytyjczycy uważają stroller (używam takiej nazwy bo jest bardziej praktyczna niż "black lounge") za strój nieformalny, więc obecność czy brak manszetów zależy od preferencji właściciela. ;) Z drugiej strony praktyczniejsze są spodnie do strollera bez manszetów, bo wówczas można ich używać również do żakietu. Jednak gdy ktoś nie zamierza posiadać tego drugiego stroju, ze spodniami można poeksperymentować.

Pozdrawiam, Dr

W kwestii formalności strollera w Anglii proszę zobacz opis do skanu s. 33 pod tym linkiem:

http://www.cutterandtailor.com/forum/in ... wtopic=776

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Wolno mi odpowiedzieć?

Za jasna marynarka i, jeżeli dobrze widzę, buty z otwartą przyszwą. Wszystko inne ujdzie, choć lepsza byłaby kamizelka z klapami, a poszetka i kapelusz mogłyby być inne (chyba, że Pan wybiera się na Royal Ascot ;) ).

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.