Skocz do zawartości

Zrób to sam


Krzysiek_W

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś (2010) w moje ręce, a właściwie na szyję trafił fular - wzór indyjski z firmy Austin Reed of Regent Street. Zawiązuje się go i nosi dużo wygodniej niż chustkę lub szalik.

Dla zainteresowanych samodzielnym wykonaniem włożyłem trochę pracy i pokazałem sposób uszycia wraz z rozmiarami.

Według mojej opinii najłatwiej będzie wykorzystać w tym celu jedwabny lub uszyty z cienkiej wełenki szalik.

Dołączona grafika

Gdyby rysunek nie był wystarczająco czytelny, dodatkowa fotka pokazująca ułożenie fałdek.

Dołączona grafika

No i dla porządku sposób wiązania.

Dołączona grafika

Następnie uszyłem fular według opracowanego wzoru. Udało mi się znaleźć odpowiedni szaliczek z cienkiej wełenki zeszyty tunelowo, co wyeliminowało konieczność użycia podszewki. Po prostu fular z obu stron jest taki sam.

Dołączona grafika

Kolejno postęp prac:

I - szaliczek po wyprasowaniu przełożyłem/przewlokłem na lewą stronę i przeciąłem wzdłuż na szerokości o około 1 cm większej niż "wzorcowy" fular. Jestem dość leniwy, a szwy są stosunkowo proste, tak więc zrezygnowałem z fastrygowania. Stosując tkaninę wierzchnią i podszewkę robimy wykrój o około 2 cm szerszy niż wzorzec (zapas na szwy) i wtedy, szczególnie przy cienkiej podszewce raczej fastryga.

II - zszywając brzegi i końce fularu rozpoczynamy od środka odrębnie w jednym i drugim kierunku pozostawiając około 5cm nie zeszyte. To miejsce posłuży nam do przełożenia fulara na prawą stronę.

III - rozprasowujemy dokładnie szwy i końce fulara. Zaszywamy otwarte 5cm i bierzemy się do najtrudniejszej części operacji, czyli zaprasowania fałdek w środkowej części fulara.

Wymaga to cierpliwości, wyobraźni i precyzji. Efekt jaki uzyskałem jest zadowalający, chociaż następnym razem powinno być lepiej. Prawidłowe ułożenie fałdek skutkuje finalnym wyglądem.

IV - po dokładnym zaprasowaniu fałdek, przeszywamy fular w poprzek w trzech miejscach, aby ustabilizować całość. No i fular gotowy w kształcie i ułożeniu fałdek zbliżony do pierwowzoru.

Uszycie fulara zajęło mi poniżej 2 godzin i wciąż jeszcze dysponowałem czasem w porze wieczornej. Tak więc korzystając ze znalezionego w zasobach Aubriety kawałka lnu, uszyłem poszetkę do kompletu. Tym razem ręcznie bez użycia maszyny do szycia.

Brzegi mogłyby być założone trochę wężej, jednak tkanina jest lekko sztywna. Kolor nici dopasowałem do koloru szmatki szyjąc maksymalnie schowanym ściegiem. Po nabyciu wprawy może być prawie niewidoczny.

Dołączona grafika

Całość prac wykonałem własnoręcznie, łącznie z obmyśleniem technologii wykonania, bez pomocy osób trzecich.

pozdr.Vslv

ps. fotki 1 i 4 można powiększyć, aby zobaczyć szczegóły,

prace były wykonane w 2010, jednak koncepcja i sposób wykonania nie zestarzały się w odróżnieniu co do mnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Super! I pewnie za ułamek ceny KJP ;)

Gdzie kupileś kotwice, jesli mozesz zdradzic?

ułamek ;) kotwice dostarcza mój znajomy z dalekiego wschodu, razem z innymi gratami które czasami zamawiam :)

jeszcze jedna powstała dzisiaj, na życzenie kolegi z forum:

post-2254-13658924470534_thumb.jpg

kolejne zamówienia już czekają ;) , ale czekam na kolorowy sznurek, bo się skończył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Polecam filc do usztywnienia,

nie wiem jak nazwać ten parametr ale chyba po prostu gęstość, powinna być duża.

Sam robiłem kilka pokrowców na nietypowe gadżety., i jestem więcej niż zadowolony. Za to rzepy i magnesy to była pomyłka.

Najlepiej sprawdziły się boki z szerokiej taśmy gumowej, ale może to kwestia moich małych umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kiedyś kupiłem torbę (którą już pokazywałem), która zaciekawiła mnie zapięciem. Tak wyglądała przed zabiegami

post-2254-13658924806428_thumb.jpg

a tak po

post-2254-13658924806776_thumb.jpg

po 6 miesiącach kupiłem kolejną, która również wyglądała kiepsko na początku, ale jakoś mi nie podeszła - po co mi druga w tym samym kolorze i do tego z czymś przyczepionym nitami do klapy :o ?

na poniższym zdjęciu nie widać wyraźnie, ale kolor był identyczny jak w powyższej, czyli palony brąz (więc trochę trzeba się wspomóc wyobraźnią)

post-2254-13658924807183_thumb.jpg

Przypomniałem sobie o niej ostatnio i zamówiłem kilka chemii.

Najpierw 3h z Decapantem. W kolejnym dniu farba Tinture Francaise, następnie rano poprawka drugi raz. Wieczorem wykończenie pommadierem i gotowe :) Wywaliłem tylko paskudne logo które ktoś tam wrzucił :P

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótki wpis ode mnie :)

Któregoś dnia, jeszcze przed świętami, zobaczyłem na Facebook'u zdjęcie Mr.Vintage, który myślał nad uszyciem pokrowca na swojego laptopa. Nie ukrywam, że pomysł mi się spodobał i zacząłem nad tym myśleć.

Wpadłem na to, że fajnie byłoby mieć pokrowiec w stylu właśnie vintage, z jakiegoś interesującego materiału. Przemyślawszy temat wzdłuż i wszerz zdecydowałem, by kupić w secondhandzie marynarkę z fajnej tkaniny (marzył mi się Harris Tweed) i użyć ją jako surowca na pokrowiec.

Nie wiem, czy znacie główną zasadę skończonych prac DIY: pierwszą zakop, drugą oddaj przyjacielowi, trzeci egzemplarz zrób dla siebie... ;)

W moim przypadku pierwszy egzemplarz zrobiłem dla siebie - pokrowiec na tablet, a drugi dla wybranki mojego serca - na laptopa. Nie da się ukryć, że drugi był już dużo lepszy niż pierwszy, dlatego podejrzewam, że trzeci egzemplarz - jeśli się kiedyś pojawi - będzie najlepszy.

Na początek tkanina:

post-5470-13658924909416_thumb.jpg

W praktyce materiał jest bardziej zielony, na zdjęciach wygląda na bardziej niebieski.

post-5470-13658924909946_thumb.jpg

Etui numer 1:

front

post-5470-13658924910457_thumb.jpg

tył

post-5470-1365892491097_thumb.jpg

Widać sporo niedoróbek, daleko mu do ideału. W przypadku podejścia drugiego było już trochę lepiej.

--

Etui numer 2:

Widok z przodu:

post-5470-13658924911417_thumb.jpg

(Widoczna pierwsza z zewnętrznych kieszeni)

Widok z przodu po raz drugi:

post-5470-13658924911967_thumb.jpg

Kieszonka wewnątrz - idealna na pendrive'a i kilka innych drobiazgów :)

post-5470-13658924912533_thumb.jpg

Zapięcie:

post-5470-13658924913268_thumb.jpg

Zbliżenie na zapięcie & guziki:

post-5470-13658924913872_thumb.jpg

:)

---

Wybaczcie jakość zdjęć, zepsucie forum i psie (bądź kocie, nie jesteśmy pewni) włosy na pokrowcu mojej dziewczyny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Szanowni Koledzy,

 

po dłużej lekturze forum BwB oraz wpisie MV dotyczącym bransoletek trafiłem na stronę KJP. Końcową cenę tj. cena KJP + dostawa, podatek oraz cło uznałem za niewartą zamówienia i postanowiłem wykonać coś zbliżonego kolorystycznie.

 

Projekt typu: Multivendor :) Każdy fragment pochodzi od innego dostawcy. Coś przyszło z Włoch, inny półprodukt z norwegii, pozostałe z PL.

 

Z nieukrywaną przyjemnością i pokładami wrodzonej skromności przedstawiam efekt pracy mojej i mojej narzeczonej.

To pierwsze wydanie. Krzywe i niedokładne. Pod koniec okazało się, że kilku półproduktów zwyczajnie zabrakło. Kolejne wersje z pewnością będą lepiej dopracowane.

 

post-2483-0-19760300-1376589895_thumb.jp

 

Na męskim nadgarstku:

post-2483-0-38424400-1376589898_thumb.jp

 

Na kobiecej dłoni:

post-2483-0-22815600-1376589902_thumb.jp

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.