Skocz do zawartości

Prawidła budżetowe i te droższe - dyskusje i porady


jfk

Rekomendowane odpowiedzi

To ja chyba nie potrafię ich obsługiwać:)

Powiedz jakiego rodzaju masz z nimi kłopot? Może coś podpowiem...

Kombinuj z regulacją. Masz aż 18 możliwości zmiany rozstawu dźwigienek. Któraś pewnie będzie odpowiednia.

Przy pierwszej próbie odkręcenia "motylek" bardzo ciężko idzie. Nie przejmuj się tym - śruba nie była ruszana od 24 lat- gwint jest ubrudzony skawalonym smarem. ;)

Po rozruszaniu jest już OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, żeby to były prawidła cedrowe. Prawidła cedrowe to jednak nie jest najwyższa półka jakościowa.

To trochę burzy moją dotychczasową, skromną wiedzę :) Z czego są wykonywane premium prawidła?

A czy te "właściwości chłonne" cedru nie są trochę przereklamowane z wieloletniej perspektywy użytkowania?

Na pewno z biegiem czasu drewno staje się wysuszone i chyba nie spełnia swojej pierwotnej roli. Pytanie tylko jak długo to trwa lub powinno trwać. Mam wrażenie, że moje dwuletnie cedrusy powinny już zostać wymienione.

Czy są jakieś ogólne wskazówki w kwestii "przydatności do użycia" dla prawideł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te "właściwości chłonne" cedru nie są trochę przereklamowane z wieloletniej perspektywy użytkowania?

Drogi, naturalny materiał rzeczywiście dobrze chłonie wilgoć, jednak prawidła które są sprzedawane na allegro, lub które zamawialiśmy po kilkadziesiąt złotych z hurtowni nie mają z nim wiele wspólnego.

To trochę burzy moją dotychczasową, skromną wiedzę :) Z czego są wykonywane premium prawidła?

Najczęściej dąb, jesion, lub klon. Drewna egzotyczne pomijam, bo w tym wypadku nie mówimy o propozycjach najdroższych tylko stanowiących value for money w swoich kategoriach cenowych. Zarówno buk, jak i cedr są na dłuższą metę zbyt miękkie na prawidła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii twardosci malejaco: grab, jesion, dab, klon, buk....i iglaste jak cedr. Co jeszcze ma niebagatelne znaczenie to wymiary, ksztalt prawidel. Ponadto ich mechanizm - wydaje mi sie ze sprezyna do rozpychania prawidel szybciej sie 'ubije' niz drewno.

Przy okazji czy ktos widzial przykladowy szablon, rysunek calkowicie drewnianych prawidel do samodzielnego wykonania? Chodzi mi przede wszystkim o 'mechanizm rozporowy' jesli mozna to tak nazwac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio, podczas zamawiania butów u pana Januszkiewicza, mistrz wspomniał co nieco o prawidłach. Jego zdaniem najistotniejszy jest kształt prawidła; najlepsze są dwuczęściowe (nie trzyczęściowe). Rodzaj drewna jest drugorzędny; pan Januszkiewicz stwierdził, że buk jest absolutnie wystarczający. Nie drążyłem zbytnio tematu -- podpytam się więcej podczas następnej wizyty.

Rzecz jasna, razem z butami zamówiłem też parę prawideł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Prawidła cedrowe znalezione w sieci sklepów Muji w cenie 94 złotych. Dobry pomysł na prezent pod choinkę. Te prawidła mają regulację zarówno szerokości, jak i długości co umożliwia dostosowanie ich do kilku wymiarów obuwia, co sprawia że będą idealnym prezentem dla osoby której rozmiaru stopy nie znamy.

post-3399-13658923754176_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Dzień dobry. Czy korzysta ktoś może z prawideł od Ciżemki ? (http://www.cizemka.sklep.pl/index.php?m ... ass=110795) Jaką macie opinię ? Drugie pytanie to jak poznać, czy prawidło jest za duże i nie rozepcha mi butów ? Czy prawidła powinny lekko wchodzić, wyjmować się z butów ?

Zdecydowanie odradzam ten sklep, miałem duże problemy z przesyłką, a obsługa to mega buce.

Prawidła powinny lekko napinać buty. We włożonych prawidłach sprężyna powinna być w mniej więcej 2/3 ściśnięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kupiłem 2 pary od Ciżemki i przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rozmiar. Najlepiej jest poprosić o podanie wymiarów konkretnego rozmiaru , mam wrażenie że nie dokońca odpowiadają one powszechnej rozmiarówce (wymiana na inny rozmiar bezproblemowa). Jakość ciężko ocenić po tak krótkim użytkowaniu lecz sprawiają wrażenie odpowiednio wykonanych (w stosunku do ich ceny) i jak najbardziej wypełniają swoją rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem do nich zapytanie, jaki rozmiar polecają do stopy o dł. 29,5 cm i odpowiedzieli, że zdecydowanie 45.

@Velahrn na allegro ten sklep ma dobre opinie więc może Twój przypadek był wyjątkowy ? Dzięki za info.

Ten sklep/firma/sieć sklepów ma kilka kont na allegro. Zrobisz jak chcesz, ja odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.