Skocz do zawartości

Bilety wizytowe


Johnny

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aby uzyskać taki efekt jak na zdjęciu w pierwszym poście tego tematu to co musze wybrać? Druk typograficzny czy wypukły?

napis na pierwszej wizytówce został wykonany zwykłą techniką drukarską. Natomiast później za pomocą matrycy została wytłoczona ramka.

Po prawej stronie masz płaski napis i wypukłą ramkę, po lewej wklęsłą ramkę i nic więcej.

Oczywiście napis mógłby być naniesiony za pomocą druku wypukłego, lub przetłoczony za pomocą typografii. Jednak sądząc po fotce żaden z tych procesów nie został zastosowany.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto nieco to uporządkować ...

Druk typograficzny to druk z grupy druku wypukłego (to tak na marginesie). Druk tzw. puchnący, o którym mowa wcześniej to zwykły druk płaski, wykonywany specjalną farba która puchnie i daje wrażenie wypukłości po wejściu do tunelu UV w których ten proces następuje.

Aby dokończyć i nie mylić pojęć druk wklęsły, to druk z matryc które są wyżłobione a farba przenoszona jest właśnie z tych rowków (odwrotnie niż w druku wypukłym).

Nazwa druku (wypukły, wklęsły) pochodzi od kształtu matryc/nośników przenoszących farbę, a nie efektu na papierze. Efekt na papirze jest właśnie odwrotny.

Tak więc druk wypukły to np. druk typograficzny lub fleksograficzny, a druk wklęsły to rotograwiura lub tampodruk.

Co do http://letterart.eu to także mogę polecić. Robią cudowne rzeczy i wg mnie są bezkonkurencyjni. Takiego papieru i takiej jakości niestety nie oferują gdzie indziej (każdy kolor na każdej sztuce drukowany jest oddzielnie o ile pamiętam). Jest też i minus, trzeba na to czekać i to sporo. Jakieś 14 dni i to nie kalendarzowych, a roboczych :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uzyskać taki efekt jak na zdjęciu w pierwszym poście tego tematu to co musze wybrać? Druk typograficzny czy wypukły?

Ramka wygląda na wypukłą, więc był to raczej druk puchnący.

Teoretycznie taki efekt można uzyskać także w typografii, ale nie jest to zalecane, bo tłoczona musiałaby być wtedy praktycznie cała powierzchnia wizytówki, a tylko ramka nie. Na stronie jednej z firm wymienionych wcześniej jest to tak uzasadnione: "Podstawowe prawa fizyki mówią nam o tym, że im większa powierzchnia tłoczenia, tym mniejszy jego efekt".

Tutaj przykład pokazujący, że w typografii można uzyskać także wypukłe elementy (nazwa "Witt"), ale jak widać jest to tylko fragment wizytówki. Raczej nie udałoby się osiągnąć takiego efektu z ramką, o którą pytasz.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druk typograficzny, to właśnie tłoczenie.

Jeśli chcesz by ramka była wklęsła, to typografia będzie do tego idealna. Jeśli chcesz by ramka była wypukła,to inne techniki będą tańsze i dadzą lepszy efekt.

Zwykły druk puchnący to koszt od 200 zł za 500 sztuk wizytówek.

Druk typograficzny na papierze bawełnianym, to koszt powyżej 1000 zł za 500 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o pierwsze zdjęcie na początku tematu to jest to zwykły druk offsetowy, po druku poddany tłoczeniu na zasadzie matryca-patryca. Różnica w tym druku, a druku jaki oferuje letterart, yhotypo czy letteramagica polega np. na tym ze na rewersie wskazanej na zdjęciu wizytówki ta ramka będzie miała ślady tłoczenia (czyli odwrotny wzór). W druku typograficznym na specjalnym bawełnianym papierze tych śladów nie ma ponieważ wykorzystuje się grubość papieru w ramach której to tłoczenie się buduje, a rewers jest gładki i bez śladów tłoczeń. Pamiętajcie także że 99 % drukarni może drukować tylko na papierze o gramaturze 250-300, a wskazany przez mr.vintage przykład to pewnie 500 albo 600 gram. Taki papier ma ok 0.9-1.2 mm grubości i nie można na nim drukować żadnymi cyframi lub offsetami ponieważ papier baweniany to papier czerpany i z teksturą zależną od sita na którym był odsączany. To dwie zupełnie inne bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym aby była idealnie taka sama tylko, że z moim nazwiskiem. Skoro zwykły druk puchnący ma dać właśnie taki efekt to tak wybiore.

No i ramka może być przetłoczona, jak napisał AlexyPismak, lub wykonana za pomocą druku puchnącego. Wybierając papier zwróć uwagę, aby powierzchnia nie była zbyt gładka, lub odwrotnie - chłonąca, jak podał Mr.V

Chodzi o to, aby w razie potrzeby można było łatwo coś odręcznie dopisać. Taka jest zresztą idea tej wizytówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym aby była idealnie taka sama tylko, że z moim nazwiskiem. Skoro zwykły druk puchnący ma dać właśnie taki efekt to tak wybiore.

Druk puchnący lub tłoczenie rewersu. Tutaj zerknij:

http://allegro.pl/wizytowki-tloczone-wy ... 18094.html

Tylko na ramkę nie dajesz już koloru na awersie. Samo tłoczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład Michała - Witt to rzeczywiście jest ąę ale też nie z kosmosu.

Zależy co rozumiesz pod pojęciem "kosmos". W Polsce chyba tylko 3 firmy produkują druki tą metodą, na całym świecie pewnie takich firm jest kilkadziesiąt-kilkaset. Zwykłe offsetowe tłoczenie robi praktycznie każda drukarnia, nawet w Pcimiu Dolnym.

Oczywiście ktoś zapyta czy jest sens robić wizytówki po 2 zł/sztukę, skoro w offsecie wychodzi 10 razy taniej, ale to jak z bespoke. Garnitur można mieć za 400 zł, a można mieć za 4000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie dorabiajcie jakiejś szalonej ideologii. Wypukły druk to żadne cudo, dostępne rynkowo i cenowo dla każdego.

Przykład Michała - Witt to rzeczywiście jest ąę ale też nie z kosmosu.

Ta jedna z drukiem wypukłym, którą pokazałem sprzed lat około dwudziestu musiała być wykonana inną techniką, niż druk puchnący. Mam porównanie z dwiema innymi dyrektorów portu Ystad, już współczesnymi i jest różnica w wyglądzie i jakości.

Ponadto mimo, że nie cudo - to jednak niezbyt często są spotykane i to nie tylko w Polsce. Znalazłem tylko trzy w pokaźnym posiadanym pakiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Druk typograficzny moim skromnym zdaniem to właśnie "klasyczna elegancja" wizytówek, ale też rozrzut cenowy bardzo różny, sam w tamtym roku obstalowywałem, po rozeznaniu rynku mogę polecić i ręczyć za "Drukarnię pod starą czcionką". Także najlepszy stosunek jakości do ceny wśród drukarni krajowych, do których dotarłem.

http://www.katowice-drukarnia.pl/tag/dr ... a-czcionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druk typograficzny moim skromnym zdaniem to właśnie "klasyczna elegancja" wizytówek, ale też rozrzut cenowy bardzo różny, sam w tamtym roku obstalowywałem, po rozeznaniu rynku mogę polecić i ręczyć za "Drukarnię pod starą czcionką". Także najlepszy stosunek jakości do ceny wśród drukarni krajowych, do których dotarłem.

http://www.katowice-drukarnia.pl/tag/dr ... a-czcionka

Tak się zastanawiam. Zakładając, że to jest ta "klasyczna elegancja" wizytówek, to w jaki sposób na takiej bibule wykonać odręczny dopisek piórem? Według mojej wiedzy powinien to być gładki, możliwie biały karton. Zresztą już było o tym:

Wizytówki z samym imieniem i nazwiskiem (i ew. tytułem naukowym, szlacheckim lub stopniem wojskowym oraz z herbem) pełniły funkcję porównywalną ze współczesnym wpisem w komunikatorze.

Kiedyś udało mi się znaleść ciekawy fragment książki(?) "Etyka towarzyska" poświęcony biletom wizytowym: http://msza.net/i/czytaj,decus_clericorum,56.html

Wynika z niego, że biletom wizytowym towarzyszył bardzo ciekawy "kod informacyjny".

Pozdrawiam,

wojvv

Zresztą te wszystkie wytłaczane wizytówki moim zdaniem są mało eleganckie, aby nie powiedzieć po prostu tandetne w wyglądzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bibule!? Przepraszam, ale pozwolę sobie na podejrzenie, że nigdy, szanowny Vislavie, nie miałeś takiej wizytówki w ręku. Druk typograficznego (który jest oparty na tej samej zasadzie jaką miał wynaleźć pan Gutenberg), jeśli ma powodować zauważalne wytłoczenie, to musi być wykonywany na grubszym papierze, wręcz kartonie, a z reguły drukarze proponują tu czerpany papier, o czym wspominał już mr.vintage.

Oczywiście, i w starożytnej technice można wykonać nieklasyczny przedmiot, ale sama technika jest w rzeczywistości tą, w której wykonywano wszelkie druki do momentu wynalezienia offsetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie, też mnie dziwi opinia Vislava, szczególnie określenie "bibuła".

Opis papieru:

Papier którego używamy wykonany jest w 100% z włókien bawełny. Nie posiada żadnych chemicznych wybielaczy.

Stosowany jest często przez malarzy i artystów oraz do archiwizacji ważnych dokumentów państwowych. Nie zawierając wybielaczy chemicznych - nie blaknie nawet po 100 latach. Do techniki Letterpress używa się grubości 0.5 mm do 1.5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bibule!? Przepraszam, ale pozwolę sobie na podejrzenie, że nigdy, szanowny Vislavie, nie miałeś takiej wizytówki w ręku. Druk typograficznego (który jest oparty na tej samej zasadzie jaką miał wynaleźć pan Gutenberg), jeśli ma powodować zauważalne wytłoczenie, to musi być wykonywany na grubszym papierze, wręcz kartonie, a z reguły drukarze proponują tu czerpany papier, o czym wspominał już mr.vintage.

Oczywiście, i w starożytnej technice można wykonać nieklasyczny przedmiot, ale sama technika jest w rzeczywistości tą, w której wykonywano wszelkie druki do momentu wynalezienia offsetu.

Drogi Otto,

obawiam się ,że nie śledzisz dokładnie wątku nt. wizytówek. Moja uwaga nie dotyczyła techniki, jako takiej. Tej absolutnie nie kwestionuję.

Natomiast przykłady wizytówek pokazane w zamieszczonym przez Ciebie linku http://www.katowice-drukarnia.pl/tag/dr ... a-czcionka - chociaż efektownie wykonane uważam za efekciarskie nie mające nic wspólnego z elegancją.

Ponadto pisanie piórem po miękkim czerpanym papierze nie jest łatwym zadaniem. Dżentelmen dbający o elegancję nie użyje mazaka, długopisu, lub ołówka.

Kiedyś trochę rysowałem i malowałem na oryginalnym czerpanym papierze i wiem, jak to działa.

pozdr.Vslv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie, też mnie dziwi opinia Vislava, szczególnie określenie "bibuła".

Opis papieru:

Papier którego używamy wykonany jest w 100% z włókien bawełny. Nie posiada żadnych chemicznych wybielaczy.

Stosowany jest często przez malarzy i artystów oraz do archiwizacji ważnych dokumentów państwowych. Nie zawierając wybielaczy chemicznych - nie blaknie nawet po 100 latach. Do techniki Letterpress używa się grubości 0.5 mm do 1.5 mm.

bibułę możesz wrzucić w cudzysłów. Co nie zmienia faktu, ze elegancka wizytówka jest wykonywana na śnieżnobiałym twardym kartonie. http://msza.net/i/czytaj,decus_clericorum,56.html link, jaki podał Wojv

Na życzenie mogę znaleźć więcej tego rodzaju wskazówek. Chociaż korzystanie z wyszukiwarek nie jest zbyt trudnym zadaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast przykłady wizytówek pokazane w zamieszczonym przez Ciebie linku http://www.katowice-drukarnia.pl/tag/dr ... a-czcionka - chociaż efektownie wykonane uważam za efekciarskie nie mające nic wspólnego z elegancją.

Tutaj pełna zgoda. Projekty bardzo przeciętne i kompletnie nietrafione do tej techniki druku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast przykłady wizytówek pokazane w zamieszczonym przez Ciebie linku http://www.katowice-drukarnia.pl/tag/dr ... a-czcionka - chociaż efektownie wykonane uważam za efekciarskie nie mające nic wspólnego z elegancją.

Tutaj pełna zgoda. Projekty bardzo przeciętne i kompletnie nietrafione do tej techniki druku.
Tak samo trafione, jak poliestrowy krawat i poszetka plus białe sportowe skarpetki i mokasyny z frędzelkami

p.s. aby nie być gołosłownym iż znam materię, jeden z moich rysunków na czerpanym papierze - tusz kreślarski w rapidografie

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.