Skocz do zawartości

Zelówki/Płyty, Podklejanie, Zelowanie Skórzanej Podeszwy, Gumowe Fleki


eye_lip

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...

Okazało się że  proces  przecierania się podeszwy w moich Barkerach zaczyna postępować nieprzyjemnie szybko (zwłaszcza na czubkach), więc postanowiłem je podzelować.  Buty zaniosłem do polecanego na forum Pana Jacka Okułowicza : https://forum.butwbutonierce.pl/topic/1707-bia%C5%82ystok-jacek-oku%C5%82owicz-mistrz-szewsk   

Pewną konsternację wzbudziła we mnie informacja że podzelować należy tylko podeszwę (w przedniej części) a obcas nie. Przynajmniej na razie, gdyż nie ma takiej potrzeby. W sumie się na tym nie znam ale czy to ma sens, z doświadczeń z moimi innymi butami wynika że obcas przecieram najszybciej  ?  No i jak będzie się zachowywał but jeśli dołożymy z przodu kawałek gumy a z tyłu już nie, jak to wpłynie na użytkowanie i stabilność buta  ? Jeśli możecie oświećcie mnie, kompletnego ignoranta w tej dziedzinie  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz odbierał buty połóż je na płaskiej powierzchni. Upewnij się że but opiera się równo na przodzie i tyle obcasa i na przodzie podeszwy. Jeśli któryś z butów będzie się opierał tylko na przodzie albo tyle podeszwy to jest to niepożądana sytuacja. Wtedy proś by szewc odpowiednio dostosował flek obcasa tab by but leżał równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Byłem zwolennikiem zelowania z powodu ślizgania się skórzanych podeszw.

Ale kupiłem buty z Shoepassion.com i okazało się, że się nie ślizgają. Mam je krótko, więc jjeszcze nie zdecydowałem ostatecznie, co z nimi zrobię.

Wygląda jednak na to, że podeszwy skórzane mogą się różnić tym ważnym dla mnie parametrem tak bardzo, że zelowanie nie zawsze będzie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jedne buty podzelowałem (Barkery)  i w sumie chodzi mi się w nich lepiej niż wcześniej (pewnie niektórym się narażam:))  Mam tez nowe yanki i na razie ich nie zeluję, co ciekawe podeszwa zużywa się znacznie wolniej niż w barkerach (co było głowną przyczyną zelowania) więc wygląda na to,że oprócz tego co kto lubi w tym temacie,dochodzi jeszcze zmienna w postaci jakości poszczególnych materiałów z których wykonano podeszwy.  I tu być może jest pies pogrzebany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumentów jest więcej niż tylko szybsze zużywanie się, choć i tak najlepsza skórzana podeszwa będzie się szybciej ścierać niż Dianitowa podeszwa czy dobra zelówka. Jest jeszcze nasiąkanie wodą i wszystkim płynnym/grząskim w co się wdepnie. Polecane traktowanie podeszwy tłuszczem i tak niweluje ewentualne oddychanie podeszwy. Więc jak dla mnie i tak w grę wchodzą tylko względy estetyczne, o ile często pokazujesz ludziom spód podeszwy.

 

Jeśli butów używasz tylko do tańca w pomieszczeniu lub tylko w suche dni na zewnątrz to decyzja może być uzależniona od powierzchni na jakiej tańczysz. Na parkiecie nie powinno być (chyba?!) problemu ale śliska posadzka może być problematyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz zelował to końcowy efekt ma być taki że kiedy but leży na płaskiej powierzchni to obcas leży cały równo. Zarówno podeszwa jak i przód oraz tył obcasa dotyka podłoża. W skórzanym bucie szewc musi też trochę zedrzeć skórę z podeszwy do szwu by nakleić zelówkę. Niektórzy szewcy zdzierają za mało i potem masz pogrubioną podeszwę z widocznie odsłoniętymi kanałami na szwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Obawiam się, że szewc musi uzyskać chropowatość podeszwy właściwej przed naklejeniem zelówki, aby klej odpowiednio związał powierzchnie. Również uważam, że taki zabieg "na dzień dobry" to niemal gwałt na tak pięknych butach. 

 

btw. miałem ostatnio takie przemyślenie, że zelowanie gumą nowych butów na skórzanej podeszwie jest głęboko zakorzenione w naszej tradycji - jak pozostawianie folii na fotelach w nowych Polonezach, jak często bywało 25-30 lat temu :)

 

EDIT: polecam wpis Macaroniego na temat zelowania - pokazane jest jak można zelować buty, nie używając gumy http://macaronitomato.blogspot.com/2013/05/zelowanie-butow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja przypomina tę o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy.

Ja zeluję, bo chodzę szybko i się ślizgam na powierzchniach kafelkowych, w centrach handlowych, itp. Wtedy cały urok skórzanych podeszw znika.

Ale dla każdego jak lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że szewc musi uzyskać chropowatość podeszwy właściwej przed naklejeniem zelówki, aby klej odpowiednio związał powierzchnie. Również uważam, że taki zabieg "na dzień dobry" to niemal gwałt na tak pięknych butach. 

 

btw. miałem ostatnio takie przemyślenie, że zelowanie gumą nowych butów na skórzanej podeszwie jest głęboko zakorzenione w naszej tradycji - jak pozostawianie folii na fotelach w nowych Polonezach, jak często bywało 25-30 lat temu :)

 

Tak to wygląda - szewc musi zedrzeć cienką warstwę skóry i w jej miejsce wpasować zelówkę.

 

Co do przemyślenia - po postawieniu drewnianej konstrukcji na świeżym powietrzu impregnujesz, czy czekasz na efekty naturalnego zużycia?

 

Wszystkim poszukującym odpowiedzi na temat "podklejać czy nie" polecam lekturę tego tematu - padły w zasadzie wszystkie argumenty. Moim zdaniem, ładunek informacyjny tego wątku jest znacznie większy od przejrzanych przeze mnie (kiedyś) dyskusji na styleforum, w których dominowały argumenty filozoficzne.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do przemyślenia - po postawieniu drewnianej konstrukcji na świeżym powietrzu impregnujesz, czy czekasz na efekty naturalnego zużycia?

 

 

Wszystko zależy czy konstrukcja drewniana wymaga impregnacji, czy została już przygotowana przez producenta. Takie drewno też można obłożyć płytą budowlaną, aby się mniej niszczyło.... 

 

Z tego co widziałem w butach, które posiadam, to wszystkie podeszwy były wykończone przez producenta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja przypomina tę o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy.

Ja zeluję, bo chodzę szybko i się ślizgam na powierzchniach kafelkowych, w centrach handlowych, itp. Wtedy cały urok skórzanych podeszw znika.

Ale dla każdego jak lubi.

 

A ja mam jeszcze takie doświadczenia że sporo zależy od producenta. W Barkerach nie dość że  się ślizgałem to   podeszwa bardzo szybko się zużywała, więc zdecydowałem się je podzelować. Natomiast w Yanko podeszwy  są bez porównania mniej śliskie a podeszwa zużywa się wolno (poza czubkami). Uważam więc że dużo też zależy od producenta i tego jaki materiał zastosuje. Na czubki w celu zabezpieczenia  rozważam żabki. W związku z tym mam pytanie -  czy po ewentualnym   dużym zużyciu gdy zajdzie potrzeba, nie będzie problemu by je podzelować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Zastanawiam się, czy można usunąć masywną podeszwę Commando w butach GYW. Podoba mi się bardzo ten model Cheaney'ów, jednak przez tę podeszwe wyglądają jak trepy. Myślicie, że szewc byłby w stanie ją oderwać (a przynajmniej na obcasie) i podzelować cieńszym kawałkiem gumy? Czy będzie chybotliwy but?

 

http://www.herringshoes.co.uk/product-info.php?&brandid=5&shoeid=10109&siteNavEvent=newStyles_click

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.