Skocz do zawartości

Tweed


proceleusmatyk

Rekomendowane odpowiedzi

Üxküllu drogi, tworzysz dla mnie niezrozumiały mit.

 

Nie każdy jeździ samochodem i pracuje w klimatyzowanych pomieszczeniach. Osobiście głównie (współ)pracuję ze start-upami, które najczęściej adaptują stare kamienice na przestrzeń biurową. Nie ma tam klimatyzacji, sam zresztą w swoim biurze nawet zimą rozszczelniam okno i tak mi dobrze. W Soho Factory, w studio graficznym, z którym współpracuję, budynki są ceglane i niespecjalnie ogrzewane - ludzie chodzą w marynarkach flanelowych, tweedowych, swetrach. Ja również chętnie sięgam po tweed.

 

Mało tego - na co dzień używam dwóch grubych płaszczy za kolano - jeden to dwurzędówka z wełny, drugi jednorzędowiec mieszanka zwykłej wełny i wełny wielbłądziej. I jeżdżę w nich na rowerze, również po śniegu.

 

Nie maluj więc jednostronnego obrazu miejskiej rzeczywistości, w której tweed i gruba wełna na płaszcze straciły sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proceleusmatyk, dnia 08 Gru 2013 - 15:02, napisał:proceleusmatyk, dnia 08 Gru 2013 - 15:02, napisał:

 

Nie maluj więc jednostronnego obrazu miejskiej rzeczywistości, w której tweed i gruba wełna na płaszcze straciły sens.

 

Z historycznego punktu widzenia tweed nie był tkaniną w odzieży miejskiej. Sukno, gabardyna, później flanela - tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, abstrahując od tematu, może przydałoby się trochę więcej kultury w stosunku do innych osób?

Oczywiście, nieprecyzyjnie się wyraziłem.

Pomijając nieoczywistą urodę zestawienia kapturzastej kurtki z garniturem, powoduje ono podział sylwetki na dość baloniastą górę, kulkę kaptura i wąski dół, co zaburza proporcję i sprawia, że wygląda się jak sympatyczny człowiek ze śniegu :) Zwłaszcza, że kurtka jest krótka i najczęściej wymaga zaciśnięcia dołu, by zimno nie dostawało się do wewnątrz, problem niedotyczący płaszcza.

 

W tweedowej marynarko-kurtce, wspartej wełnianym swetrem, chodziłem przy ~ 0. Nie zamarzłem, choć mi chłód nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z historycznego punktu widzenia tweed nie był tkaniną w odzieży miejskiej. Sukno, gabardyna, później flanela - tak.

Odnosiłem się do Twojej opinii w kwestii nieużyteczności tweedu/ ciężkich wełnianych płaszczy w mieście, która jest mocno jednostronna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@proc

 

skoro kobiety mogą jeździć na rowerze w spódnicy i w butach na obcasach, to i facet da radę w płaszczu zimą.

 

Ja nie piszę postów jako poradnika dla wszystkich (Mr V napisał już książkę), więc z przyjemnością łączę chukka Red Wings + dżinsy + koszula + marynarka tweedowa + kurtka z tkaniny technicznej.  ;)

 

Żeby nie było jednostronnie, to oczywiście repliki kurtek tweedowych też się pojawiają w sprzedaży.

 

post-202-0-30357400-1386572120_thumb.jpg

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zastanawiałem się czy wrzucić to tutaj, czy do tematu z rękawiczkami.

 

Pomijając te nachalne metki potwierdzające oryginalność materiału (żeby wszyscy na dzielni widzieli i wiedzieli, że popieramy ruch rzemieślniczy Hebrydów Zewnętrznych ;) ), to rękawiczki prezentują się moim zdaniem świetnie.

 

Fotka z:    http://bntailor.tumblr.com/post/67616143566/harris-tweed-gloves-at-b-tailorshop

post-480-0-72747000-1388005403_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Przykład jak odpowiedni projekt może zmienić oblicze producenta, który ostatnio nie cieszy się w zagranicznej prasie dobrą renomą (na zdjęciach garnitury i płaszcz marki Bladen) z uwagi na nieco staromodny i klasyczny krój swoich kolekcji. Co ciekawe firma Bladen używa do produkcji tweedowych wyrobów jedynie limitowanych materiałów wyprodukowanych specjalnie dla niej przez angielskie i szkockie tkalnie. Artykuły ze zdjęć poniżej zostały zaprojektowane i uszyte specjalnie dla szwedzkiej marki countrysports.

 

 

 

specialtweed-15.JPGBladen_shooting-2.JPGBladenAW13-2.JPGspecialtweed-1_0.JPG

Winter-tweed12.JPGtweedcovert4.JPG

  • Oceniam pozytywnie 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Giantbeard zaprezentował (niepierwszy raz) bardzo fajny trzyczęściowy garnitur z tweedu z takim oto opisem:

 

"This wonderful 64 year old tweed suit is by Denman & Goddard, formally of Sackville Street, now relocated to St. George Street in Hanover Square. I’ve tried to show how the suit really follows and forms to the body in movement, how even though heavily structured, it’s volume & natural ease makes for an elegant and comfortable silhouette.

Originally made for someone even bigger than me, it is perhaps a little too long in the body, certainly in the sleeves & the trousers come all the way up to the rib cage. Despite this, I love it, & it remains one of my favourite ebay bargains."

 

 

:)

 

post-480-0-31850700-1394739187_thumb.jpg

post-480-0-90169200-1394739199_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
  • 4 weeks later...

"Czego tam nie było! Szetlandy przy harrisach, donegale obok wełen saksońskich, szewioty a pod nimi wełna jagnięca. Do tego niezwykłe kaszmiry i wełny wielbłądzie."  Z wizytą w firmie tkaninowej W.Bill, która specjalizuje się w tweedach i kaszmirach. Zapraszam do lektury wpisu na Szarmancie: Tkaniny tweedowe W.Bill

 

wbill-old-shop-344x500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.