Skocz do zawartości

Spodnie


Przemko

Rekomendowane odpowiedzi

Zaciekawił mnie temat zarówno formalności kieszeni, jak i tego, ile (w tym brak) powinno być kieszeni z tyłu. Ktoś ma może jakieś informacje na ten temat? Niestety większość informacji na ten temat to są rozmowy "jak mi się wydaję, a ja noszę, a ja lubię", które jednak nic nie mówią o klasycznym kanonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja też nigdy nie używam tylnych kieszeni ... ale mam je ze względów estetycznych. Jeśli są to spodnie na miarę, to jedna na guzik, po prawo, bez patki.

to wg. mnie tylko względy praktyczne mogą właśnie przemawiać za kieszeniami z tyłu.

Mógłbyś to rozwinąć? Bo jeśli chodzi o praktyczne, to ekhm... A jeśli o estetyczne, to taka kieszeń jak po lewej

Dołączona grafika

IMO wygląda ładnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukając informacji na ten temat spotkałem się z opinią, że powinna być zawsze tylko jedna kieszeń z tyłu (w porównaniu z kobiecymi spodniami, które tych kieszeni własnie nie mają). Jednak trudno stwierdzić czy to mit powtarzany bezmyślnie (ignoracja świeci triumfy w epoce internetu jak na złość), czy coś w tym jednak jest. Może nasz Doktor mógłby coś powiedzieć w tym temacie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damskie spodnie nie mają tylnych kieszeni, aby nie zakłócać ekspozycji szlachetnych linii i ponętnych kształtów.

W związku z tym, à rebours, męskie spodnie POWINNY mieć tylną kieszeń/kieszenie, bo chyba nie chodzi nam o taką ekspozycję, tym bardziej, że mówimy o spodniach klasycznych , które są najczęściej noszone z marynarką (poza standardem „planter’s rig”), a – jak wiadomo – marynarka powinna być jak dobry adwokat, czyli kryć nam d…ę.

Jedna czy dwie kieszenie?

Dwie kieszenie oznaczają symetrię. O jej estetycznej wartości wypowiadał się Kant („Krytyka władzy sądzenia”). Jak mnie pouczono na tym forum, cytaty obcojęzyczne są zabronione, ale nie dysponuję polskim wydaniem (polski przekład ukazał się gdzieś w latach 60-tych): „Alles Steife in der Nähe mathematischer Regelmäßigkeit hat das Geschmackswidrige an sich, dass es in der Betrachtung keine andauernde Unterhaltung gewährt, sondern langweilt...”. Generalnie biorąc, symetria jest estetyką krawców i – tam gdzie nie ma ona funkcjonalnego uzasadnienia – powinno się jej unikać. Dlatego np. nie nosimy marynarek z dwiema kieszonkami na poszetkę.

Czy kieszeń tylna powinna mieć zapięcie?

Tak, ze względów praktycznych, bo noszone w niej przedmioty mogą przy siadaniu łatwo się wysunąć.

W grę wchodzą praktycznie trzy rodzaje zapięcia:

a) zapinana na guzik patka,

B) zapięcie pętelkowe (jak na jednej z fotografii w tym wątku),

c) kieszeń bez patki z zapięciem na guzik.

Dobry garnitur powinien się cechować spójnością stylistyczną: jeśli np. kieszeń na poszetkę jest nakładana, to nakładane powinny być też kieszenie boczne. Zakładając, że mamy do czynienia ze spotykanym najczęściej garniturem, gdzie boczne kieszenie marynarki mają patki, ale nie są one zapinane na guziki, rozwiązanie a) i B) jest stylistycznie niespójne z taką marynarką.

Najmniej inwazyjne stylistycznie jest zapięcie c).

Co nosić w tylnej kieszeni spodni?

Na pewno nie wizytownik. W kontakcie z japońskim kontrahentem wyciągnięcie meishi (tak nazywa się wizytówka po japońsku) z tylnej kieszeni spodni, a jeszcze bardziej schowanie tam wizytówki kontrahenta byłoby takim faux-pas, że musielibyśmy chyba zrobić seppuku, żeby je zmazać.

To samo dotyczy chusteczki. Dżentelmen zawsze służy chusteczką damie, ale czy byłoby stosowne wyciągnięcie jej z tylnej kieszeni spodni? Tak, wiem, że zasadniczo do tych celów służy poszetka, ale nie zawsze ją mamy przy sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo dotyczy chusteczki. Dżentelmen zawsze służy chusteczką damie, ale czy byłoby stosowne wyciągnięcie jej z tylnej kieszeni spodni? Tak, wiem, że zasadniczo do tych celów służy poszetka, ale nie zawsze ją mamy przy sobie.

Ja tam noszę używaną chusteczkę, raczej nie mogącą służyć komuś innemu, chyba że jako źródło DNA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Czy cena 300zł za spodnie materiałowe Joop jest korzystna czy można kupić podobnej jakości produkt taniej? 100% bawełna, wyprodukowane w Rumunii, cena regularna ~560zl, wyprzedaż w Van Graaf. Ogólnie jakie spodnie materiałowo prezentują wysoką jakość? Nie chcę płacić za logo, a za produkt w pełni wartościowy (wyżej niż przeciętna jakość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.