Skocz do zawartości

Bartek

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

Zakupiłem ostatnio takie buty od Herringa: http://www.herringshoes.co.uk/product-info.php?&brandid=6&shoeid=9035 i chciałbym teraz zaopatrzyć się w kosmetyki do nich. Pytanie jest następujące: wziąwszy pod uwagę fakt, że kolor skóry butów jest niejednorodny, powinienem kupić kosmetyki w kolorze jasny brąz czy raczej bezbarwne?

Przy okazji jako laik pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie. Ciut niezwiązane z tematem, ale niewarte pisania następnego posta: czy do takich butów z wyższą cholewą nadają się "zwykłe" prawidła czy raczej należy kupić jakieś inne?

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przesyłam zdjęcia moich czarnych brougsów od NORD. Jestem z butów zadawolony ponieważ, są szyte a nie klejone tak jak prawie wszystkie moje buty zanim zacząłem stawiać na jakość i klasykę. Do tego mają szerokie kopyto.

Martwi mnie jedynie powstawanie zagnieceń w miejscu łamania się skóry - oczywiście wiem, iż w pewnym stopniu tego nie unikne, jednak obawiam się trwałych uszkodzeń. Buty miałem na sobie ok 10 razy, noszone co 2 dzień. Uzywam prawideł, Regularnie pięlegnuje buty, czyli powierzchowne czyszczenie oraz polerowanie przy użyciu wosku i wody. Raz wcierałem w nie tłuszcz aby trochę je zmiękczyć. Wydaje mi się, iż skora jest za bardzo sztywna i ma skłonności do tego typu zagnieceń. Boję się, że moze dojść do pęknięcia skóry...

Co sądzicie o tych zagnieceniach? Czy mogę ich uniknąć poprzez regularną pielegnację? Czy moze warto napisać do producenta?

post-5513-0-55187300-1421089570_thumb.jp

post-5513-0-91619100-1421089585_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MH_fan - bardziej niż łamanie na nosku obawiam się intensywnością zalaman i możliwością trwałego uszkodzenia.

To moje drugie buty które łamią się na nosku, zastanawiam się co może być przyczyną: sam but? Moja stopa? Bo przecież pojawiały się też glosy, że załamania na nosku dotyczą nawet butów z shoepassion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, dzis na nogach miałem akurat inną parę butów niż te, które prezentowalem kilka postów wyżej.

Niemniej jak już wspomnialem na nich też występuje problem z łamaniem się skóry na cap toe (juz kilka tygodni temu mialem wrzucić zdjęcia tych - teraz odświeżam temat, Nordy będą jutro)....

post-5513-0-17878900-1421188216_thumb.jp

post-5513-0-82663300-1421188225_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skuszony wpisem na blogu Multirenowacji oraz relacją Mr. Vintage z farbowania mokasynów zdecydowałem się na farbowania / renowację outdoorowych butów Timberland 6 In Premium w klasycznym kolorze "kamelowym".Zamysł był taki, że ze względu na wyblakły kolor, zarysowania i zabrudzenia, postanowiłem zmienić barwę na ciemnobrązową. Wcześniejsze zabiegi dokonywane takimi środkami jak: "Tarrago Nubuck Suede Cleaner", "Tarrago Nubuck Suede Color 30" oraz gumowa szczotka do zamszu / nubuku nie przyniosły znacznej poprawy.

Zapoznałem się z powyższą instrukcją dotyczącą nubuku, przeczytałem kilka innych wpisów na różnych stronach oraz opis zawarty przy farbach na stronie Multirenowacji i zaopatrzyłem się w dwie buteleczki "Saphir Teinture 04". Po dokładnym oczyszczeniu pierwszego buta za pomocą szczotki do nubuku przystąpiłem do oklejenia taśmą malarską podeszwy (gumowa, nieregularna podeszwa nie była materiałem, którego taśma się dobrze trzymała i podczas malowania często się odklejała). Pierwsza warstwa farby wniknęła w skórę w ekspresowym tempie, nie pozostawiając w zasadzie na powierzchni buta żadnej barwy. W przypadku Timberlandów okazało się, żeby osiągnąć zadowalający efekt koloryzacyjny musiałem położyć 5 warstw, co równało się faktem wykorzystania obydwu flakoników farby na jednego buta. Po nałożeniu 5 warstw but wyglądał bardzo ładnie, był ciemnobrązowy i w miarę jednolicie pokryty. Pozostawiłem go do wyschnięcia, aby następnie wyrównać prześwity za pomocą "Tarrago Nubuck Suede Color 06". Gdy but dokładnie wyschnął po kilku godzinach efekt zmienił się diametralnie i z bardzo dobrego zmienił się na mierny. Dodatkowa koloryzacja za pomocą "Tarrago Nubuck Suede Color 06" nie przyniosła zamierzonych rezultatów.

Podsumowując, po całej przygodzie mam kilka przemyśleń i wniosków. W przypadku farbowania Timberlandów 6 In Premium farba "Saphir Teinture 04" okazała się bardzo mało wydajna. Do względnie pełnej koloryzacji obu butów potrzebne byłoby min. 5 opakowań farby, co w zasadzie daje 1/3 wartości nowych butów. W przypadku gwarantowanego zadowalającego efektu jest to akceptowalna relacja. Natomiast nie jestem przekonany, czy dodatkowa połowa opakowania wystarczyłaby, aby dokończyć farbowany but na "tip-top". Kolejnym spostrzeżeniem bezpośrednio związanym z poprzednim jest fakt, iż skóra na Timberlanadach bardzo ciężko przyjmuje kolor, co skłaniała mnie do wysunięcia ostatecznego wniosku, że Timberlandy 6 In Premium z nubuku nie nadają się do farbowania i lepiej nie podejmować tego kroku.

Obecnie zastanawiam się, czy decydować się na dodatkowe koszty i koloryzację następnego buta, mając przeczucie, iż efekt nie będzie zadowalający, czy może spisać buty na straty i rozejrzeć się za nowymi.

 

Wszelkie sugestie i porady mile widziane, a poniżej przedstawiam relację zdjęciową.

 

 

Oczyszczone i przygotowane do malowania:

post-6208-0-50944200-1421513863_thumb.jp

post-6208-0-91064900-1421513867_thumb.jp

post-6208-0-20192900-1421513872_thumb.jp

post-6208-0-32299800-1421513876_thumb.jp

 

Bezpośrednio po malowaniu (5 warstw):

post-6208-0-38972300-1421513880_thumb.jp

post-6208-0-61819300-1421513884_thumb.jp

 

Po wyschnięciu i zastosowaniu dodatkowej koloryzacji środkiem Tarrago:

post-6208-0-57480200-1421513888_thumb.jp

post-6208-0-04876200-1421513893_thumb.jp

post-6208-0-65628500-1421513897_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać popełniłeś parę błędów, oto niektóre z nich :

 

1. Prawdopodobnie nie dokonałeś czyszczenia butów przed farbowaniem (nie mam na myśli oczyszczenia szczotką).

2. Zastosowałeś niewłaściwy kolor, barwnik Saphira 04 w żadnym razie nie da koloru ciemnobrązowego.

3. Lepiej zastosować ciemniejszy barwnik i np. 3 warstwy, niż jaśniejszym 5 warstw

4. Zły sposób nakładania barwnika.

5. Brak odczekania do wyschnięcia po każdej warstwie.

6. Brak wykończenia buta po farbowaniu.

 

ps. buty są raczej bez problemu do uratowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać popełniłeś parę błędów, oto niektóre z nich :

 

1. Prawdopodobnie nie dokonałeś czyszczenia butów przed farbowaniem (nie mam na myśli oczyszczenia szczotką).

2. Zastosowałeś niewłaściwy kolor, barwnik Saphira 04 w żadnym razie nie da koloru ciemnobrązowego.

3. Lepiej zastosować ciemniejszy barwnik i np. 3 warstwy, niż jaśniejszym 5 warstw

4. Zły sposób nakładania barwnika.

5. Brak odczekania do wyschnięcia po każdej warstwie.

6. Brak wykończenia buta po farbowaniu.

 

ps. buty są raczej bez problemu do uratowania.

 

 

 

1. Co powinienem zastosować do nubuku? Oparłem się tutaj na instrukcji zawartej na stronie Multirenowacji przy tej farbie Saphira.

2. W kwestii koloru, to ten zupełnie odpowiadałby moim oczekiwaniem, gdyby tylko był został równomiernie pokryty farby i nie byłoby tak licznych prześwitów.

3. Zdecydowanie się zgadzam, początkowo zakładałem nałożenie 2 - 3 warstw, ale po ich nałożeniu but właściwie niewiele zmienił kolor względem pierwotnego.

4. Tutaj chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej. :)

5. Zgodzę się w pełni, ale tutaj również zastosowałem do instrukcji (punkt 9) z Multirenowacji.

6. Wykończyłem całość "Tarrago Nubuck Suede Color", chyba że mówimy różnych sposobach wykończenia po malowaniu.

 

 

P.S. Jak uratować gumową podeszwę, na którą miejscami dostała się farba? Wydaje mi się, że ona na tyle głęboko wniknęła w strukturę gumy, że jedyną szansą jest przemalować całą  po bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyżej napisałem Ci to, co uważałem, że zostało (lub nie zostało) należycie zrobione. Różni nas zupełnie inne doświadczenie. Ty robiłeś to amatorsko, ja wykonuję zawodowo. Mówiąc np. o czyszczeniu przed farbowaniem, nie jestem w stanie Ci do końca podać właściwy środek dostępny dla klientów indywidualnych, ja używam środków przemysłowych. Nie mając doświadczenia, rozumiem, że kierowałeś się wzornikiem, ale nie jest to miarodajne, farby Tinture nie kryją jak farba olejna, dlatego kluczowe jest doświadczenie w ich używaniu. Warstwy farb muszą być nakładane równomiernie, gdyż w przeciwnym wypadku potworzą się zacieki, które na skórach licowych można zniwelować, na nubuku, to już problem. Buty jak widać troszkę przeszły, co sam przyznałeś, więc instrukcja z Multirenowacji, może nie mieć do końca zastosowania. Gdybyś miał buty nowe, odpadłoby Ci np. przygotowanie ich do farbowania, a i sama skóra na nich nie miałaby śladów użytkowania, więc chłonność barwnika byłaby na całej powierzchni bardziej jednolita. Po farbowaniu też używam środków przemysłowych.

Reasumując :
W dużej ilości przypadków samodzielna renowacja butów jest możliwa, co przedstawiają często fotorelacje Użytkowników forum. Czasem jednak, w przypadkach bardziej wymagających (a taką skórą jest m.in. nubuk) potrzeba trochę więcej doświadczenia (i środków), by pomyślnie przeprowadzić renowację.

Podeszwę należałoby zafarbować na ciemno (ewentualnie jeżeli chodzi o boki, to można spróbować lekko maszynowo odczyścić ją, powinno się udać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach już przed malowaniem widać, że buty są jeszcze brudne. Sama szczotka tego nie doczyści, potrzebny byłby jakiś cleaner.

 

http://multirenowacja.pl/odplamiacz-do-zamszu-i-nubuku-100ml-saphir-medaille-d-or.html

 

lub

 

http://multirenowacja.pl/omnidaim-100ml-odplamiacz-do-zamszu-nubuku-i-tkanin-saphir.html

 

Już nawet abstrahując od tych butów, warto mieć jeden z nich jeśli masz w domu inne pary zamszowych/nubukowych butów lub zamierzasz mieć. Szczotka wszystkiego nie załatwi ;)

 

Faktem jest, że przy farbach na stronie multirenowacji jest napisane, że zamszowe i nubukowe czyścimy tylko szczotką, co może być mylące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.