Skocz do zawartości

Tkaniny i inne materiały: wzory, sploty i inne


Bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Wpis Romana o wełnie czesanej ang. worsted i włochatej ang. woollen http://www.szarmant.pl/welna-czesankowa-czy-welna-wlochata

Mnie osobiście zastanowił ten fragment: 

 

Tkaninami włochatymi znajdującymi zastosowanie przy tworzeniu garniturów są flanela oraz tweed. Garnitury z tej pierwszej tkaniny są bardzo trudne do dostania w sklepach i stały się towarem luksusowym.

 

Jak rozumiem z powyższego flanela jest "woollen".  Znany producent flaneli, Fox Brothers & Co. ma w swojej ofercie flanelę worsted jak i woollen http://www.foxflannel.com/tailoringbunches.php Roman nie chciał pochylić się nad moimi wątpliwościami i mój komentarz nie przeszedł moderacji, więc może któryś z kolegów powie na czym róznica polega? Czy linia podziału biegnie inaczej niż zaproponowany przez Szarmanta ;) Z góry dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pirat

 

nie zadręczaj blogera zbyt szczegółowymi pytaniami technicznymi. Napisz komplement, to zostaniesz wyedytowany. ;)  Przechodząc do Twojego zapytania:  flanela, to tkanina o splocie skośnym, lekko sfolowana. Bywa wyrabiana z przędzy czesankowej (ang. worsted flannel) lub zgrzebnej (ang. wollen flannel). W podręcznikach z zakresu włókiennictwa nie spotkałem się z określeniem "wełna włochata". Zawsze jednak możesz zasięgnąć opinii u specjalistów, ponieważ na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej jest kierunek studiów włókiennictwo. :)

 

http://www.style.p.lodz.pl/tresc/57

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

"Kiedy mężczyzna myśli o nowym garniturze często wszystko zaczyna się i kończy na zwykłej gładkiej tkaninie w kolorze granatowym. Nie ma oczywiście nic w tym złego, ale warto wiedzieć, że można inaczej. Można wybrać garnitur z delikatna fakturą i wyróżniać się na tle kolegów poubieranych w ciemne, gładkie tkaniny bez desenia. Nie trzeba od razu wypływać na szerokie wody w postaci krat i prążków. Przed nimi, jeszcze w bezpiecznym porcie, są takie desenie jak fil a fil, żabie oczko, jodełka i worek jutowy. Opisywałem je już jakiś czas temu tutaj."

 

 

garnitur-z-szarej-sk%C3%B3ry-rekina-500x

 

Więcej na: http://www.szarmant.pl/skora-rekina-czyli-garnitur-dla-biznesmena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

"Wełna wielbłądzia jest najcieplejszym rodzajem wełny. Gdybyśmy chcieli zastąpić 600g tkaninę z wełny wielbłądziej, tkaniną z wełny owczej to ta ostatni musiałby ważyć prawie 1kg/metr. Wraz z kaszmirem i wikunią kamel należy do luksusowej grupy tkanin. Niestety jest także delikatna, chociaż nie tak bardzo jak wymienione wyżej materiały. 100% kamel przy bardzo częstym użytkowaniu może się przetrzeć przy mankietach, łokciach, kołnierzu i dziurkach na guziki. Nie powinien to być pierwszy i jedyny płaszcz na zimę. Można go już jednak uszyć w drugiej kolejności, po dyplomatce. Alternatywą jest mieszanka 50% wełny owczej (jagnięcej) z 50% wełny wielbłądziej. "

 

http://www.szarmant.pl/plaszcz-polo-czyli-plaszcz-z-welny-wielbladziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wełna wielbłądzia jest najcieplejszym rodzajem wełny. Gdybyśmy chcieli zastąpić 600g tkaninę z wełny wielbłądziej, tkaniną z wełny owczej to ta ostatni musiałby ważyć prawie 1kg/metr. Wraz z kaszmirem i wikunią kamel należy do luksusowej grupy tkanin. Niestety jest także delikatna, chociaż nie tak bardzo jak wymienione wyżej materiały. 100% kamel przy bardzo częstym użytkowaniu może się przetrzeć przy mankietach, łokciach, kołnierzu i dziurkach na guziki. Nie powinien to być pierwszy i jedyny płaszcz na zimę. Można go już jednak uszyć w drugiej kolejności, po dyplomatce. Alternatywą jest mieszanka 50% wełny owczej (jagnięcej) z 50% wełny wielbłądziej. "

 

http://www.szarmant.pl/plaszcz-polo-czyli-plaszcz-z-welny-wielbladziej

A co sądzicie o wełnie z alpaki? Bo ja jestem zadowolony. W dotyku wydawała mi się o wiele przyjemniejsza niż wełna wielbłądzia. Szczególnie z suri alpaki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednej z publikacji przeczytałem, że  serża jest dość wytrzymałym materiałem dobrze nadającym się np na marynarkę uniwersytecką. Jakie macie doświadczenia z tym materiałem? Faktycznie jest wytrzymały? Ma jakieś inne charakterystyczne cechy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem?

 

Czy ta tkanina jest dostępna w podstawowych próbnikach znanych producentów? Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja dla osób, które szukają budżetowej wełny na zamówienia po okresie świątecznym.


guanaco_zps6f27166e.jpg


Wełna z gwanako w swojej miękkości ustępuje podobno tylko wełnie z wigonia. Najlepsze włókno uzyskuje się z młodych gwanako nazywanych chulengo. Wełna z tego zwierzęcia nie jest tak znana jak wełna z wigonia. Jedną z firm, która oferuje tkaniny z tego szlachetnego surowca jest Dormeuil.
Posiadają oni w swojej ofercie tkaniny, które mają w swoim składzie kaszmir, paszminę oraz imponujący 1% wełny z gwanako. Tkanina nazywa się Guanashina i można ją obejrzeć na stronie: http://www.dormeuil.com/en/cloth-collection/detailed-collection/ultimate-luxury/guanashina/

Włókna wełny z gwanako mają ok. 16 mikronów(aktualnie mikrometrów). Poniżej znajduje się porównanie średnicy włókien innych gatunków lam.
srednica_zpsfae8d122.gif


Wełna z lam różni się od wełny np. owczej nie tylko średnicą, ale też "łuskami włosa". Jeżeli są mniejsze, to wełna jest mniej szorstka w dotyku. Poniżej można zobaczyć porównanie wełny owczej do wełny z różnych gatunków lam.
wlokna_zps5ad78561.jpg

Na powyższym obrazku można zobaczyć włókna dwóch ras alpak: suri i huacaya. Różnią się one od siebie okrywą włosową.
Suri:         suri_zps15f7436b.jpg
Huacaya:         huacaya_zps7dbcee3a.jpg


Zamieszczam przy okazji ciekawe porównanie różnych włókien.
wloknapor_zps7d3ec841.jpg

 

Wełna z gwanako jest jedną z najdroższych. Poniżej zamieszczam tabelkę z cenami włókien na rynku, która pozwala porównać jej wartość do cen włókien z innych zwierząt.
fiberprices_zps8b5c1764.gif

Na zakończenie, chulengo:
chulengo_zps6e9b44cd.jpg
 

 

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tkaniny w żaden sposób nie rekomenduję, tylko podaję jako przykład wykorzystania tej wełny. Istnieją także tkaniny płaszczowe z tej wełny. Na poniższym zdjęciu jest jedna z nich.
gwanako_zpsc7ab522f.jpg

 

Zgadzam się co do parametrów tkaniny, ale też podejrzewam, że użytkownicy tych produktów mogą sobie pozwolić na mało intensywną eksploatację i nieużywanie jej w ekstremalnych warunkach. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.