Skocz do zawartości

Pleśń na prawidłach


MarcinJarosz

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy,

właśnie spostrzegłem, że na końcówkach prawideł mam pleśń. Prawdopodobnie na samym końcu butów, też się coś zalęgło. Nie mam pojęcia co zrobiłem nie tak. Każda para odpoczywa 24h i zaraz po ściągnięciu daje 15 min na przeschnięcie. Butów nigdy nie przemoczyłem. Co robić? Jak ratować? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Znalazłem jakiś gabinet podologiczny w okolicy, który ma usługę dezynfekcji obuwia. Ale najbardziej boli mnie to, że doszło do czegoś takiego i nie wiem gdzie popełniłem błąd. Buty trzymam na korytarzu na półce. Nie wydaje mi się, żeby była tam gdzieś wilgoć bo żadnych śladów pleśni nigdzie nie ma. Cyrkulacja powietrza też raczej jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarpet poliestrowych nie noszę. Wilgotności na korytarzu raczej nie mam. Od kilku lat stoją pudełka kartonowe z modelami (warsztat modelarski na korytarzu). Zero oznak jakiejkolwiek pleśni na nich. Nawet na kalkach. Mokre prawidła też wykluczone. Co to potliwości stóp - całkiem możliwe. Na razie wyciągnąłem sznurowadła i rozbebeszyłem buty jak tylko się dało. W G&B w których w sumie to zauważyłem, wydarłem wkładki i wywaliłem. Potraktowałem dezodorantem do butów "grzybobójczym" a jutro zawiozę do dezynfekcji. Wcześniej jeszcze na ile to możliwe było oczyściłem buty w środku papierowymi ręcznikami. Dopiero zaczęła się moja przygoda z klasycznym obuwiem i na wstępie coś takiego :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz możliwość to po noszeniu, zostaw buty bez prawideł(lub wypełnij gazetą) żeby wilgoć swobodnie odparowała, dopiero po tym wypełnij je prawidałmi i daj im odpocząć. Sam tak robie, po tym jak raz po całym dniu noszenia butów od razu włożyłem do środka prawidła lakierowane. Następnego dnia po wyjęciu prawideł, zauważyłem drobinki/kropelki wilgoci skroplone na prawidłach. Od tam tej pory daje butom "odetchnąć" przed włożeniem prawideł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A upewniłeś się czy to faktycznie pleśń? Ja miałem na nowych zamówionych w sklepie Bexleya prawidłach dziwny, kłaczkowaty biały nalot. Bexley po zgłoszeniu reklamacji stwierdził, że to po środkach, którymi konserwują prawidła i zalecił przetarcie tego papierem (o ile przeszkadza mi to ze względów estetycznych, bo samo w sobie szkodliwe nie jest). Rozebrałem prawidła, przetarłem papierem (ściernym ;)) i zostawiłem dla pewności na miesiąc luzem. Nalot nie wrócił, a prawidła już od roku siedzą mi w butach.

 

EDIT znalazłem te swoje stare zdjęcia:

 

post-563-0-10271600-1399321825_thumb.jpg
post-563-0-95265500-1399321798_thumb.jpg
post-563-0-13080800-1399321772_thumb.jpg
post-563-0-87577300-1399321753_thumb.jpg
post-563-0-03374500-1399321725_thumb.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były takie okrągłe kolonie w koloru zielonkawego. Na samym końcu wkładek również był taki nalot. Coś jakby kurz, tylko kolor taki szarozielony. Dodam jeszcze, że z butów nie wydobywał się żaden nieprzyjemny zapach. Gdybym nie zajrzał i nie poświecił latarką, to bym tego nie wykrył.

post-6847-0-27689800-1449149998_thumb.jp

 

Prosiłbym jeszcze kolegów z Katowic i okolicy o namiar na jakiś zakład, który dezynfekuje obuwie. Ten który znalazłem w Katowicach od stycznia dopiero będzie prowadził takie zabiegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej dziwi mnie to, że jeszcze niedawno byłem na etapie 1 pary dziadów, którą użytkowałem 5 dni w tygodniu i nigdy nie miałem takiego problemu. W ogóle sprawdziłem inne buty w domu i są czyste w środku. Zaczynam mieć powoli wątpliwość czy to na pewno jest pleśń a nie jakiś syf ze skarpetek. Odizoluję tą parę i bede obserwował, czy ponownie się coś nie rozrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz możliwość to po noszeniu, zostaw buty bez prawideł(lub wypełnij gazetą) żeby wilgoć swobodnie odparowała, dopiero po tym wypełnij je prawidałmi i daj im odpocząć. Sam tak robie, po tym jak raz po całym dniu noszenia butów od razu włożyłem do środka prawidła lakierowane. Następnego dnia po wyjęciu prawideł, zauważyłem drobinki/kropelki wilgoci skroplone na prawidłach. Od tam tej pory daje butom "odetchnąć" przed włożeniem prawideł.

Lakierowane prawidła? :shock: Prawidła powinny być wykonane tylko z nielakierowanego drewna, bo tylko takie chłonie wilgoć (poprawcie mnie jeśli się mylę). Moim zdaniem to właśnie chwila po zdjęciu butów noszonych przez cały dzień jest najlepszym momentem, żeby włożyć prawidła. Skóra jest wtedy najbardziej wilgotna i narażona na deformacje/załamania. A prawidła nielakierowane drewniane (cedrowe/bukowe) tę wilgoć chłoną. Cedrowe pozostawiają poza tym ładny zapach i (podobno) trochę dezynfekują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hush:

Nie, było już o tym wiele razy. Poczytaj dedykowany temat o prawidłach. Wszyscy najbardziej renomowani producenci butów (Lobb, Green itd.) robią lakierowane prawidła. Bo ładniej wyglądają.

 

MarcinJarosz:

Może to nie pleśń, a właśnie jakieś kłaczki ze skarpetek, tak jak napisałeś. Odizoluj i obserwuj :)

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd :). Prawidła niczego nie powinny chłonąć.

 

Absolutnie nie mam zamiaru :) Czytałem wątek o prawidłach dobrych kilka miesięcy miesięcy temu, zerknąłem ponownie wczoraj i bodajże na 1 stronie jest post @saphir.pl, zacytuję fragment:

 

"(...) Najlepsze prawidła to prawidła cedrowe 2-częściowe, imitujące anatomię ludzkiej stopy (dokładnie wypełniają przednią część cholewki i tył byta nie deformując jego bryły oraz zapewniając utrzymanie naturalnego kształtu buta - zapobiegają kurczeniu i marszczeniu się skóry). Poza regulacją długości, reguluje się ich szerokość umożliwiając optymalne wypełnienie buta. Najwyższej jakości prawidła wykonuje się z surowego cedrowego drewna. Prawidła z drewna impregnowanego lub co gorsza lakierowanego nie chłoną wilgoci z wnętrza buta pozwalając na deformacje skóry, rozwój bakterii i mikroorganizmów, co w efekcie może doprowadzić do wydzielania nieprzyjemnych zapachów z wnętrza obuwia, w skrajnych przypadkach do rozwoju pleśni czy grzybicy(...)".

 

To post z 2010r, potem w miarę rozwoju wątku pojawiały się głosy przeciwne (w tym także, że ten cedr to taki nie do końca prawdziwy jest) ale @saphir.pl cieszy się dużym uznaniem w temacie pielęgrnacji obuwia na tym forum. Stąd moje zdumienie.

 

To jak to w końcu jest? :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że to kolejny temat, który będzie dzielił i pozostanie wyrobić sobie własną opinię na bazie doświadczenia :)

 

Poniżej stanowisko jednego z producentów prawideł ... zarówno lakierowanych, jak i nielakierowanych:

 

Sanded Shoe Trees do absorb a lot of moisture and this is the main advantage of this type of finish. But just because a Shoe Tree is lacquered doesn't mean it doesn't absorb moisture anymore. You still have areas on the Shoe Tree that is not lacquered, like the inside of the breather hole and the tube holes that will absorb moisture. However a sanded Shoe Tree may absorb the moisture a little bit quicker than a lacquered Shoe tree because the surface that absorbs moisture is larger. But you should also take in consideration that a lot of the moisture will escape through the opening of the shoe. The Shoe Tree will aid in this also as it opens the shoe up thus encouraging the moisture to escape the shoe.

 
The advantages of a lacquered Shoe Tree is that it is easier to clean. If Polish or Cream gets in contact with a sanded Shoe Tree, then it will be harder to clean it off as the wood absorbs the pigments found in the cream or polish. On a lacquered Shoe Tree it will be easier to clean the polish or cream off. With a sanded Shoe tree you are limited to the finish you can achieve. A lacquered Shoe Tree can be coloured as it stops the stain from transferring onto the inside of the shoe and a high gloss finish lacquer can give a Shoe Tree quite an elegant appearance.
 
Cedar Shoe Trees can only be in a sanded finish. The oils in Cedar wood will react with any coat that is applied and may flake off. But Cedar wood has a lovely natural appearance and will be spoiled if any stain or top coat is applied to the Shoe Tree. Cedar also has a lovely aromatic fragrance and this fragrance will be eliminated if any sort of coating is applied.
 
So what is the best type of finish you can have on a Shoe Tree? The answer simply is, what is the individual's preference? Weather the Shoe Tree has a Lacquered finish or sanded finish, it will eliminate wrinkles in the leather of the footwear it is placed in. It will help the shoe to keep its original shape and appearance, and both finishes will absorb the moisture out of the shoe.
 
I do not think there is a Shoe Tree with the "best" type finish as they all have their own unique advantages. I have a pair of Shoe Trees in every pair of shoes I own. Some are sanded, some are lacquered. I love both finishes equally as both have a unique appearance that the other doesn't have.
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że to kolejny temat, który będzie dzielił i pozostanie wyrobić sobie własną opinię na bazie doświadczenia :)

 

Poniżej stanowisko jednego z producentów prawideł zarówno lakierowanych, jak i nielakierowanych:

 

Na to wygląda  :) Dzięki za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że ekskluzywne marki dodają do butów prawidła lakierowane, wynika moim zdaniem raczej z chęci dostarczenia produktu luksusowego czyli odróżniającego się od powszechnie dostępnych prawideł cedrowych. A przy okazji pewnie taniej polakierować jakiekolwiek drewno, zamiast kupować dosyć drogi cedr... Ja swoje lakierowane prawidla luksusowej marki wyrzuciłem i zastąpiłem cedrowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji pewnie taniej polakierować jakiekolwiek drewno, zamiast kupować dosyć drogi cedr...

Mhm, bo jak się sprzedaje prawidła za prawie 700 funtów (coś koło tego kosztują polerowane prawidła JL) to oszczędność na materiale generuje gigantyczne dodatkowe zyski. Już nie wspominając o tym, co wyżej napisał Whitesnake.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.