Skocz do zawartości

Gorge - Kozerka


zaki

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...
  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Panowie, przygotowuję się do zamówienia jednorzędowej marynarki w dużą kratę. Chciałbym się dowiedzieć co myślicie o takiej kozerce jak na zdjęciu poniżej - jak to się mówi leży prawie na plecach. Marynarka ze zdjęcia jest praktycznie zgodna z moim wyobrażeniem tego co chcę zamówić, jednak będzie uszyta z innego materiału niż na zdjęciu (bawełna), bo wełny o średniej gramaturze. Czy taka kozerka pasuje do tak spiczastych zamkniętych klap? Klapy mają być bardzo zaokrąglone.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również moim zdaniem kozerka w tym miejscu to trochę za wysoko. Umieściłbym ją nieco poniżej linii ramion. Ale to tylko moje niczym nie poparte subiektywne odczucie.

Większość moich marynarek z zamkniętymi klapami ma kozerkę umiejscowioną zdecydowanie zbyt nisko (patrz avatar) i chciałbym przy okazji tego zamówienia spróbować czegoś innego.

Rozumiem, że wszystkim chodzi o taki efekt:

Dołączona grafika

Mam taką marynarkę, ale wciąż wydaje mi się że nie jest to odpowiednia wysokość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mniej więcej o to mi chodzi. Znam ten ból jeśli chodzi o zbyt nisko umieszczoną kozerkę. Dużo starych marynarek z lumpeksów jest w ten sposób zbudowana. Jeśli miałbym wybierać pomiędzy dwoma przeciwnościami to wybrałbym tę skrajnie wysoką zaprezentowaną przez Ciebie. Moim zdaniem złotym środkiem jest wysoka kozerka, ale jednak wyraźnie poniżej linii ramion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Widzę że przykład wstawiony przez mnie to dla Ciebie zbyt nisko.

Większość moich marynarek z zamkniętymi klapami ma kozerkę umiejscowioną zdecydowanie zbyt nisko (patrz avatar) i chciałbym przy okazji tego zamówienia spróbować czegoś innego.

Rozumiem, że wszystkim chodzi o taki efekt:

Dołączona grafika

Mam taką marynarkę, ale wciąż wydaje mi się że nie jest to odpowiednia wysokość.

Wysokość kozerki na tym zdjęciu jest dla mnie maksymalną, która jeszcze nie będzie komiksowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość moich marynarek z zamkniętymi klapami ma kozerkę umiejscowioną zdecydowanie zbyt nisko (patrz avatar) i chciałbym przy okazji tego zamówienia spróbować czegoś innego. ...

Mam taką marynarkę, ale wciąż wydaje mi się że nie jest to odpowiednia wysokość.

Bartku, wydaje mi sie ze doskonale wiesz czego chcesz. Just do it. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Rzymska piątka to najczęściej spotykany rodzaj łączenia klapy z kołnierzem. Nazwa mówi wszystko. Jej alternatywą, znacznie rzadziej spotykaną w jednorzędówkach, a będącą standardem w dwurzędówkach, jest peak lapel, który niektórzy polscy krawcy nazywają (dość sensownie) "szpic w górę". Kozerka to miejsce, w którym klapa łączy się z kołnierzem, obojetnie w jaki sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na to pytanie najlepiej odpowie Kamil. :lol::lol:

Rzymska piątka to swojskie określenie zamkniętych klap (w szpic). No, ale zostawiam koledze pole do popisu. ;)

Jakieś czary czy co? :shock: Napisałem odpowiedź nie czytając Twojego posta. Anyway, jak widać mamy nieco rozbieżne wytłumaczenia :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czary tylko znam tę słynną opowieść o jednym z Twoich historycznych zamówień. ;) A błędną definicją chciałem jedynie sprowokować merytoryczną odpowiedź. 8-)

Ach, cóż za perfidia :-)

OK, w takim razie podziele się tą historią i z pozostałymi Kolegami.

Moje pierwsze zamówienie bespoke. Jakieś 6 lat temu, starszy krawiec na Ursynowie w Warszawie. Ja, pełen entuzjazmu, ale z bardzo fragmentaryczną wiedzą na temat szycia w ogóle, a szycia miarowego w szczególności. Krawiec nieco mnie wyedukował, tłumacząc, że klapa może z kołnierzem tworzyć kształt zbliżony do 'V' (rzymska piątka), albo iść ostro w górę ('szpic w górę'). W czasie spotkanie kilka razy zmieniałem zdanię, by ostatecznie zdecydować się na standardową rzymską piątkę. Niestety, krawiec najlepiej zapamiętał moje niezdecydowanie i się nim zaraził, bo na pierwszej przymiarce zobaczyłem, że (tak, zgadliście) jedna klapa to rzymska piątka, a druga - szpic w górę. Odpowiadam na ewentualne pytania - tak, to naprawdę się zdarzyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.