Skocz do zawartości

Pielęgnacja obuwia - zasady ogólne


saphir.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za wskazówki.

BTW - skóra na tych butach nie wygląda na przystosowaną do zabawy w uzyskiwanie lustra ...

Po czym poznać, że skóra się nadaje albo nie? Do dziś myślałem, że można próbować uzyskiwać lustro na skórze licowej, ale teraz boję się już dotknąć swoich butów ;)

1. w pierwszej kolejności stracony czas na polerowanie skóry to wszelkie skóry powlekane poliuretanem / foliowane. Nie mam wiedzy czy takie skóry stosuje się na buty, ale jeżeli tak to należy je omijać szerokim łukiem.

2. skóra polakierowana z wierzchu w taki sposób, że właściwie jest zaklejona warstwami farby nie przyjmuje w odpowiedni sposób wosków / kremów / nie da się robić na niej patyny.

Najlepsze skóry do uzyskiwania patyny / polerowania na lustro to skóry farbowane na wskroś bez wierzchniej warstwy pigmentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flors podrzucił mi bardzo fajny link ułatwiający optymalny dobór kolorów kremów i past woskowych - podaję dalej:

http://www.hangerproject.com/closet/blo ... s%20Shoes/

Podzięki + pozdrowienia :)

niezły hint.

Ja ze swojej strony polecam nabycie przy zakupie past oryginalną kartę Saphir / Avel - na kredowym papierze z wyciętymi otworami do łatwiejszego dopasowywania kolorów.

http://multirenowacja.pl/karta-kolorow-saphir.html

pozdr

d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,

właściwie to wystarczy się zaopatrzyć w tę kartę (a i tak dostaniecie w dwupaku dodatkowo kartę do mebli :) ) poniżej:

Dołączona grafika

na pierwszej stronie wewnętrznej jest legenda:

Dołączona grafika

A poniżej w linku skan karty znaleziony w necie. Kolory trochę zafałszowane tak więc radzę zaopatrzenie się w oryginalną kartę ...

http://cdn.styleforum.net/4/4c/4c5dfc42 ... olors.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz pierwszy postanowiłem spróbować swoich sił z lustrzanym połyskiem. Buty mają za sobą kilkanaście wyjść, do ich pielęgnacji używałem dotychczas właściwie tylko kremu, nigdy nie stosowałem renomatu ani podobnych środków.

Oczyściłem z kurzu wilgotną szmatką, poczekałem aż wyschną, odżywiłem kremem, a na końcu nałożyłem pastę. Zostawiłem je na noc. Następnego dnia zacząłem polerować bawełnianą szmatką z pastą z małą ilością wody nosek buta. Polerowałem średnio mocno, ale wytrwale, skóra nie chciała błyszczeć. Po ok. 40 minutach zabawy z pastą i wodą moim oczom ukazał się nagle taki widok:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Nie wiem, czy naruszyłem skórę, nie wiem, co to za "dziura" i na skutek czego powstała (poza polerowaniem). Powierzchnia skóry buta w obrębie "krateru", jak i poza nim jest raczej taka sama. Z drugiej strony te nieestetyczne pozostałości polerowania na nosku nie dają się usunąć szczotką ani zdrapać. Czy ktoś umie zdiagnozować problem i wie, jak sobie z poradzić?

Wracając jeszcze do tematu - Espana wróciła z wakacji i podesłali mi sugestię w sprawie. Właściwie ich sugestie potwierdzają nasze przypuszczenia i wskazówki co do rozwiązania problemu. To, co poszło na priv wydaje się zasadne.

About your question, the leather of these shoes could be synthetic leather

or maybe have a poor finish. To hide this peeled area, he could use a very

thin layer of Quick Color nº18 over the entire surface of the shoe. If the

problem persists for longer, the process would consist on applying Tarrago

Preparer (Conditioner) and then dyeing with Color Dye nº 18.

Ja sugerowałem:

Wygląda - jakbyś zerwał folię. Szczerze mówiąc nie widziałem jeszcze takiego efektu na skórzanym obuwiu. Bardziej to przypomina zabawę ze skórą lakierowaną lub syntetykiem.

Gdybym miał pewność, że to skóra i będzie chłonęła pigment to polecałbym Decapant+Tinture+czrny pommadier na koniec.

Jeżeli to syntetyk, to ewentualnie odtłuścić delikatnie (nie trąc za mocno) Tarrago Conditionerem:

http://multirenowacja.pl/zmywacz-do-skor.html

+ Tarrago Quick Color:

http://multirenowacja.pl/quick-color-sz ... -skor.html

Podsumowując - ta skóra chyba nikomu się nie podoba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+Immune+" Tak, jest to skóra wysoko nablyszczana z uzupelnianym (korygowanym) licem. Jak sie dowiedziałem koszt tego surowca nie przekracza wartości 5 Euro. Techniczny koszt wytworzenia jednej pary butow NC to mniej wiecej (dane za 2011 rok nie uwzgledniajace zmian wskaźników płac i fluktuacji kosztów zmiennych materiałów i energii) 22 EUR. Ponad połowa to koszty robocizny, a niespełna 1/3 materiałów i surowców.

Koledzy macie jakąś sugestię jak pielęgnować taką skórę, tj. normalne środki czy do skóry lakierowanej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Immune coś tutaj pisał o ich pielęgnacji viewtopic.php?f=8&t=705&p=14186&hilit=sk%C3%B3ra+lakierowana#p14186

Nie jest to w żadnym wypadku skóra lakierowana. Wydaje mi się że do porów skóry wtłaczany jest pod bardzo dużym ciśnieniem barwnik, który daje efekt nabłyszczenia po rozprowadzeniu pigmentu na cholewce. Obawiałem się nieco o to czy tak zafarbowana i zaimpregnowana skóra będzie przyjmować dostateczne ilości pigmentu z pasty i wosku, ale na szczęście nie zauważyłem dużej różnicy w stosunku do innych butów z tak sztywnej skóry, które posiadam. Sposób farbowania skóry widać min. na zdjęciach #16 i #17 gdzie akurat w przypadku moich Tassel Loafers powierzchnia nie została dokładnie pokryta farbą. Z tego co widzę to farbowanie ma charakter trójwarstwowy (podkład bazowy, impregnat + kolor) co niestety skutkuje tym, że warstwa naniesionego koloru po pewnym czasie wyblaknie i zszarzeje. Nie ma jednak obawy, że farba będzie się kruszyć bo na szczęście to nie jest lakier. Zgadzam się z Zakim co do faktu, że na skórę trzeba będzie uważać, ponieważ uszkodzenia mechaniczne mogą przyspieszyć proces oddawania farby przez zaimpregnowaną skórę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Panowie zetknęli się z balsamem do skór Renapur, reklamowanym jako "the finest leather care product there is", czy jakoś tak?

http://www.renapur.com/content/leather-balsam/

Spotkałem się. Mam i czasem stosuję.

Zabezpiecza świetnie, ale trudno mi uzyskać błysk na bucie przy polerowaniu... Specjalistą nie jestem, może coś źle robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

po małych przebojach z naprawą przetarć w moich szarych loake będę nudny, ale napiszę: produkty Saphir i Pani Agnieszka działają cuda :) nie wiedziałem czy to to zejdzie, ale po konsultacji, renomacie, kremem do renowacji, pommaderze i wosku wszystko wygląda jak nówka. Choć nie, lepiej bo i lusterko nie było fabryczne ;)

ps. nie mówię o przyjemności obcowania z pudełkiem chemikaliów i kilku szmatek przez 2h ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt produkty Saphira działają cuda. Udało mi się ostatnio uratować zimówki Gino Rossi z zaciekami solnymi pozostawionymi na ponad rok bez jakiejkolwiek pielęgnacji. Zastanawiam się jeszcze nad zakupem szpachelki do uzupełnienia pęknięć, ale nie jestem przekonany czy na takie buty (koszmarki kupione 5 lat temu) warto się dodatkowo wykosztowywać ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.