Skocz do zawartości

Tweed


proceleusmatyk

Rekomendowane odpowiedzi

@adrian89 - na allegro jest sporo używek opisywanych przez sprzedającego jako Tweed (często jako Harris Tweed) - nie mających wiele z nim samym wspólnego. Wynika to z mylnego wyobrażenia handlarzy SH o tym materiale. Jak również niekiedy kupujących. Sam kiedyś zakupiłem takową, wyprodukowaną przez DUNN&Co. - na zdjęciach wyglądała genialnie, w rzeczywistości okazała się wykonana z bardzo ciężkiego Tweedu i nie nadawała się do niczego innego jak na pastwisko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te oferty po 100 zł to można sobie wsadzić w kalosze?? Ale skoro sprzedający pokazuje metkę z nr seryjnym to znaczy że tweed to jest. 
Np moją uwagę skupiła ta http://allegro.pl/harris-tweed-marynarka-roz-m-l-i3614032550.html ewentualnie ta http://allegro.pl/470-harris-tweed-skorzane-guziki-atwardson-50-i3616153349.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oryginalny Harris Tweed i wcale z tego powodu nie musi być super drogi. Trzeba mieć jedynie na uwadze, że sam tweed może być lekki, jak i ciężki (warto tutaj zauważyć, że oryginalny to było ubranie wierzchnie, używany kiedyś jak kurtka, większość ludzi wychodzi z mylnego założenia, że tweed to taka hipsterska, kolorowa wełna do ogrzewanego biura w mieście). Więksi producenci tkanin, jak Huddersfield, produkują lżejszą jego wersję, bardziej zbliżoną do flaneli i dzisiejszych potrzeb. Trzeba mieć jednak na uwadze, że oryginalny Harris Tweed to kawał ciężkiej i bardzo ciepłej (ale też wytrzymałej) tkaniny, idealnej na marynarko-kurtkę na wiejskie wertepy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza wygląda na starą, w tej na 3 guziki nie będziesz wyglądał seksownie jak Robert Langdon.

 

Przejdź się lepiej po secondhandach, poszukaj i przymierz. Kupowanie przez allegro, gdy nie znasz swoich rozmiarów jest ryzykowne.

 

Jeśli mieszkasz w mieście, w którym jest tkmaxx to polecam się wybrać - o tej porze roku masz szansę znaleźć tam marynarkę z tweedu za ok 200/300pln.

Czyli któraś z nich jest warta uwagi? Mówię o tych z linków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza wygląda na starą, w tej na 3 guziki nie będziesz wyglądał seksownie jak Robert Langdon.

 

Ekchem, proszę nie deprecjonować 3-guzikowych marynarek. Jasne, że to trąci latami 90-tymi, ale prawie wszystko prędzej czy później ma swój tryumfalny (na przykład coraz śmielszy nawrót dwurzędówek... jak widzę prezentacje co młodszych Forumowiczów przychodzi mi na myśl moja studniówka, matura, początek studiów).

 

(Sam mam nadal w użyciu wełniano-kaszmirową 3-guzikówkę od Piotra Cardina, kupioną prawie 15 lat temu za grosze w prawdziwym sklepie i nie zamienię jej na nic.)

 

Co do aukcji można też zwrócić uwagę, że w drugiej z nich zdjęcie modela (ściągnięte zresztą ze strony jakiegoś sklepu) nijak się nie ma do sprzedawanego egzemplarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Tkmaxu to mam dostęp i jak tylko będę bo zajrzę. Ale czy u nich też się kupi z Harris Tweed?

 

We Wrocławiu w niedzielę była 1 marynarka (a może kufajka?) z tweedu Harrisa, jakiegoś szwacza o włoskobrzmiącej nazwie (samej nazwy nie pamiętam). Wyglądała idealnie jak mundurek gajowego, włącznie z patkami kieszeni zapinanymi na guzik.

 

W sumie super sprawa, aczkolwiek zdecydowanie dla miłośników stylu extreme oldschool ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Capo - 800 zl za m2? To chyba H&S? Nie wiem czy importujac bezposrednio od producenta z wyspy zaplacilem "shipped" wiecej niz 400/450 za 2 metry biezace (double width - 150 cm).

Harris tweed to tylko typ tkaniny nie producent - wydaje się, ze pod wzgledem prawnym jest to oznaczenie geograficzne (tweed musi byc wyprodukowany na wyspie Harris, tak jak szampan w szampanii), ale dokladnie tego nie sprawdzalem.

Btw. Odnosnie pancernosci - widzialem gdzies HT w gramaturze ok 250 g/mb. Ciekawe jak to się nosi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vcore na allegro jest ich trochę ale jak nadmienili poprzednicy nie wiadomo co to jest i jak jest stare. W sumie 100 to nie dużo ale zawsze coś. Wiadomo jak chce się nowe to trzeba zapłacić. Ale poszykam w SH z brytyjskimi ciuchami a jak nie to tkmax odwiedzę. Bo te z allegro coś mnie nie przekonują. Jak je widzę to jak bym się cofnął z 15 lat wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Capo - 800 zl za m2? To chyba H&S? Nie wiem czy importujac bezposrednio od producenta z wyspy zaplacilem "shipped" wiecej niz 400/450 za 2 metry biezace (double width - 150 cm).

 

Za 2 metry bieżące :) Dlatego wspomniałem, że nie jest to wbrew pozorom drogi materiał, a nawet dość tani. Cena która podałem pozwala wybierać praktycznie do woli w różnych ofertach. Cienkiego tweedu nie sprawdzałem w praktyce, tradycyjny, gruby (ja akurat mam donegal tweed) szczerze mówiąc bardzo rzadko użytkuję, bo jest strasznie ciepły i sprawdza się tylko w okresie, kiedy za zimno już na zwykłą marynarkę z kamizelką, a za ciepło jeszcze na płaszcz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszyłem w zeszłym roku marynarkę z Harris Tweed'u o gramaturze trochę powyżej 300gr. Materiał kupiłem na allegro od Klan&Son. Użytkuje się bardzo dobrze przy temperaturze jaka jest teraz za oknem. Co prawda jeżeli szyłbym ją jeszcze raz to rozważyłbym 3 guziki zamiast 2 - trochę cieplej na klacie. Jestem bardzo ciekaw wpisu na blogu Tomka Milera o jego garniturze z HT 475gr/m - to już chyba hard core. Mam kaszkiet z tego tweedu i jest bardzo ciepły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

475 g/mb to jest raczej standard, a nie jakas ekstrema - najczesciej widze w sprzedazy tweedy o gramaturze 400-500. g/mb (tweed inny niz harris), przy czym już np harris tweedy podnosza ta poprzeczke (z glowy 500-600 g/mb). Ekstrema jest tweed który widzialem jakis czas temu o gramaturze ok 750 g/mb.

350 g/mb to jest raczej sredniolekka gramatura tweedu (jeżeli mowimy o gramaturze przy szerokosci 150 cm) - odpowiada lzejszym flanelom albo solidniejszym klasycznym tkaninom worsted.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pomysły na tweed od Rubinacciego. Chyba któryś z kolegów przyznał się kiedyś do posiadania spodni wykonanych z tkaniny płaszczowej - ciekawi mnie jak się sprawdzają takie (niezniszczalne) portki pod kątem termicznym w pomieszczeniach biurowych? To co mi się podoba w tkaninach z próbników płaszczowych to większa szerokość jodełki, raczej nieczęsto spotykana w przypadku lżejszych materiałów.

post-480-0-30551100-1382130578_thumb.jpg

post-480-0-29609600-1382130591_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Mała poprawka, to nie w tym filmie. Brian Haggas z magazynem pełnym niesprzedanych marynarek był pokazany w dokumencie wyprodukowanym przez BBC. Niestety jest już niedostępny online. Został tylko opis 3 części - http://www.bbc.co.uk/programmes/b00mr0n9/episodes/guide

 

Co do tamtych marynarek to chyba w końcu jakoś się ich pozbył. Te sprzedawane przez Tomka to już inna partia, moim zdaniem znacznie bardziej udana.

 

Tutaj chyba wzmiankowany dokument BBC w trzech częściach:

http://vimeo.com/65216528

http://vimeo.com/64545405

http://vimeo.com/64708666

 

 

Pozdrawiam.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.