Jump to content

Bartek
 Share

Recommended Posts

Zima dość brzydko potraktowała moje trzewiki - sól wyżarła farbę, porobiła zacieki, skóra miała wybrzuszenia, ogólnie rzecz biorąc wyglądały jak ze śmietnika.

Konieczna była solidna renowacja - pierwsze podejście (średnio udane) widzieliście jakiś czas temu - po umyciu butów potraktowałem je dubbinem. Coś tam pomogło, ale efekt był mizerny.

Buty przed zabiegami.

Dołączona grafika

Zakupiłem (wszystko saphr.pl):

- mydło do skór,

- renomat

- desalter

- renovating cream

- wosk ciemny brąz

i zacząłem zabawę.

Pierwszy krok - czyszczenie:

1. Desalter - nie wiem, czy to cokolwiek dało - czytałem, że powinno się go użyć natychmiast po zasoleniu butów, moje były suche, długo nie używane, mimo to użyłem desaltera. Część soli wylazła na wierzch, kryształki mieniły sięna powierzchni buta

2. Mydło do skór - dokładnie wymyłem buty przy użyciu mydła (nakładałem gąbką), po czym obficie spłukałem wodą. Lałem z prysznica, jakbym płukał talerz, uważając jedynie, aby nie nalać do wewnątrz buta. Buty nie przemokły, mimo iż napradwdę nie żałowałem wody na cholewkę

3. 24 godziny suszenia na prawidłach, poniżej efekt pierwszego kroku

Buty miały wyraźnie przebarwienia, przód butów stracił 'śliskość w dotyku', ale co najważniejsze - zniknęły zgrubienia spowodowane przez sól/(wypukłe punkty wyglądające jak trądzik)

Dołączona grafika

Drugi krok - przygotowanie do koloryzowania

1. Po prostu Renomat

Dołączona grafika

Trzeci krok - koloryzacja

1. Renovating cream (koniak) w małych ilościach na całej powierzchni buta

2. Wosk ciemny brąz na noski (zamarzyły mi się płynnie przyciemniane) - zaskakujące było to, że pomimo dużego dużej róznicy w kolorze między kremem koloryzującym (koniak) a woskiem (ciemny brąz) po nałożeniu na but (na noskach był już nałożony krem koloryzujący), różnica nie jest bardzo wyraźna

3. Wosk bezbarwny na pozostałą część cholewki

Oto efekt:

Dołączona grafika

Isotne będzie, co się stanie po lekkim zamoczeniu buta - czy na wierzch nie wyjdą @$@#! białe smugi/przebarwienia od siedzącej głęboko soli.

Link to comment
Share on other sites

Wow - Ładna praca :)

Gratulacje. Daj znać jak znoszą warunki atmosferyczne.

Ja chyba przed woskiem pociągnąłbym po całości lub choćby po środkowej części cholewki Pommadier Cream w kolorze - tak potraktowanej skórze przyda się trochę substancji natłuszczających i powinno udać się uzyskać jeszcze ciekawszą głębię koloru.

P.S.

Fotka "po Renomacie" chyba wyparowała :)

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Z moich doświadczeń wynika, że raz zniszczonych sola butów nie da się uratować, niestety. Nawet najlepsze preparaty mogą tylko powierzchownie zamaskować uszkodzenia buta, ale struktura włókien kolagenowych jest nieodwracalnie zniszczona. Mam nadzieję, że Twoim przypadku będzie inaczej, ale przypuszczam, że po pierwszym kontakcie z wodą/śniegiem/solą Twoje buty wrócą do stanu poprzedniego.

Niestety, dopóki jak np. Norwegowie nie zaczniemy sypać samej ziemi, to to żrące, białe świństwo będzie niszczyło nam buty. Pozostaje się z tym pogodzić, albo nosić kalosze.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cześć :)

"Zima dość brzydko potraktowała moje trzewiki - sól wyżarła farbę, porobiła zacieki, skóra miała wybrzuszenia, ogólnie rzecz biorąc wyglądały jak ze śmietnika." - Byłem w podobnej sytuacji co Bartek, tym bardziej, że chodziło o moje ulubione buty - Herring Burgh. Kupiłem je pod koniec listopada i od tamtego czasu były dosyć intensywnie użytkowane, raczej za często ich nie czyściłem, ponieważ każde wyjście wiązało się z ponownym zamoczeniem i zasoleniem. Dodam, że zanim zaczęto sypać sól na drogi i chodniki, buty były dosyć dobrze odporne na brudy i zacieki.

Zdjęcia może nie są najlepszej jakości, robione telefonem w różnym oświetleniu, ale myślę że cośtam pokazują:

Na zdjęciu widać syf, zacieki i odbarwienia, w rzeczywistości jeszcze były paskudne wybulenia.

Dołączona grafika

Mój zestaw roboczy.

Dołączona grafika

Niestety nie miałem mydła do skór, więc jako zamiennika użyłem najtańszego mydła naturalnego, bez żadnych olejków zapachowych, barwników i innych udziwnien :) :

Dołączona grafika

1. Początkowo wyczyściłem buty szczotką z brudu, następnie Hiver-Winterem z soli.

2. Drugi krok to czyszczenie namydloną gąbką skóry i polewanie z prysznica obfitą ilością wody. Tego etapu obawiałem się najbardziej, nie wiedziałem jak buty na to zareagują, no ale nie miałem już wiele do stracenia. Nie żałowałem ani mydła ani wody, potem buty zostawiłem na prawidłach 24h. Podobnie jak u Bartka, do środka nie przesiąkła ani kropla, co chyba dobrze świadczy o jakości butów :)

Na zdjęciach widoczny biały nalot po mydle, zniknęła większość wybuleń i chropowatości, ale nie wszystkie, więc czynność powtórzyłem. Na zdjęciach buty po pierwszym myciu

Dołączona grafika

Dołączona grafika

W tym momencie buty pachniały trochę jak w wagonie PKP Intercity.

3. Po wyschnięciu wyczyściłem całą powierzchnię Renomatem, 2 czy 3 razy. Skóra była już czysta, ale bardzo sucha.

4. Nałożyłem cienką warstwę Renowatora, dałem odpocząć butom i poszedłem na zajęcia ;)

Widać jeszcze naloty mydła na podeszwie, pozostały jasne odbarwienia skóry.

Dołączona grafika

5. Następny krok to nałożenie 'balsamu intensywnie kolorującego' w liczbie 3 cienkich warstw.

6. Odczekałem jakiś czas i na koniec kilka razy wypolerowałem z użyciem wosku. W lustra się nie bawiłem, bo wg mnie intensywny błysk nie pasuje do tych butów :)

Na fotce widoczne jeszcze minimalne zacieki na językach, ale w rzeczywistości trzeba się dobrze przyjrzeć. Nie ma też już śladów mydła na rantach.

Dołączona grafika

Generalnie myślę, że z efektu mogę być zadowolony. Oczywiście nie wyglądają jak nowe, ale nowe nie są ;) Każdego kto ma podobne problemy z butami po zimie bardzo zachęcam do takiej mydlanej kąpieli i jeżeli trzeba to koloryzację. Dajemy naszym ulubionym parom drugie życie :)

Pozdrawiam

Francuz

Link to comment
Share on other sites

Może być ciężko. Mi w moich starych butach rok temu udało się to częściowo zniwelować, ale koniec końców i tak niewielkie ślady pozostały. Użyłem odsalacza Saphira, potem gruntownie umyłem buty (stosując mydło do skór). Po wyschnięciu skóra była strasznie sucha - nałożyłem w 24h odstępach 2 warstwy tłuszczu. Potem dałem trochę kremu koloryzującego (raczej chybiony pomysł bo efekt był niezauważalny) i na koniec pastę. Pokazałbym efekty, ale tych butów już niestety nie mam. W tym roku wszystkie buty zimowe gruntownie zaimpregnowałem tłuszczem (po 3-4 dawki co 24h) i ani razu nie pojawiły się na nich zacieki :-)

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że powalczyć możesz na podobnej zasadzie, jak koledzy powyżej.

Mydło jak najbardziej możesz użyć na wstępie (do gruntownego oczyszczenia skóry) i przygotowania do dalszych etapów. Wielu Fachowców go używa zarówno do cholewek jak i podeszw skórzanych.

 

Zagwarantować sukcesu nie mogę - jednym wychodzi lepiej, innym gorzej. Sporo zależy zapewne od samej skóry i źródeł uszkodzeń.

Myślę natomiast, że próbować warto. Tym bardziej, że środki w zasadzie znajdują zastosowanie w bieżącej pielęgnacji - mydło, pommadier, pate de luxe.

 

Typowymi środkami do renowacji są jedynie Renovating Cream i Juvacuir - do wyboru. Przy czym Renovating Cream to środek na miejscowe uszkodzenia - niemal szpachla do skór. Juvacuir na więsze - coś pomiędzy farbą, a kremem. 

 

Na tych środkach bazuje chociażby ten Pan:

http://shoeshinecoach.wordpress.com

 

... i pokazuje,  ze naparwdę można wiele. Jednak do pewnych rozwiązań dochodzi się zapewne na drodze doświadczenia. Kilka(naście-dziesiąt-set) par doświadczenia ... ?

 

No nie jestem pewien ... cały czas jeszcze "dochodzę" :)

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli macie jakieś buty spisane na straty (nie będziecie się o nie upominać) to bardzo proszę o nadsyłanie na znany adres z dopiskiem:

"na crashtesty bwb"

 

W takim przypadku proszę pogodzić się z ich utratą.

Aczkolwiek w pudełku można umieścić nick z forum i adres zwrotny, bo jak uda się coś odratować, a nie zepsuć - to pewnie oddam :)

 

Proszę jednak nie zasypywać pytaniami. Jak nie będzie z mojej strony informacji zwrotnej, znaczy zepsuliśmy do końca - zgodnie z planem :)

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nic nie obiecuję, bo doba cały czas za krótka i bawić się mam zamiar naprawdę w wolnych chwilach, których mało.

 

Aczkolwiek jeżeli coś fajnego uda się wykonać to pewnie nie omieszkam się pochwalić :P

Porażki, nawet udokumentowane nie będą publikowane - tu pozostanę pewnie nieśmiały :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

No tak, zdjęcie ukryło się na poprzedniej  stronie... Jestem pełen podziwu - korzystałem z niemal takiego samego zestawu specyfików w przypadku zacieków z soli i nie uzyskałem takiego efektu. Możesz krótko opisać kolejne etapy? Szczególnie jak długo trwały i ile zużyłeś danego specyfiku na etap. Info o opróżnieniu 1/3 butelki renomatu jest dość zaskakujące w tym kontekście, ale może tędy droga. Z moich doświadczeń wynika, że szczególnie ciężkie są zacieki, które przeżarły skórę tak, że aż przyjęły wypukły kształt, jak płaskorzeźba. Te całkiem płaskie są do usunięcia.

Link to comment
Share on other sites

Proc, takie zacieki trzeba mocno rozmoczyć. Miałem taki sam problem, od soli porobiły się zgrubbienia - byłem pewien, że nic z tym nie zrobię, Zeszło po mocnym płukaniu i czyszczeniu mydłem do skór.

Xkozioł - zrób jeszcze mały test - w miejcu gdzie była sól przed renowacją, nanieś kilka kropli wody i zostaw do wyschnięcia. Moje buty po pierwszym cyklu nie przeszły testu - sól wyłaziła na wierzch, pojawiała się na brzegach miejsca, gdzie była kropla wody. Musiałem całą operację powtórzyć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.