Skocz do zawartości

[SZCZECIN], Przewodnik Miejski


roland

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, poszukuję dobrego krawca do poprawek w Szczecinie.Chodzi o wytaliowanie marynarki, przedłużenie spodni i skrócenie rękawów w marynarce. W Zakładzie Krawieckim ,,Elegancja'' życzą sobie 180 zł. Nie wydaje się wam, że to trochę drogo? NIe orientuję się w cenach szczecińskich. Za pomoc z góry dziękuję.

Ceny warszawskie, ale z rubieży :) :

- taliowanie: 35

- skrócenie rękawów: 35-40 (nieco drożej, jeśli trzeba przeszyć guziki)

- przedłużenie spodni - jeśli tyle samo, co skracanie, to 20 zł.

Zniżki dla stałych klientów oraz odzieży kupionej w salonach, z którymi współpracują.

Czyli chcą drogo dość. Jeśli to zakład w centrum, poszukaj gdzieś dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Dokonałem poprawek w zakładzie p. Wójcikowskiego i jego żony. Sam zakład na pierwszy rzut oka nie sprawia dobrego wrażenia - ubogi i spartański wystrój, budynek przytulony do jednego z bloków przy ulicy Romera. Krawiec pracuje razem ze swoją żoną, pracownię prowadzą od 35 lat.

Dałem garnitur do poprawek, który zakupiłem w UK. Marks & Spencer, 100 % wełny. Zapłaciłem za niego 199 f. Wymagał jednak zdecydowanie poprawek. Mam dosyć nietypową budowę ciała - przy wzroście 176 cm obwód klatki 48 cali. Marynarka wymagała wytaliowania i skrócenia rękawów, a także zwężenia kołnierza na karku. Spodnie wymagały przedłużenia oraz wszycia guzików na szelki oraz zwężenia w biodrach. Za te usługi p. Wójcikowski policzył sobie 380 zł - myślę, że to sporo. Z efektów jestem jednak zadowolony. Wstawię niedługo zdjęcia.

Zakład oferuje również szycie na miarę. Cena za ,,igłę'': Garnitur - 800-1000 zł, płaszcz 1200 zł. Nie wiem czy na włosiance, czy klejone. Zamówienia, choć rzadkie, ma regularne - myślę więc , że praktykę p. Wójcikowski ma. Być może w przyszłości obstaluję u niego płaszcz formalny na zimę, jeżeli uda mi się w UK znaleźć dobry materiał za przyzwoitą cenę. Pozdrawiam, w razie wątpliwości pytania mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Kilka miesięcy jeżdżenia po mieście i czasem w oczy mignie jakiś stary szyld. Dzisiaj odwiedziłem dwa z takich szyldów, które ostatnimi czasy zlokalizowałem.

Pierwszy to zakład p. Konrada Woźniaka, krawca z 50 letnią praktyką.

Pan Woźniak szyje dość regularnie, twierdzi że rocznie spod jego rąk wychodzi 10 - 15 garniturów. Jak na Szczecin to bardzo dużo. Do tego wykonuje także poprawki. Szyje na klejonce, którą poleca do "cieniutkich wełenek", szyje też na włosiance [ma mały zapas], która jest wg. niego do "grubszych materiałów". Posiada też płótno. Koszt uszycia garnituru 600 zł za igłę :-) Ogólnie sprawiał sensowne wrażenie - sądzę, że zaryzykuję i spróbuję.

Krótki wywiad z p. Konradem http://www.radio.szczecin.pl/index.php?idp=83&idx=239

Drugi zakład prowadzi p. Wacław Nietubyć lat 71, na włosiance nie szyje "bo koni we wsi nie ma", szyje na płótnie i kameli. Koszt garnituru podaje 500 zł + dodatki. Z p. Wacławem też znalazłem wywiad tegoż samego radia - http://www.radio.szczecin.pl/index.php?idp=83&idx=1209, moim zdaniem w wywiadzie robi bardzo dobre wrażenie. Na żywo trochę gorzej, głównie dlatego, że ledwo słyszy.

No i ciekawostka szczecińska kaletnik, a właściwie pani kaletnik Cecylia Bernatowicz, rocznik 1919. Niestety z racji wieku zajmuje się już tylko drobnymi naprawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

sporo jeżdżenia po mieście, sporo chodzenia po zapomnianych dzielnicach i oto przedstawiam efekt - wyedytowałem wreszcie pierwszy post tematu. Dzisiaj albo jutro kupię aparat fotograficzny, porobię zdjęcia ukończonej właśnie marynarki od p. Nietubycia. Kolejne zamówienia wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Byłem wczoraj u p. Woźniaka (ul. Łokietka). Straszne wywarł na mnie wrażenie - w sensie bardziej negatywnym. Ciężko było mi się z nim dogadać względem zwykłej rozmowy - wciąż tylko powtarzał, że "teraz to faceci chodzą z dupami powycieranymi". Sam lokal nie jest piękny i zadbany - na podłodze mnóstwo ścinków po materiałach.

Udało mi się dowiedzieć, że uczył się w Gnieźnie, natomiast u kogo nie chciał zdradzić.

Moje wrażenie jest takie - starszy Pan, którego ciężko będzie zreformować na dobrze dopasowany garnitur i nieszycie z elanowełny.

Cały czas szyje, opowiadał o ostatnim zamówieniu, tzn. o garniturze na osobę niepełnosprawną.

Byłem także na ul Obr. Stalingradu - tam lokal wyglądał o niebo lepiej. Z rozmowy wiem, że głównie szyją mundury. Nie byłoby problemu z uszyciem garnituru.

Mają parę fajny tweedowych kapeluszy na sprzedaż oraz kaszkiety - jakby ktoś potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pozdrawiam,

byłem dwukrotnie w "Elegancji" koło Kaskady,

przyjmują Panie, na oko od poprawek;

na pytanie o możliwość rozmowy z krawcem,

zdziwiona mina i odpowiedź nie ma ''krawca''.

Dodam, uprzedziłem, że chodzi o uszycie smokinga.

Pytałem w innym wątku o rozsądnego cenowo krawca

z Poznania ale zero info.

Szczeciński nestor p. Andrzejewski - przepraszam ale odnoszę wrażenie,

że żyjemy w innych światach.

Próbowałem obstalować smoking u innych, szczecińskich krawców,

bez powodzenia.

Proszę o podpowiedź,

Jazzoliner

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest smutna, ale niestety wygląda tak:

Andrzejewski ma ceny z kosmosu [porównując choćby do Krupy, a jakość jest nieporównywalna na stronę Krupy]

z Obr. Stalingradu odszedł Pan krawiec ze szkoły wileńskiej, ponoć jest chory, będę próbował go dostać i dowiedzieć się na czym polegała ta szkoła krawiecka.

Szyłem już u 4 szczecińskich krawców, mogę polecić z nich tylko p. Nietubycia, niestety czas nie pozwala mi aktualnie na eksperymenty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Akurat tam nie dotarłem.

Spróbowałem dwóch zakładów szewskich na razie:

1. "Szewc Profesjonalny" na ul. przyjaciół żołnierza - zapłaciłem za fleki 45 zł :roll: a na pytanie ile za zelówki padła odpowiedź 50 zł.

Co do jakości - flek przyklejony i dodatkowo zabezpieczony takimi jakby zszywkami. Flek niezbyt dokładnie wyrównany z obcasem.

upewniając się na forum i internecie, że ceny są dość wysokie postanowiłem szukać dalej.

2. "Majster Fach" http://www.majsterfach.pl/ al. Wojska Polskiego 10

Ceny podane na stronie i takie są w rzeczywistości. Dzisiaj odebrałem podzelowane i z wymienionym flekiem buty. Zero gwoździ, zszywaczy. Wygląda bardzo ładnie.

Flek ładnie wyrównany z obcasem tak samo jak zelówka z podeszwą. Cena 55 zł (dostałem rabat bo troszkę dłużej to trwało niż pierwotnie miało :) )

Z usługi jestem zadowolony.

Może komuś się przyda w przyszłości :)

Edit: dodatkowo na moją prośbę troszkę poprawiono skórę na czubkach - nic dodatkowo nie zapłaciłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry szewc w Szczecinie to problem. Przetestowałam kilku ale raczej mogę powiedzieć kogo nie polecam. Do tego grona bym zaliczyła:

*szewc na na ul Kaszubskiej obok pubu irlandzkiego

* szewc w okolicach ul Kołłątaja i Niemcewicza naprzeciwko przystanku tramwaju nr 12

Obcasy w tych miejscach niemiłosiernie spiłowane na maszynie, a odrapanie chamsko zamalowane pastą w dziwnych barwach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Jeżeli ktoś szuka dobrej pralni w Szczecinie, mogę polecić pralnię w Radissonie (obok wejścia do restauracji Europa - swoją drogą, tę restaurację też polecam :) kucharze potrafią zrobić wrażenie - i na oczach, i na kubkach smakowych, szczególnie niewieścich). Prałem u nich marynarkę i zimowy płaszcz. Polecił mi znajomy, co w marynarkach chadza i je nawet pierze ;) Wyszedłem też z założenia, że skoro goście hotelowi tam piorą, to można spodziewać się wysokiej jakości obsługi i nie zawiodłem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Przeglądając różnego rodzaju blogi zauważyłem, że w second handzie można czasami trafić naprawdę fajne ubrania. Czy w naszym mieście znajdują się tego typu sklepy godne wizyty? Jeżeli tak, to prosiłbym o lokalizację tych miejsc, bo szczerze mówiąc nie miałem jeszcze okazji być w second handzie, a może to błąd. Warto przekonać się na własne oczy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod koniec zeszłego roku odwiedziłem parę szczecińskich sh. Znalazłem parę ciekawych rzeczy jednak żadnej nie kupiłem. Była to m.in. marynarka YSL, marynarki diora, inne już nie pamiętam szyte z tkanin cerrutti - jednak rozmiary znacznie za duże na mnie. Sporo jest używanych koszul z TM Lewin, CT. Jednak jeśli chodzi o koszule to akurat żadna mi się nie podobała i były wg mojej oceny raczej mocno zużyte. Jeśli chodzi o SH to odwiedziłem Stolice Mody na wojska polskiego naprzeciwko byłego kina kosmos oraz przy rondzie szarych szeregów. Dodatkowo duży SH jest w domu towarowym na wyzwolenia (nad MC Donaldem).

Na przeciwko CH Kaskada, jest też SH w byłym sklepie Blend bodajże. Poza tym są takie mniejsze SH porozrzucane po centrum. Trzeba się trochę nachodzić.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.