White Haven Opublikowano 6 Lutego 2017 Zgłoś Opublikowano 6 Lutego 2017 Z doborem literatury ci niestety nie pomogę, ale z przyjemnością samemu bym taki artykuł przeczytał - zostanie może docelowo opublikowany gdzieś w sieci? Cytuj
swordfishtrombone Opublikowano 6 Lutego 2017 Zgłoś Opublikowano 6 Lutego 2017 16 minut temu, White Haven napisał: Z doborem literatury ci niestety nie pomogę, ale z przyjemnością samemu bym taki artykuł przeczytał - zostanie może docelowo opublikowany gdzieś w sieci? Otwartej nie, zresztą jest po francusku i długo potrwa, zanim go ukończę. Ale odezwij się na PW, wyślę Ci link do artykułu, który o znaczeniu ekonomicznym własności intelektualnej mówi (bo wiesz, my na kontynencie sobie lubimy wyjaśniać własność, w tym intelektualną, z użyciem argumentów prawnonaturalnych, a w świecie anglosaskim od początku praktycznie panuje uzasadnienie ekonomiczne, które streściłem powyżej). Cytuj
Blondas Opublikowano 6 Lutego 2017 Zgłoś Opublikowano 6 Lutego 2017 Z autorów to Milton Friedman. 1 Cytuj
swordfishtrombone Opublikowano 6 Lutego 2017 Zgłoś Opublikowano 6 Lutego 2017 Oczywiście, wiedziałem, że o kimś kluczowym zapomniałem. Dzięki! Coś jeszcze? Może ktoś ważny do contry obok Keyensa? Hayek jako współczesny propagator wolnego rynku pasuje? Cytuj
damiance Opublikowano 6 Lutego 2017 Zgłoś Opublikowano 6 Lutego 2017 polecam przeszukać bazę publikacji CATO https://www.cato.org/ Cytuj
Beny23 Opublikowano 10 Lutego 2017 Zgłoś Opublikowano 10 Lutego 2017 @swordfishtrombone https://mises.org/library/should-state-support-arts http://www.heritage.org/report/ten-good-reasons-eliminate-funding-the-national-endowment-orthe-arts https://fee.org/articles/the-arts-in-a-free-market-economy/ http://www.learnliberty.org/blog/how-the-free-market-created-impressionism/ http://www.artandeducation.net/paper/art-as-an-autonomous-commodity-within-the-global-market/ 1 Cytuj
Steppenwolf Opublikowano 10 Lutego 2017 Zgłoś Opublikowano 10 Lutego 2017 Dnia 2/6/2017 o 18:01, swordfishtrombone napisał: Oczywiście, wiedziałem, że o kimś kluczowym zapomniałem. Dzięki! Coś jeszcze? Może ktoś ważny do contry obok Keyensa? Hayek jako współczesny propagator wolnego rynku pasuje? Co do tego, że rynek sam się reguluje, to chyba najlepszy będzie Karl Polanyi - Wielka Transformacja (chociaż nie jest to książka ekonomiczna, przynajmniej sensu stricte). Dobrym krytykiem szkoły klasycznej był też Michał Kalecki. 1 Cytuj
damiance Opublikowano 22 Lutego 2017 Zgłoś Opublikowano 22 Lutego 2017 ciekawy artykuł z Bloomberga o rosnącym długu na kółkach w USA https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-02-21/the-next-financial-crisis-might-be-in-your-driveway 1 Cytuj
Beny23 Opublikowano 23 Lutego 2017 Zgłoś Opublikowano 23 Lutego 2017 Ciekawe spojrzenie na nielegalna imigrację w USA i wpływ takich imigrantów na gospodarkę. http://www.zerohedge.com/news/2017-02-22/new-study-finds-trumps-immigration-crack-down-could-cost-5-trillion-gdp-over-10-year Cytuj
damiance Opublikowano 1 Października 2017 Zgłoś Opublikowano 1 Października 2017 O płacy minimalnej i wydajności Cytuj
Pan Janusz Opublikowano 1 Października 2017 Zgłoś Opublikowano 1 Października 2017 Wydajność pracy to wskaźnik, który można radośnie interpretować - wedle metody, w której jest to PKB na godzinę pracy - jesteśmy w ogonie Europy, wedle PKB na 1 pracującego - już dużo lepiej. Teraz zagadka dla wytrwałych - czy naprawdę biorąc pod uwagę powyższe, możemy się zgodzić, że raje podatkowe jak Luksemburg lub Cypr mają najwyższą wydajność pracy? Czy naprawdę ktoś uwierzy, że w krajach rozwijających się, gdzie motywacja ludzi do bogacenia się jest zatrważająco wyższa średnio niż tych rozwiniętych - wszyscy pracują niewydajnie? Patrząc z doświadczenia tylko Niemców mogę nazwać dużo bardziej wydajnymi przez wpojoną od małego organizacje. PKB nie liczy się też od "nieudokumentowego" dochodu, a to poza głównymi miastami w Polsce szczerze mówiąc standard. Biorąc pod uwagę ostatnie zdanie - trochę w Polsce jest w tym jakaś chora logika, że ludzie realnie zarabiają często więcej, a dostając to pod stołem - nie dokumentuje się to do PKB, nie są płacone od tego podatki. Jest to ultra sztuczne, ale daje natychmiastowe efekty do budżetu, jednak oczywiście jest obejściem problemu - dlaczego 100% dochodów ludzie nie zarabiają legalnie. Bo sama płaca minimalna to jest inaczej zakaz pracy poniżej jakiejś stawki. Cytuj
mosze Opublikowano 1 Października 2017 Zgłoś Opublikowano 1 Października 2017 Płaca minimalna w sytuacji Polski nie ma na celu podniesienie najniższych zarobków (to reguluje rynek), tylko podniesienie wpływów do budżetu z tytułu pracy (podatek). 2 Cytuj
TomiW01 Opublikowano 1 Października 2017 Zgłoś Opublikowano 1 Października 2017 A propos płacy minimalnej. Mam pytanie do ekonomistów w skali makro (wykluczam neo liberałów z ich kompletnie nietrafionymi teoriami)? ? ? . Czy ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć czy kilkaset tysięcy niewykwalifikowanych niewolników sprowadzonych do Europy aby nadążyć za gospodarkami Chin czy Indii, przy wysokiej płacy minimalnej, jest w stanie spowodować spowolnienie gospodarcze całej UE względem świata? Cytuj
Friedman Opublikowano 2 Października 2017 Zgłoś Opublikowano 2 Października 2017 9 godzin temu, TomiW01 napisał: A propos płacy minimalnej. Mam pytanie do ekonomistów w skali makro (wykluczam neo liberałów z ich kompletnie nietrafionymi teoriami)? ? ? . Czy ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć czy kilkaset tysięcy niewykwalifikowanych niewolników sprowadzonych do Europy aby nadążyć za gospodarkami Chin czy Indii, przy wysokiej płacy minimalnej, jest w stanie spowodować spowolnienie gospodarcze całej UE względem świata? Wprawdzie nie jestem ekonomistą, a już na pewno nie w skali makro , jednak na zdrowy rozsądek: albo znajdą pracę i wówczas przyczynią się do wzrostu gospodarczego, albo jej nie znajdą i będą skazani na pomoc socjalną, co oczywiście spowolni gospodarki (bo wzrośnie konsumpcja przy niezmienionej produkcji). Cytuj
damiance Opublikowano 3 Października 2017 Zgłoś Opublikowano 3 Października 2017 23 godziny temu, Friedman napisał: Wprawdzie nie jestem ekonomistą, a już na pewno nie w skali makro , jednak na zdrowy rozsądek: albo znajdą pracę i wówczas przyczynią się do wzrostu gospodarczego, albo jej nie znajdą i będą skazani na pomoc socjalną, co oczywiście spowolni gospodarki (bo wzrośnie konsumpcja przy niezmienionej produkcji). Ale jeszcze wcześniej spowoduje wzrost zadłużenia lub podatków. Państwo może im "dać" pracę lub zasiłek - jeżeli ich zapraszają to takie dwa wyjścia z sytuacji pozostają. Kłania się gospodarka centralnie planowana. Cytuj
damiance Opublikowano 3 Października 2017 Zgłoś Opublikowano 3 Października 2017 Z innej beczki przedstawiciel branży przez 50 lat regulowanej załamuje ręce. Pytanie - a gdzie dobro konsumentów? Zapomniał o tym? http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/produkcja-cukru-w-ue-bez-limitu-problem-czy-szansa,2539270,4199 Cytuj
Beny23 Opublikowano 4 Października 2017 Zgłoś Opublikowano 4 Października 2017 http://www.rp.pl/Kraj/170939989-FTSE-Russell-zakwalifikowala-Polske-do-grona-rynkow-rozwinietych.html Cytuj
damiance Opublikowano 6 Października 2017 Zgłoś Opublikowano 6 Października 2017 http://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/producenci/news-niemieckim-zwiazkom-nie-podoba-sie-sukces-skody,nId,2448908 Cytuj
damiance Opublikowano 1 Listopada 2017 Zgłoś Opublikowano 1 Listopada 2017 bardzo ciekawy reportaż niezależnego dziennikarza 4 1 Cytuj
p_b Opublikowano 6 Listopada 2017 Zgłoś Opublikowano 6 Listopada 2017 Fajny material, rzeczywiscie tak to w Hong Kongu wyglada. Jednak jezeli chodzi o posredniczenie pomiedzy Chinami kontynentalnymi, a zachodem to juz coraz mniej aktualne. 1 Cytuj
Pan Janusz Opublikowano 6 Listopada 2017 Zgłoś Opublikowano 6 Listopada 2017 Też brawa za 4k, szczególnie, że widoki sprzyjają szczegółom (szczególnie w 2 części) Cytuj
damiance Opublikowano 23 Listopada 2017 Zgłoś Opublikowano 23 Listopada 2017 odcinek nr 2. i 3. jesteście zainteresowani wywiadem forumowym z autorem tych reportaży? Cytuj
Pan Janusz Opublikowano 23 Listopada 2017 Zgłoś Opublikowano 23 Listopada 2017 Tak w kwestii zainteresowań forumowych - czemu się tak szczyci tym koszmarnym prześwitem koszuli z dołu Cytuj
W.N. Opublikowano 23 Listopada 2017 Zgłoś Opublikowano 23 Listopada 2017 Jeśli znasz autora tych reportaży osobiście to możesz mu pogratulować realizacji tych filmów. Są świetne. Cytuj
zimmermann Opublikowano 23 Listopada 2017 Zgłoś Opublikowano 23 Listopada 2017 Bardzo mi się podobają te filmy pod względem merytorycznym i z chęcią bym przeczytał wywiad z autorem na forum.PS Jest już czwarty odcinek traktujący o Chinach.Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.