Skocz do zawartości

Gorge - Kozerka


zaki

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie czary tylko znam tę słynną opowieść o jednym z Twoich historycznych zamówień. ;) A błędną definicją chciałem jedynie sprowokować merytoryczną odpowiedź. 8-)

Ach, cóż za perfidia :-)

OK, w takim razie podziele się tą historią i z pozostałymi Kolegami.

Moje pierwsze zamówienie bespoke. Jakieś 6 lat temu, starszy krawiec na Ursynowie w Warszawie. Ja, pełen entuzjazmu, ale z bardzo fragmentaryczną wiedzą na temat szycia w ogóle, a szycia miarowego w szczególności. Krawiec nieco mnie wyedukował, tłumacząc, że klapa może z kołnierzem tworzyć kształt zbliżony do 'V' (rzymska piątka), albo iść ostro w górę ('szpic w górę'). W czasie spotkanie kilka razy zmieniałem zdanię, by ostatecznie zdecydować się na standardową rzymską piątkę. Niestety, krawiec najlepiej zapamiętał moje niezdecydowanie i się nim zaraził, bo na pierwszej przymiarce zobaczyłem, że (tak, zgadliście) jedna klapa to rzymska piątka, a druga - szpic w górę. Odpowiadam na ewentualne pytania - tak, to naprawdę się zdarzyło.

Masz może zdjęcie tej marynarki? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Immune, prosimy o update - czy złożyłeś zamówienie, u kogo, szczegóły zamówienia, zwłaszcza kozerka itp.

Rozmawiałem o tym zamówieniu z trzema warszawskimi krawcami i myślę, że ostatecznie zdecyduję się na Godlewskiego z Polnej. Kozerka będzie wysoko, ale zrezygnowałem ze "szpicu w górę" na rzecz "rzymskiej V". :) Chyba, że jeszcze mi się zmieni i pójdę na żywioł, ale obawiam się że może być wówczas zbyt formalnie. Chciałbym jednak maksymalnie poszerzyć klapy od połowy długości w górę. No i zastanawiam się czy nie zamówić swojej pierwszej marynarki na 2,5 guzika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Takiej jak na zdjęciach poniżej kozerki nie widuje się poza Francją. Przy okazji trzej wielcy krawcy, Camps de Luca i jego uczniowie, Francesco Smalto i Gabriel Gonzalez. (...)

Jeśli dobrze widzę na zamieszczonych zdjęciach, taka kozerka wygląda całkiem jak krój z lat 30. XXw. z niemal poziomymi klapami zamkniętymi. Podobne są w wątku o ilustracjach klasycznej męskiej elegancji. Non c`est pas?

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej jak na zdjęciach poniżej kozerki nie widuje się poza Francją. Przy okazji trzej wielcy krawcy, Camps de Luca i jego uczniowie, Francesco Smalto i Gabriel Gonzalez. (...)

Jeśli dobrze widzę na zamieszczonych zdjęciach, taka kozerka wygląda całkiem jak krój z lat 30. XXw. z niemal poziomymi klapami zamkniętymi. Podobne są w wątku o ilustracjach klasycznej męskiej elegancji. Non c`est pas?

Pozdr,

wojvv

Bystra obserwacja. :)

Marynarki z takimi kozerkami wciąż można zamówić w pracowni Camps de Luca:

http://www.camps-de-luca.com/

Obecnie Smalto to butik couture z działem bespoke:

http://www.smalto.com

Więcej o bespoke na blogu:

http://sleevehead.blogspot.com/2008/03/ ... malto.html

Pracownia krawiecka Gabriela Gonzaleza została przejęta przez Cifonelliego:

viewtopic.php?f=1&t=1703&p=51362&hilit=Cifonelli#p51362

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w formie eksperymentu dobrego smaku podrzuciłem do oceny włoską kozerkę. Nie przypadła ona jednak do gustu największemu propagatorowi stylu włoskiego na tym forum:

viewtopic.php?f=2&t=456&p=45073&hilit=temu+kozerka#p45073

Jest to jednak kozerka jaką Luca Rubinacci nosi w swoich garniturach. ;)

Zdjęcia Luki Rubinacciego w większej rozdzielczości:

http://www.marianorubinacci.net/club/?p=755

post-387-13658921373349_thumb.jpg

post-387-13658921373624_thumb.jpg

post-387-13658921373901_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze miałem wrażenie, że przez tę kozerkę luca wygląda strasznie kwadratowo od klatki piersiowej w górę. miękkie ramiona, niezbyt rozbudowana klatka piersiowa i pozioma linia kozerki nie grają dobrze ze sobą. Może na kimś lepiej zbudowanym będzie sprawiało lepsze wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...

...i trzy na cztery marynarki, zaprasowane na dwa i pół...

Jak ostatnio poprosiłem pewnego krawca z dyplomem cechu (nazwisko znane redakcji 8-) ) o takie zaprasowanie,

to stwierdził, że pierwszy raz o czymś takim słyszy... :x

A jak powiedziałem, że mam już jedną taką marynarkę, nabytą bezpośrenio w sklepie, to stwierdził:

'Panie, naprodukowali tych marynarek na trzy guziki; moda się zmieniła, to kombinują jak to sprzedać i zaprasowują jakieś wynalazki'... :shock:

sorry za offtopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 5 months later...

Klasyczny garnitur z klapami otwartymi z kozerką stosowaną współcześnie raczej tylko w klapach w szpic. Na to rozwiązanie zwrócił ostatnio uwagę Sven Raphael Schneider we wpisie o wiedeńskim KNIZE:

http://www.gentlemansgazette.com/knize- ... ns-vienna/

Mnie się to rozwiązanie podoba, chociażby dlatego, że nie jest dostępne w ofercie RTW. ;)

post-387-1365892385548_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.