Skocz do zawartości

Żakiet


Dr Kilroy

Rekomendowane odpowiedzi

czy żakiet z czarną marynarką na pogrzebie byłby błędem?

To jest jedyna opcja. ;) Jedynie wypadałoby, aby kamizelka była czarna (jeśli spodnie do tego są czarne, mamy czarny garnitur żakietowy).

Chyba, że mówiąc marynarka masz na myśli normalną marynarkę garniturową. Wtedy mamy stroller, do którego również należałoby założyć czarną kamizelkę.

Również całkowicie czarny garnitur jest dopuszczalny. Reasumując, stroje żałobne od najbardziej do najmniej żałobnego.

1. Czarny garnitur żakietowy.

2. Czarny żakiet z czarną kamizelką i sztuczkowymi spodniami.

3. Czarny stroller z czarną kamizelką i sztuczkowymi spodniami.

4. Czarny garnitur nieformalny.

Pozdrawiam, Dr

EDIT: Już nie a propos stroju żałobnego. Co sądzicie o noszeniu kamizelki z tego samego materiału co spodnie, zwłaszcza jeśli spodnie są w kratkę itp., do strollera i żakietu? Pamiętam, że były co do tego jakieś ilustracje, niestety nie mogę ich teraz znaleźć.

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr Kilroy, moja uwaga do pkt. 3. Czarny stroller z czarną kamizelką i sztuczkowymi spodniami.

Stroller to amerykański termin na oznaczenie angielskiego "black lounge coat worn with striped trousers" według:

http://www.cutterandtailor.com/forum/in ... owtopic=34

Niemiecka odmiana strollera zwana stresemannem, to komplet składający się z: marynarki jednorzędowej z otwartymi klapami (współcześnie w celu podniesienia formalności z zamkniętymi klapami), jednorzędowej kamizelki bez klapek oraz sztuczkowych spodni. Natomiast angielski wzór (rys. 1), sprzed spopularyzowania tego stroju przez niemieckiego polityka Gustawa Stresemanna, zalecał kamizelkę dwurzędową z klapkami do czarnej, jednorzędowej marynarki z otwartymi klapami i sztuczkowymi spodniami.

Więcej o strollerze i stresemannie na tym forum pod tym linkiem:

viewtopic.php?f=2&t=456&start=70

Pozdrawiam

Krakus

post-387-1365891986978_thumb.jpg

post-387-13658919869976_thumb.jpg

post-387-1365891987025_thumb.jpg

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że w polskich warunkach żakiet, czy czarny garnitur żakietowy nie pasują zupełnie na pogrzeby (co innego w Anglii). Są zbyt ekstrawaganckie, a przecież nie o to chodzi na pogrzebie, żeby zwracać na siebie uwagę i odwracać myśli od osoby zmarłej. Na pogrzeb nie przychodzi się po to, aby dyskutować o czyimś ubiorze, a tak by zapewne było jakbyś założył żakiet. Moim zdaniem, najbardziej odpowiednim strojem na pogrzeb czarny garnitur (może być dwurzędowy), biała koszula i czarny krawat. Jeśli ktoś chciałby być bardziej formalnie ubrany to polecam stroller z czarną kamizelką i sztuczkowymi spodniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem żakiet czy czarny garnitur żakietowy świadczą o większej żałobie po śmierci kogoś z bardzo bliskiej rodziny. Myślę, że w takim wypadku spotkało by się to ze zrozumieniem. Na pogrzeby znajomych czy dalekich krewnych, stroller z czarną kamizelką czy czarny garnitur rzeczywiście będą odpowiedniejsze.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie podoba się ten żakiet z muszką, z tym, że zamiast homburga dałbym standardowy cylinder. Gdybym jednak miał wybierać, wybrałbym żakiet w lewym górnym rogu - jest on prawie całkowicie zgodny z moimi zasadami, zamieniłbym jednak plastron na muszkę. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem żakiet czy czarny garnitur żakietowy świadczą o większej żałobie po śmierci kogoś z bardzo bliskiej rodziny. Myślę, że w takim wypadku spotkało by się to ze zrozumieniem. Na pogrzeby znajomych czy dalekich krewnych, stroller z czarną kamizelką czy czarny garnitur rzeczywiście będą odpowiedniejsze.

Pozdrawiam, Dr

W pierwszym przypadku nalezy uwazac, aby nie pomylono takiej osoby z przedsiebiorca pogrzebowym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem żakiet czy czarny garnitur żakietowy świadczą o większej żałobie po śmierci kogoś z bardzo bliskiej rodziny. Myślę, że w takim wypadku spotkało by się to ze zrozumieniem. Na pogrzeby znajomych czy dalekich krewnych, stroller z czarną kamizelką czy czarny garnitur rzeczywiście będą odpowiedniejsze.

Pozdrawiam, Dr

W pierwszym przypadku nalezy uwazac, aby nie pomylono takiej osoby z przedsiebiorca pogrzebowym

Analogicznie powinien być ubrany tak:

Dołączona grafika

Ale mieliśmy skończyć dyskusję na temat pogrzebów i zainteresować się Wielkanocą. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr Kilroy, przeczytałem uważnie Twój wpis na blogu o dziennym i wieczorowym formalnym stroju ślubnym:

http://formalstyle.blogspot.com/2011_04_01_archive.html

Poniżej podaję wzór zaproszenia i zdjęcie młodych dżentelmenów w żakietach (pierwszy z prawej ma rzadko dziś spotykane spodnie w krateczkę).

post-387-13658919880376_thumb.jpg

post-387-13658919880571_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edward VIII pojawił się już co najmniej czterokrotnie na zdjęciach na tym forum:

viewtopic.php?f=1&t=675&p=12439&hilit=A+teraz+zagadka#p12439

viewtopic.php?f=1&t=675&p=12723&hilit=Na+trop+edward+VIII#p12723

viewtopic.php?f=1&t=582&p=8705&hilit=Edward+VIII#p8705

viewtopic.php?f=1&t=582&p=8481&hilit=Edward+VIII#p8481

Wątek ten jest poświęcony żakietom, więc pomyślałem, że nie może zabraknąć w tym kontekście również fotografii Edwarda jako młodego księcia Walii, jako króla Edwarda VIII na zdjęciu ślubnym z amerykańską rozwódką Wallis Simpson i wreszcie żekietu księcia Windsoru (tytuł przyznany po abdykacji w 1936 r.) jako eksponatu muzealnego. Marynarka żakietowa króla, została uszyta przez Fredericka Scholtego w 1936 r. Natomiast sztuczkowe spodnie zostały uszyte w firmie Foster & Son w 1932 r.

W 1937 r. spod ręki Scholtego wyszedł również ciemnogranatowy frak Edwarda VIII (spodnie zostały jednak uszyte w firmie Foster & Son), którego zdjęcie można zobaczyć pod tym linkiem:

viewtopic.php?f=1&t=574&start=70

Kim był Scholte? Więcej pod tym linkiem:

viewtopic.php?f=1&t=653&p=11628&hilit=Scholte#p11628

post-387-13658919890875_thumb.jpg

post-387-13658919891261_thumb.jpg

post-387-13658919891864_thumb.jpg

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.