Skocz do zawartości

Mankiety/manszety w spodniach


trybek

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcąc tworzyć nowego wątku zapytam tutaj.

Czy Waszym zdaniem mankiety u spodni osoby niskiego wzrostu (172 cm) mogą dobrze wyglądać? Do tej pory unikałem mankietów, bo miałem zakodowane, że skracają optycznie sylwetkę.

Obecnie czytam "Dressing the Man" Flussera:

For time-honored balance, the proper width of trousers cuffs should be 1 5/8 inches for a man under 5 feet 10 inches, and 1 3/4 inches if taller.

W sumie ciekawa sprawa, bo różnica między podanymi wartościami, jeśli dobrze liczę, to jakieś 3 mm.

Na zdjęciach osoba o wzroście 5'7" (170 cm). (http://aeglus.tumblr.com/)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy przypadkiem nie ma bledu w tej ksiazce? wydaje sie, ze 3mm naprawde nie robi wiekszej roznicy i watpie, ze ktos z odleglosci kilku metrow bedzie w stanie powiedziec, ze mankiet 1.625" jest ok, ale 1.750" skraca optycznie.

Osobiscie nie przepadam za mankietami, ale czasem podwijam spodnie 'na raz' i taki sztuczny mankiet ma na ogol 1", szerokosc, ktora optycznie mi pasuje i nie przytlacza, ani nie rzuca sie mocno w oczy. Zgadzam sie, ze mankiety potrafia skracac optycznie nogi, to samo dzieje sie w przypadku krotszych spodni (bez zalamania) w przypadku niskich osob.

Pozdrawiam,

dsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Istotę krawiectwa stanowią proporcje. Manszet jest zdecydowanym zakończeniem spodni, ale optycznie skraca nogę, więc osoby niskiego a nawet średniego wzrostu powinny się nad tym detalem zastanowić. W XIX w. spodnie były szyte bez manszetów. Kiedy i w jakim celu pojawiły się one w męskich spodniach? Przeglądając stare ilustracje, manszety odnalazłem dopiero w amerykańskich garniturach sportowych na początku XX w.

post-387-13658919730558_thumb.jpg

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakiś porządny i ciekawy temat, który nie dotyczy butów, złego stylu w polskim społeczeństwie, pseudo-rozmów o polityce. Ostatnio coś na forum za mało fachowych rozmów, za dużo mielenia klawiatury o pierdołach.

Czekam na odpowiedzi, bo w sumie ostatnio bardzo polubiłem mankiety w spodniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie jakiś porządny i ciekawy temat, który nie dotyczy butów, złego stylu w polskim społeczeństwie, pseudo-rozmów o polityce. Ostatnio coś na forum za mało fachowych rozmów, za dużo mielenia klawiatury o pierdołach.

Czekam na odpowiedzi, bo w sumie ostatnio bardzo polubiłem mankiety w spodniach

Jezeli Ci sie tematy nie podobaja zawsze mozesz zalozyc ciekawszy! Nikt Ci tego nie zabrania, wrecz przeciwnie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile w tym prawdy i nie pamietam juz, kto to byl (ktos z angielskiej rodziny krolewskiej) ... ale w czasie wyscigow konnych (Ascot???) facet ow mial podwinac sobie spodnie ze wzgledu na bloto. Zauwazono to i zaczeto masowo szyc spodnie z manszetami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pozwólcie, że zacytuję Słownik Języka Polskiego PWN:

"manszeta

1. «rodzaj pierścienia lub opaski do uszczelniania tłoków, rur itp.»

2. «w szermierce: uderzenie przeciwnika bronią w spód ręki»

3. zob. opaska uciskowa."

Może jednak bardziej swojski termin "mankiet" będzie odpowiedniejszy.

Co do mankietów, jestem zdecydowanie na tak. Spodnie wyglądają bardziej interesująco i mniej formalnie. Jak dla mnie same plusy.

Przy preferowanej przeze mnie szerokości 20 cm, nogawki z mankietem układają się znakomicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pozwólcie, że zacytuję Słownik Języka Polskiego PWN:

"manszeta

1. «rodzaj pierścienia lub opaski do uszczelniania tłoków, rur itp.»

2. «w szermierce: uderzenie przeciwnika bronią w spód ręki»

3. zob. opaska uciskowa."

Może jednak bardziej swojski termin "mankiet" będzie odpowiedniejszy.

Co do mankietów, jestem zdecydowanie na tak. Spodnie wyglądają bardziej interesująco i mniej formalnie. Jak dla mnie same plusy.

Przy preferowanej przeze mnie szerokości 20 cm, nogawki z mankietem układają się znakomicie.

Zawsze myslalem, ze mankiety dotycza koszuli. Niezaleznie od tego, co mowi slownik, slowo "manszety" uzywa sie w odniesieniu do spodni. Jezyk jest rzeczywistoscia dynamiczna i nastepny slownik ( o ile nedzie chcial byc prawdziwy) powinien o tym nie zapominac. To nie slownik ksztaltuje jezyk, tylko praktyka. Slownik ja opisuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie slownik ksztaltuje jezyk, tylko praktyka. Slownik ja opisuje.

Nie chciałbym zbytnio odchodzić od tematu. Ale powyższe podejście powoduje, że ludzie mówią coraz gorzej. Nie znają słownictwa, ortografii, interpunkcji itd. O wpisach w Internecie nawet szkoda wspominać. Osobiście jestem zwolennikiem sprawdzania znaczeń wyrazów przed ich stosowaniem oraz poprawności ich użycia.

Powyższe nie dotyczny manszetów.

Nie twierdzę, że nie masz racji. Po prostu nie spotkałem się z określeniem mankietów spodni innym niż mankiety ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Edwardowi VII (1841-1910), dżentelmeni zawdzięczają manszety u spodni, niezapinanie ostatniego guzika przy kamizelce oraz słynną krateczkę "Prince de Galles". Manszety nie są jednak dopuszczalne w sztuczkowych spodniach w żakietach czy strollerach/stresemannach.

O terminie krawieckim "manszet" (fr. manchette, niem. die Manschette), pisałem już na tym forum dwukrotnie:

viewtopic.php?f=2&t=456&start=6

viewtopic.php?f=7&t=1658&p=49038&hilit=manszeta#p49038

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie slownik ksztaltuje jezyk, tylko praktyka. Slownik ja opisuje.

Nie chciałbym zbytnio odchodzić od tematu. Ale powyższe podejście powoduje, że ludzie mówią coraz gorzej. Nie znają słownictwa, ortografii, interpunkcji itd. O wpisach w Internecie nawet szkoda wspominać. Osobiście jestem zwolennikiem sprawdzania znaczeń wyrazów przed ich stosowaniem oraz poprawności ich użycia.

Powyższe nie dotyczny manszetów.

Nie twierdzę, że nie masz racji. Po prostu nie spotkałem się z określeniem mankietów spodni innym niż mankiety ;)

To.o cym piszesz jest prawda i stanowi "druga strone tego samego medalu". Odkad pamietam zawsze spotykalen sie z rozroznieniem: mankiety - koszula; manszety - spodnie. Ciekawe jak to bylo przed wojna?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Edwardowi VII (1841-1910), dżentelmeni zawdzięczają manszety u spodni, niezapinanie ostatniego guzika przy kamizelce oraz słynną krateczkę "Prince de Galles". Manszety nie są jednak dopuszczalne w sztuczkowych spodniach w żakietach czy strollerach/stresemannach.

O terminie krawieckim "manszet" (fr. manchette, niem. die Manschette), napisałem w innym wątku:

viewtopic.php?f=2&t=456&start=60

Nie moge tego znalezc ...moglbys to powtorzyc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto sięgnąć do dodatkowych źródeł. Chociażby do słownika Wictionary: http://en.wiktionary.org/wiki/manchette#French

Pochodzenie słowa manszet jest francuskie (manchette). Pamiętam, że moja śp. Babcia, a więc osoba z pokolenia używającego znacznie częściej francuskiego (i niemieckiego) niż angielskiego używała zamiennie słów manszet i mankiet. Z tym, że o ile jako dziecko potrafiłem wychwycić różnice znaczeniowe, "manszet" raczej odnosił się do "wywiniętych końcówek rękawów lub nogawek" w "ciężkich" tkaninach: spodniach, płaszczach a mankiet do koszul i bluzek.

Jakiś czas temu miała na forum bespoke dyskusja na temat nazewnictwa mankietów i uzgodniono, że "manszet" będziemy stosować do spodni a "mankiet" do koszul.

Pozdr,

wojvv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu miała na forum bespoke dyskusja na temat nazewnictwa mankietów i uzgodniono, że "manszet" będziemy stosować do spodni a "mankiet" do koszul.

Masz rację.

Być może niepotrzebnie to rozpocząłem.

Swoją drogą ciekaw jestem, jakiego określenia używają krawcy, z którymi rozmawiacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ciężko o narzucenie standardu - jeśli szukamy poparcia w językach obcych, to w niemieckim, angielskim i francuskim słowo Manschette/manchette/cuff odnosić się może zarówno do mankietów koszuli, jak i spodni. Moim zdaniem możemy pozostawić tu dowolność, którą mają przywoływani jako autorytety obcokrajowcy ;).

Jeśli jesteśmy w tematyce lingwistycznej - z ciekawości, czemu nazywasz ten wzrór kratą "Prince de Galles", Üxküll? Rozumiem użycie angielskiej nazwy "Prince of Wales check", polskiej "kraty Księcia Walii", ale francuskiej?

W temacie - uważam, że mankiety są bardzo stylowym detalem, szczególnie w spodniach noszonych na co dzień. Jestem wysoki, więc nie mam problemów z pozornym skróceniem linii nóg, uważam wręcz, że wysokim osobom mankiety służą - dają bazę, solidną podstawę dla wysokiej sylwetki. Nie zgodzę się, że źle wyglądają ze spodniami o wąskim kroju, moim zdaniem nie ma to szczególnego znaczenia - spodnie od Ambrosiego, które pokazał Macaroni, czy ostatnie spodnie eye-lipa od Kruszewskiego mogą tutaj służyć jako przykłady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fingor, ja nie zawracam kijem Wisły i nikogo nie namawiam do noszenie spodni garniturowych bez manszetów. Nie jest to jednak nieodzowny element spodni garniturowych. Zresztą w strojach formalnych (żakiet, stroller/stresemann, frak, smoking) manszety nie występują. Język francuski był dominujący przed II wojną światową i stąd przyjęło się u nas nazywać ten rodzaj tkaniny jako "Prince de Galles".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.