Skocz do zawartości

Żakiet


Dr Kilroy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zauważyłem, iż strojami bardziej formalnymi interesuje się większa grupa osób, niż mniemałem. Zatem, dziś kilka pytań i zagadnień na temat żakietu (nie na temat czarnego/marengo, choć o kolorach też coś będzie :D ). Kwestie te roztrząsaliśmy już prywatnie z Jastrzębcem.

1. Co sądzicie o noszeniu muszek do żakietów? Od siebie powiem, że jest to jak najbardziej poprawne, a nawet według mnie wygląda najlepiej. ;) Oto ilustracje:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika (po prawej, na samej krawędzi)

2. Co sądzicie o braku poszetki i brustaszy w żakiecie? Ilustracji nie będę podawał, jako że taka wersja jest chyba na wszystkich przykładach żakietów z przełomu wieków.

3. Kilka wariacji żakietu, których z reguły się nie uwzględnia w typowych poradnikach (czyli wszystko poza czarnym lub ciemnoszarym żakietem z jednym lub dwoma guzikami i klapami zamkniętymi lub otwartymi); które z nich są dla was w ogóle poprawne?

a) żakiet z klapami wykładanymi jedwabiem (pochodzi to zapewne od surduta):

Dołączona grafika

Wyższa rozdzielczość (link)

B) żakiet z kołnierzem szalowym (na pewno nie jako pierwszy, postawowy żakiet, tylko drugi, trzeci :) ):

Dołączona grafika

c) żakiet dwurzędowy (adnotacja taka jak powyżej):

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jaka konfiguracja guzików byłaby najlepsza? Z Jastrzębcem postanowiliśmy, że cztery z jednym zapinanym.

d) żakiet granatowy, żakiet z metalowymi guzikami (postanowiliśmy, że nadają się tylko do granatowego żakietu), żakiet z trzema guzikami (ustaliliśmy, że nadają się do żakietu granatowego, albo z kołnierzem szalowym):

http://andrewsandpygott.files.wordpress.com/2011/01/hall_walker_mp_vanity_fair_21_june_19061.jpg

4. Na koniec zapraszam wszystkich do Morning Dress Guide. ;)

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszke do zakietu mozna zalozyc, jezeli chce sie wygladac oryginalnie. Podczas tych nielicznych okazji, kiedy uzywa sie zakietow zaklada sie do nich zazwyczaj krawat.

Jak dobrze wiesz zakietow (czarnych i z krawatem szarym) najczesciej uzywaja przedsiebiorcy pogrzebowi (przynajmniej w Holandii). Jedynym dniem, kiedy jest on "nagminnie"w uzyciu. to Prinsjesdag - trzeci wtorek wrzesnia, kiedy to krolowa odczytuje mowe tronowa, bedaca programem rzadu na nastepny rok i podczas ktorego zostaje zaprezentowany budzet na rok nastepny.

Przedstawiciele rzadu sa zobowiazani zalozyc zakiet a kobiety kapelusz. Przedstawicielki "lewackich" partii zakladaja najrozniejsze dziwactwa na glowe (w fomie pseudo kapelusza) aby promowac swe "chore" poglady polityczne.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieszonek i poszetek nie zakladalbym, gdyz podobaja mi sie mundury z epoki napoleonskiej a na nich nie bylo zadnych poszetek

Stylizowalbym go zatem na mundur.

Zakiet granatowy jest fascynujacy ...nie tylko ze wzgledu na unikatowy kolor i "militarno-podobne" guziki ale rowniez poprzez swa role jako stroj "casual" w czasach gdy odzienie sportowe (garnitur) jest uwazane za formalne. Cos takiego sam chcialbym posiadac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie żakiet (jakikolwiek), jak i każdy frak, smoking czy surdut, jako casual, to lekka profanacja. Oczywiście, jeżeli jest noszony codziennie, ale tak, jak każdy formalny żakiet, to jest w porządku, ale gdy używa się z nim casualowych dodatków (co zapewne byś zrobił ;) ), to mnie nie pasuje. Taki żakiet też spodobał mi się, odkąd ujrzałem go po raz pierwszy, ale używałbym go (razem z żakietem z klapami szalowymi i dwurzędowym) na nieco mniej formalne okazje, na poziomie, powiedzmy półformalnym.

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr Kilroy, w tym i innych Twoich zestawieniach materiału ilustracyjnego odnośnie strojów formalnych brakuje mi porządku chronologicznego. Poza tym nie wszystkie warianty przedstawiane przez Ciebie były szyte w pracowniach krawieckich o ugruntowanej renomie. Interesuje Ciebie muszka czy brustasza, ale zasadniczy problem dotyczy kroju. Najstarszą formą stroju dziennego był surdut (początek XIX w.), następnie żakiet (połowa XIX w.), wreszcie stroller (przełom XIX/XX w.). Natomiast surdut wywodzi się z historycznego stroju - szustokoru (fr. justaucorps), czyli wierzchniego kaftana jaki nosili mężczyźni w XVII XVIII w. Nie można tworzyć eklektycznych reguł dla poszczególnych strojów formalnych na podstawie ilustracji i zdjęć z XIX i XX w., przypadkowo znalezionych w Internecie. Jeśli chcesz naprawdę popularyzować wiedzę na temat strojów formalnych w Polsce, to trzeba najpierw poczytać fachową literaturę na temat mody męskiej w XIX i na początku XX w.

Pozdrawiam

Krakus

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym uporządkować te stroje w porządku chronologicznym i zrobiłbym to, gdyby ten post przeznaczony był dla informacji użytkowników, a faktycznie jest przeznaczony dla mojej informacji, co sądzicie na dany temat. Co do jakichkolwiek reguł, nie zamierzam nikomu wmawiać, iż może sobie użyć żakiet dwurzędowy, z kołnierzem szalowym albo granatowy. Podstawą zawsze będzie czarny lub ciemnoszary żakiet z zamkniętymi lub otwartymi klapami i jednym lub dwoma guzikami. Pozostałe wariacje formalnością bardziej zbliżone są do strollera i trakuję je raczej jako ciekawostki, nie najodpowiedniejsze formalne stroje dla każdego, który takich potrzebuje. Żadnych reguł zatem nie tworzę (choć faktycznie, można by to tak odebrać). Muszka i brustasza, jak zauważyłeś, to raczej detale, według zasad poprawne, więc chciałem tylko spytać, co sądzicie o nich pod względem estetyki, nie poprawności (co do tej pierwszej, ilustracje są dosyć wymieszane epokowo, jako że chciałem pokazać jedynie jak najwięcej przykładów). Co do pochodzenia surduta, rzeczywiście tego nie wiedziałem - dziękuję! Prawdopodobnie nie pomyślałbym również o tym, jako że szustokor nie ma szwu w talii, co jest cechą charakterystyczną surdutów.

Natomiast jeżeli chodzi o książki o modzie męskiej, jeżeli podasz mi jakieś informatywne i możliwe do zdobycia tytuły, będę bardzo wdzięczny. ;)

Pozdrawiam, Dr

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeżeli chodzi o książki o modzie męskiej, jeżeli podasz mi jakieś informatywne i możliwe do zdobycia tytuły, będę bardzo wdzięczny. ;)

Odpowiednio do Twoich upodobań poleciłbym przede wszystkim:

Blue Book of Men's Tailoring: Grand Edition of Supreme System For Producing Men's Garments (1907)

http://www.amazon.com/Blue-Book-Mens-Ta ... d_sim_b_60

The Cut of His Coat: Men, Dress, and Consumer Culture in Britain, 1860-1914

http://www.amazon.com/gp/product/082141 ... _itm_img_3

Pozdrawiam

Krakus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Drogi Dr K, książę Wilhelm, nie William (podobnie jak królowa Elżbieta a nie Elizabeth). Na naszym forum nie powinniśmy powtarzać błędów dziennikarzy mediów dla masowych odbiorców :-)

Swoją drogą, książęcy ślub zasługuje na oddzielny wątek (w Sali Klubowej?) jako ciekawe wydarzenie także w aspekcie mody męskiej.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że William to Wilhelm to wiem, ale właśnie zasugerowałem się tym, że teraz mówią królowa Elżbieta, książę Filip, książę Karol, a książę William. W końcu pomyślałem, że tłumaczenie tego imienia to jakieś faux-pas. :) Dziękuję.

Założę też wątek w Sali Klubowej.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna nosic munduru 'ot, tak sobie'. trzeba byc do tego uprawnionym.

Oczywiscie ... o ile jest to mundur jakiejs organizacji a nie przez nas wymyslony i na nasze zamowienie (zgodnie z naszym projektem) uszyty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy wyszedłem z wojska, zawsze patrzę z niejakim politowaniem na ludzi noszących umundurowanie WP na ulicy bez ładu i składu.

Obecnie chyba nie widzi sie na polskiej ulicy ludzi w mundurach ... wojska w sumie w Polsce nie ma .... jak za czasow PRL u. Poza tym zolnierze chodza chyba w "cywilnych"ubraniach w miescie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna nosic munduru 'ot, tak sobie'. trzeba byc do tego uprawnionym.

Oczywiscie ... o ile jest to mundur jakiejs organizacji a nie przez nas wymyslony i na nasze zamowienie (zgodnie z naszym projektem) uszyty.
Można tez sobie organizację założyć np. międzynarodową federację sportową ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mozna nosic munduru 'ot, tak sobie'. trzeba byc do tego uprawnionym.

Oczywiscie ... o ile jest to mundur jakiejs organizacji a nie przez nas wymyslony i na nasze zamowienie (zgodnie z naszym projektem) uszyty.
Można tez sobie organizację założyć np. międzynarodową federację sportową ;)
Tak ... albo zuniformizowany Klub Propagowania Tradycji (Odziezowej) :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy wyszedłem z wojska, zawsze patrzę z niejakim politowaniem na ludzi noszących umundurowanie WP na ulicy bez ładu i składu.

Obecnie chyba nie widzi sie na polskiej ulicy ludzi w mundurach ... wojska w sumie w Polsce nie ma .... jak za czasow PRL u. Poza tym zolnierze chodza chyba w "cywilnych"ubraniach w miescie

Ja patrzę na to z wielkim smutkiem. W dwudziestoleciu między wojennym żołnierze z dumą nosili mundury na ulicach, mięliśmy wolną Polskę, a noszeni czapki z orzełkiem było dumą i przywilejem. Dziś już tego nie ma, żołnierze, oficerowie, wstydzą się munduru. Dlaczego? Czy to efekt 40lat Prl -u i tego, że mundur kojarzył się z przemocą i niewolą? Cóż można jedynie popatrzeć na fotografie z lat 20 -tych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.