Skocz do zawartości

Bilety wizytowe


Johnny

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć, co sądzicie Panowie o biletach wizytowych z samym imieniem i nazwiskiem?

Zdaniem Łukasza Kielbana, autora bloga Czas Gentlemenów etykieta nie zezwala na drukowanie sobie wizytówek z samym imieniem i nazwiskiem - są zarezerwowane dla prezydentów.

Moim zdaniem takie wizytówki są przydatne w kontaktach towarzyskich i nierozumiem dlaczego miałyby być one wyłącznie dla prezydentów. Funkcjonowały one wprzed wojną, to dlaczego nie mogą i teraz?

Mnie wpadła w oko wizytówka Daniel'a Ocean'a z filmu Ocean Eleven:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

We Włoszech podobno coś takiego funkcjonuje:

We włoszech korzysta się ze trzech rodzajów wizytówek. Wizytówki biznesowe są publiczne, korzysta się z nich w kontaktach biznesowych, zawodowych czy dla autopromocji. Taka wizytówka mówi o tym, co robisz w życiu. Tu możesz zamieścić adres służbowy adres e-mailowy czy numer służbowej komórki.

Wizytówka towarzyska przedstawia status społeczny, wszelkie tytułu i zaszczyty. Jeśli więc ktoś jest z urodzenia księciem, za służbą dla Republiki dostał tytuł Commendatore, na dodatek ma doktorat, na wizytówce towarzyskiej może napisać sobie Conte Comendatore Dottore. Może też zamiescić swój prywatny e-mail i numer osobistej komórki.

Trzeci rodzaj wizytówek wykorzystywany jest do korespondencji osobistej a nawet intymnej. Adresat ma znać tylko imię. Ręcznie można dopisać wszystko inne: adres zamieszkania, adres strony internetowej, a także kilka słów od siebie. Należy wtedy pisać staromodnym piórem z prawdziwym atramentem - czarnym albo granatowym - i ważyć dobrze każde słowo.

Włosi używają zwykle nieco większych wizytówek. Jeśli nie chcesz przechwalać się swoimi tytułami naukowymi czy towarzyskimi, zamów jedną wizytówę tylko z imieniem (najlepiej wersalikami). Będziesz dodawać ją do osobistych wiadomości czy prezentów.

źródło: Raymond Flower, Alessandro Falassi - Spokojnie to tylko Włochy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna mam w planie zamówić takie właśnie wizytówki tylko z imieniem i nazwiskiem, wciąż jednak nie mam czasu się za to zabrać. Przydałyby mi się do celów pozabiznesowych (wizytówki biznesowe już mam). Warto by było wykonać takie wizytówki techniką stalorytu jako bardziej elegancką. Pytanie tylko, skąd wziąć artystę, który się tego podejmie?

Dodatkowe informacje są na takiej wizytówce dopisywane stosownie do potrzeb i kontekstu. Nie zawsze chcemy dać komuś np. nasz adres.

Teorię, jakoby takie wizytówki były właściwe tylko prezydentom, uważam za błędną. W wielu wiarygodnych źródłach niczego takiego się nie wspomina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizytówki z samym imieniem i nazwiskiem (i ew. tytułem naukowym, szlacheckim lub stopniem wojskowym oraz z herbem) pełniły funkcję porównywalną ze współczesnym wpisem w komunikatorze.

Kiedyś udało mi się znaleść ciekawy fragment książki(?) "Etyka towarzyska" poświęcony biletom wizytowym: http://msza.net/i/czytaj,decus_clericorum,56.html

Wynika z niego, że biletom wizytowym towarzyszył bardzo ciekawy "kod informacyjny".

Pozdrawiam,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej jak wysłanie SMS-a ;-)

Ludzie przed wynalezieniem (i upowszechnieniem) telefonów też potrafili sobie radzić i sprawnie przekazywać informacje. W każdym większym mieście oprócz poczty istniały firmy "pra-kurierskie", których gońcy szybko dostarczali bilety wizytowe i listy pod wskazane adresy. Jeżeli nie miało się własnej służby aby ją wyslać z wiadomością, można było w ten sposób się komunikować.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by było wykonać takie wizytówki techniką stalorytu jako bardziej elegancką.

Właśnie czekam na wizytówki wykonywane metodą sprzed 100 lat. Nie jest to staloryt, lecz jego przeciwieństwo - typografia, czyli druk wypukły.

Będzie relacja na blogu.

I to będzie najbardziej elegancka wersja wizytówki - dobry biały papier i wypukły druk. Bardziej eleganckiej chyba nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dużego pakietu posiadanych wizytówek znalazłem tylko dwie z drukiem wypukłym. Jedna z nich:

Dołączona grafika click!

Jak widać stare czasy. Zamiast poczty elektronicznej - telex. Chyba niewiele osób ma już pojęcie, co to było za urządzenie.

Miałem jeszcze piękny egzemplarz Ministra Transportu ChRL, ale gdzieś mi wcięło.

Ten druk powinien być dość dyskretny. Tzn. wypukłość wyczuwa się opuszkami palców.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google wyszukują znacznie więcej firm oferujących wizytówki z drukiem wypukłym. Nie ma oczywiście sensu wklejać tu wszystkich, ale dla przykładu firma z Wrocławia: http://www.wizytowki-wroclaw.pl

Firmie brakuje artystycznej otoczki krakowskiej Lettera Magica ale w przypadku ascetycznej karty wizytowej z imieniem i nazwiskiem produkty będą prawdopodobnie nie do odróżnienia.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Google wyszukują znacznie więcej firm oferujących wizytówki z drukiem wypukłym. Nie ma oczywiście sensu wklejać tu wszystkich, ale dla przykładu firma z Wrocławia: http://www.wizytowki-wroclaw.pl

Ta firma nie ma w ofercie druku typograficznego. To druk puchnący, który jest masówką i jest to coś zupełnie innego.

Typografia wykonywana jest na ponad 100-letnich maszynach, w pełni ręcznie, na papierze bawełnianym, z ręcznym mieszaniem farby itp.

Tutaj ciekawy filmik pokazujący na czym to polega:

http://letterart.eu/blog/index.php/2011 ... tterpress/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.