Skocz do zawartości

O brustaszy do fraka


Dr Kilroy

Rekomendowane odpowiedzi

Raut w Poselstwie Estonii w Polsce na cześć estońskiego ministra sprawiedliwości Friedricha Akel'a. Od lewej widoczni: minister opieki społecznej Marian Zyndram Kościałkowski, poseł nadzwyczajny i minister pełnomocny Estonii w Polsce Hans Markus, minister spraw zagranicznych Estonii Friedrich Akel i minister spraw zagranicznych Polski Józef Beck. 1937.

Zagadka. Jakim resortem kierował Akel?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z 1/8/2010:

A co sądzicie o aksamitnym kołnierzu do fraka? Trudno mi znaleźć jakiekolwiek współczesne ilustracje, ta jest najlepsza (drugi od prawej):

(...)

Pozdrawiam, Dr

W końcu przez przypadek natrafiłem na zdjęcie fraków z aksamitnymi kołnierzami.

Aksamitny kołnierz ciekawie wygląda. Widziałem raz "na żywo", u dyrygenta zresztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Bardzo pocieszającą rzeczą jest to, że zawsze, kiedy oglądam ten wątek, przegląda go także kilka innych osób. To dowodzi, że fraki nie są wcale takie niepopularne. :)

Żeby ten post nie odbiegał zupełnie od tematu: obecnie kontempluję stroje dziewiętnastowieczne, rozważam używanie fraka jako stroju dziennego. Wykorzystuję przy tym głównie ilustracje z "Fashionable, Dandys, Elegant" BUW. :) Takie jak np. ta:

Link (nieco większy obrazek niż myślałem :) )

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że surdut formalnie już wyginął. Nie obowiązuje w oficjalnych dress code'ach, więc teoretycznie nie ma odpowiednich okazji do jego noszenia. Praktycznie jednak wiemy, że czasem można marynarkę żakietową zastąpić surdutem i używać go jako formalnego stroju dziennego. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że surdut formalnie już wyginął. Nie obowiązuje w oficjalnych dress code'ach, więc teoretycznie nie ma odpowiednich okazji do jego noszenia. Praktycznie jednak wiemy, że czasem można marynarkę żakietową zastąpić surdutem i używać go jako formalnego stroju dziennego. :)

Nawiązując do strojów dziennych, jednak semiformalnych, Doktorze:

czy marynarka do strollera ma obciągane guziki? powinna być na jeden czy na dwa guziki?

szukam różnic między czarną garniturową marynarką a taką do strollera (mam spodnie w szarą kratę, więc chętnie bym dokompletował marynarkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda czarna marynarka garniturowa nadaje się do strollera. Z reguły nie ma guzików wyłożonych jedwabiem, a ich ilość jest właściwie dowolna. Często mówi się, że poprawne są klapy zamknięte, ale otwarte będą równie odpowiednie, jak do żakietu. ;) Dla bardziej formalnego wyglądu możesz wpuścić patki do kieszeni. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda czarna marynarka garniturowa nadaje się do strollera. Z reguły nie ma guzików wyłożonych jedwabiem, a ich ilość jest właściwie dowolna. Często mówi się, że poprawne są klapy zamknięte, ale otwarte będą równie odpowiednie, jak do żakietu. ;) Dla bardziej formalnego wyglądu możesz wpuścić patki do kieszeni. ;)

Wyśmienicie, poluję zatem na czarną marynarę i zobaczę jak to się składa :)

Aha, cylinder musi być, prawda? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka uwag uzupełniających: przed odzieżowym zachodem słońca OZS=min(zachód słońca, 18:00) nie nosimy czerni (wyjątek: pogrzeb) i elementów błyszczących.

Dlatego:

a) guziki obciągane, bo takie są bardziej uroczyste, ale materiałem marynarki, a nie jedwabiem,

B) patki od kieszeni schować jako mniej uroczyste (słuszna uwaga dr. Kilroya),

c) marynarka marengo (ciemnoszary), a nie czarna,

d) jasnoszara kamizelka, srebrzysty krawat.

Dużo szczęścia na nowej drodze życia!

Więcej nt. ślubnych strojów w książce "Gentleman. Mam zasady"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guziki materiałowe (raczej jedwabne, z tego co czytałem) są preferowane (poprawne są także rogowe) do stroju wieczorowego; do stroju dziennego standardowe są rogowe, ale materiałowe (często we wzory) były stosowane w epoce wiktoriańskiej, więc stanową alternatywę.

Akurat marynarka może być czarna, zgodnie z ogólnymi zasadami. Kolor marengo to jakaś polska '"fanaberia", poza Polską traktowana za (poprawną) alternatywę do czarnego. ;)

Kamizelka może być w kolorach jasnoszarym, płowym, beżowym, kremowym, białym, czarnym (to kolor bardzo oficjalny) lub na mniej formalne okazje innym pastelowym (lawendowym, różowym, błękitnym). Krawat na oficjalne okazje również nie musi być srebrny ani czarno-biały, ale trzeba przyznać, że to dobre połączenie. :)

Oczywiście Pan Granville podał prawidłową wersję stroju, ale w wersji dość formalnej i "podstawowej" - ja jestem za indywidualizacją stroju formalnego (tak długo, jak nie gwałci to podstawowych jego zasad) i zawsze podaję wszystkie możliwe sposoby wykonania. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Nie zgodziłbym się z Dr Kilroy, że do żakietu lub strollera pasuje marynarka z klapami otwartymi. Najbardziej klasyczne są peak lapels.

Krawat nie musi być srebrzysty, a do brustaszy klasycznym kwiatem par excellence jest gardenia.

Na swoim ślubie, który będzie niebawem, będę miał marynarkę z klapami zamkniętymi i kamizelkę dwurzędową w kolorze buff. W tym tygodniu krawiec powinien kończyć szycie kamizelki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodziłbym się z Dr Kilroy, że do żakietu lub strollera pasuje marynarka z klapami otwartymi. Najbardziej klasyczne są peak lapels.

Pasuje. Na rzeczywiście najbardziej formalne okazje poprawniejsze są jednak klapy zamknięte.

Krawat nie musi być srebrzysty, a do brustaszy klasycznym kwiatem par excellence jest gardenia.

Nie musi być, ale to najbardziej formalny kolor krawata, dlatego na śluby jest najodpowiedniejszy. Nie wiem jak do brustaszy, ale do butonierki najbardziej klasycznym kwiatem (wg. zasad z podręczników brytyjskich i amerykańskich) jest goździk. :) Gardenię stosuje się głównie do fraków we Francji, ale to bardzo ładny kwiatek, więc nie widzę przeszkód w jego częstszym stosowaniu. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.