Skocz do zawartości

Podszewka - dyskusje i porady


wojvv

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się to jednak dziwne - ręcznie malowana podszewka. A do tego, pewnie na wyrost, obawiałbym się o stan koszuli, o którą przez cały dzień by się to malowidło ocierało. Jeśli dodać do tego wilgotne i parne środowisko pracy, czyli przestrzeń między ciałem i marynarką, to jest to jednak ryzykowne. Nie wiem, jakich farb używa się do jedwabiu, ale wolałbym kupić zadrukowany. Taki w motyw marynistyczny może być trudny do kupienia i spasowania, ale już drukowany paisley - czemu nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką techniką była zrobiona ta konkretna na zdjęciach MT z Włoch? Ma ktoś pomysł?

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale na pewno to jest jakiś nadruk, najprawdopodobniej sitodruk* o którym zapomniałem wspomnieć poprzednio.

sitodruk na podszewce warto skonsultować temat tutaj:

http://reksitodruk.republika.pl/oferta.html

co do termodruku, to moja żona robiła kiedyś tutaj, ale termodruk chyba raczej lepszy jest do małych powierzchni, ale to też do ustalenia:

http://www.orfi.pl/index.htm

* - edit - o ile ta podszewka nie była wyprodukowana w fabryce, zapewne są jakieś jeszcze inne fabryczne techniki druku na materiale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się to jednak dziwne - ręcznie malowana podszewka. A do tego, pewnie na wyrost, obawiałbym się o stan koszuli, o którą przez cały dzień by się to malowidło ocierało. Jeśli dodać do tego wilgotne i parne środowisko pracy, czyli przestrzeń między ciałem i marynarką, to jest to jednak ryzykowne. Nie wiem, jakich farb używa się do jedwabiu, ale wolałbym kupić zadrukowany. Taki w motyw marynistyczny może być trudny do kupienia i spasowania, ale już drukowany paisley - czemu nie?

opcja z farbami do tkanin + uzdolniony malarz jest jak najbardziej poprawna. To są specjalne farby utrwalane po pomalowaniu w wodzie z octem lub w wodzie z solą (w zależności co rekomenduje producent) a następnie materiał się prasuje żelazkiem, aby ostatecznie utrwalić obrazek. I taki materiał można nawet prać.

pozdrawiam,

d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może w przyszłości pomyślimy nad zamówieniem forumowo takiej właśnie belki ciekawej podszewki? Wierzę, że udałoby się zaprojektować wzór który odpowiadałby większości, a jednocześnie był w miarę ciekawy i oryginalny ? ( Zawsze można by wzorem zachodnim zorganizować mini sklepik aby sprzedawać te wszystkie guziki/włosianki/podszewki których zapas by został :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się ten pomysł podoba, szczególnie, że sam o tym myślałem ;-)

Planuję zamówić ze dwa garnitury w najbliższych miesiącach, więc "forumowa" podszewka mogłaby się bardzo przydać.

Myślę też o płaszczu w stylu peleryny teatralnej lub kawaleryjskiego płaszcza "z koła" z pierwszej połowy XIX wieku podobnym, jak ten: http://www.buw.uw.edu.pl/wystawy/modameska/ryshistoryczny/011.jpg

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z podszewką mnie się też podoba. A peleryna planowana przez wojvv bardzo fajna. Polecam w tej kwestii konsultacje z krawcami teatralnymi i od kostiumów historycznych, bo mają wiedzę, której inni krawcy nie mają. Czasami też taniej szyją, tak "na boku".

F.

Ja bym polecał raczej omijać krawców i szewców teatralnych, bo mogą mieć teatralne nawyki szycia inaczej rzeczy, których nie widać. Wypraktykowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z podszewką mnie się też podoba. A peleryna planowana przez wojvv bardzo fajna. Polecam w tej kwestii konsultacje z krawcami teatralnymi i od kostiumów historycznych, bo mają wiedzę, której inni krawcy nie mają. Czasami też taniej szyją, tak "na boku".

F.

Ja bym polecał raczej omijać krawców i szewców teatralnych, bo mogą mieć teatralne nawyki szycia inaczej rzeczy, których nie widać. Wypraktykowane.

Pisałem o konsultacjach, ponieważ mają wykroje lub dostęp do nich, wiedzą też jak pewne rzeczy zrobić. Wieki temu (jeszcze za komuny) do starej, jeszcze przedwojennej koszuli frakowej chciałem doszyć kołnierzyki. I żaden krawiec nie chciał tego w Warszawie, aż znalazłem krawca, który szył dla filmu i teatru. Zrobił to bardzo dobrze. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja rozmawiałem o malowaniu podszewki z zaprzyjaźnionym malarzem.

I odpowiedź była jednoznaczna - żadnego problemu nie ma i być nie powinno. Są produkowane farby do malowania na poszczególnych tkaninach, których producenci gwarantują trwałość i żywotność. W związku z tym - umówiłem się z nim na pomalowanie podszewki mojego płaszcza skórzanego, który za chwilę uda się do renowacji (a jedną z wymienianych rzeczy będzie właśnie podszewka).

No i sam jestem ciekaw końcowego efektu - ale najpierw mam wymyślić co chcę na obrazku:)

pozdrawiam

s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

I ja mam słabość do żywych kolorów podszewek, przy czym nie lubię czerwieni.

Fiolety i róże jak najbardziej.

Aczkolwiek zastanów się nad jakąś kombinowaną, ostatnia jaką zrobiłem to różowa w jasno szare paski i dla mnie jest rewelacyjna, podoba mi się bardziej niż jednolita różowa. W ogóle paski są interesujące, miałem do wyboru róż+szary bądź niebieski+szary i coś czuję, że jeszcze się na ten niebieski zdecyduję.

Gdyby Ci to przyszło do głowy - nie decyduj się natomiast na białą. Wybrałem swego czasu taką do czarnej sztruksowej marynarki i nie był to trafiony pomysł, zbyt łatwo ulegała zabrudzeniom.

edit: ta różowa w szare paski ma białe detale wokół kieszonek, które ładnie z nią współgrają, niestety ewentualne zdjęcie będę w stanie wrzucić dopiero w przyszłym tygodniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Daiquiri z odpowiedz. Ja chyba się zdecydyje na róż lub zieleń. Szczerze mówiac to jakoś nie wpadłem na pomysł że można spróbować z kombinowaną podszewką. Kiedy ostatnim razem zażyczyłem sobie błekitną podszewkę to krawiec zrobił minę zdechłego psa i stwierdził że prawdziwy facet powinien nosić podszewkę ciemną i taką też wstawił do mojej marynarki mimo że zażyczyłem sobie błekitną :/

Jak możesz to wstaw to zdjecie to zobaczymy wszsycy jak to wyglada

pzodro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Wszystkie moje lniane ubrania są lekkie i przewiewne, ta marynarka też jest bardzo lekka, bez podszewki byłaby jeszcze lepsza. Nie wiem tylko dlaczego piszesz mi o przeznaczeniu podszewki zamiast odpowiedzieć mi na pytanie: czy da się ją wypruć i wszyć pół podszewkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś problem z wypruciem podszewki i wszyciem półpodszewki? Kupiłem tanio fajną dwurzędową marynarkę lnianą i nie wiem po co tam pełna podszewka, bez niej nadawałaby się lepiej na lato.

Nie będzie to trudne, ale może być bardziej kosztowne niż wstawienie nowej pełnej podszewki.

Wynika to z tego, że zastosowanie półpodszewki wymaga bardzo starannego wykończenia nie tylko na zewnątrz, ale także "wnętrzości" marynarki. Pełna podszewka to ogromne ułatwienie w produkcji masowej, bo zakrywa wszystko co nie koniecznie jest wykończone bardzo starannie.

I to właśnie jest problem, który może znacząco podwyższyć koszt takiej przeróbki krawieckiej. Krawiec będzie musiał wszystkie wnętrzości marynarki obszyć taśmami ozdobnymi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Zapytam z głupia franc: z jakiego materiału zazwyczaj zrobiona jest podszewka w dobrych marynarkach? Wstyd przyznać, ale do tej pory spotkałem się tylko z poliestrem... Na forumowej wyszukiwarce za dużo o podeszwkach nie widzę. Jaką można zamówić u krawca przy zamówieniu bespoke? Jaka jest najlepsza na upały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.