Skocz do zawartości

Dobrze ubrany mężczyzna


Gość gccg

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego,ze w Polsce jest bardzo mało mężczyzn ,którzy zdecydowaliby się na ubranie tak kolorystycznie odjechanych zestawow. A szkoda:)

Polacy robią mądrze :) Na zdjęciu w żółtej marynarce jest Murzyn, który za sprawą swojej karnacji wygląda w takim mocnym kolorze świetnie, podczas gdy bladoskóry Polak wyglądałby tragicznie.

Plus+

Polak tak łatwo z siebie pajaca nie zrobi

Nikomu nie przeszkadza słowo Murzyn? Moim zdaniem w polszczyźnie stoi obok pedała i jest obraźliwe.

Ale jak rozumieć "Polak z siebie pajaca nie zrobi"? Boję się napisać jak to ja rozumiem, bo mam nadzieję, że jednak nie "to" autor miał na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również z ogromnym przejęciem próbuję po nocach odgadnąć meandry tej dyskusji, co kierowało poszczególnymi osobami, że napisali takiego, a nie innego posta. Niestety, moje wielodniowe badania i śledztwo, w żaden sposób nie przybliżyło mnie do poznania tajników enigmatycznych konstrukcji wypowiedzi oraz kodu, zawartego w poszczególnych słowach. W rozwiązaniu tej tajemnicy, pomóc nam może tylko Poirot

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikomu nie przeszkadza słowo Murzyn? Moim zdaniem w polszczyźnie stoi obok pedała i jest obraźliwe.

Ale jak rozumieć "Polak z siebie pajaca nie zrobi"? Boję się napisać jak to ja rozumiem, bo mam nadzieję, że jednak nie "to" autor miał na myśli.

To jest absurd i hiperpoprawność polityczna. Słowo "murzyn" nigdy w języku polskim nie oznaczało "czarnucha", "brudasa", etc. tylko było określeniem człowieka rasy czarnej, tak jak "indianin" jest okresleniem rdzennego mieszkańca Ameryki. Jeśli mi Pan nie wierzy, to proszę o skorzystanie ze słownika j. polskiego, który ma takie samo zdanie, jak ja :).

Edit:

Wikipedia też tak uważa: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarna_rasa_cz%C5%82owieka

:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikomu nie przeszkadza słowo Murzyn? Moim zdaniem w polszczyźnie stoi obok pedała i jest obraźliwe.

Ale jak rozumieć "Polak z siebie pajaca nie zrobi"? Boję się napisać jak to ja rozumiem, bo mam nadzieję, że jednak nie "to" autor miał na myśli.

Ja nie rozumiem co jest obraźliwego w słowie Murzyn. W dodatku pisanym dużą literą. Nie wiem dlaczego uważa się je za obraźliwe i nie widzę innego równie krótkiego i wygodnego synonimu. Afroamerykanin? To się tyczy tylko czarnych z Ameryki. Czarny? To jest dopiero niemiłe chyba. Osoba rasy negroidalnej? Plissss...

Sorry z OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Językoznawca Jerzy Bralczyk uważa, że nie należy usuwać z języka tradycyjnych słów na określenie narodowości, ale używać ich w pozytywnym kontekście[6]. Przykładem jest słowo Murzyn określające człowieka o czarnym kolorze skóry. Jeszcze kilkanaście lat temu było ono w języku polskim całkowicie neutralne, dziś niektórzy sugerują zastępowanie go przez słowo "czarnoskóry" choć nie wszystkim kojarzy się ono pejoratywnie."

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Poprawno%C ... olitycznej

Słownik także podobnie uważa. Żaden szanujący się językoznawca nie uzna słowa "Murzyn" za obraźliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, można napisać Afroafrykanin :), jak to niedawno zaproponował Igor Zalewski. Kolego dżon, nie chcę oceniać Twojej wypowiedzi, ale niczym innym, jak dyletanctwem jest porównywanie sformułowania powszechnie konotowanego pejoratywnie z nazwą przedstawiciela konkretnej rasy ludzkiej.

Sądzę, że również inni również boją się teraz tego, co napiszesz ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

Oczywiście możemy mieć inne zdanie, ja zostaje przy swoim.

Widzę, że jednak mój mózg za bardzo zaszalał, więc przepraszam Caporegime za nadinterpretacje.

@sergiusz

Opinia Jerzego Bralczyka jest opinią profesora językoznawstwa Jerzego Bralczyka i niczym więcej.

Chciałbym zauważyć, że uważasz, że językoznawca, który uważa inaczej "się nie szanuje".

@kyle

no comments

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie odbieram określenia Murzyn za obraźliwe - chociaż z pewnością może zostać użyte jako obraźliwe w konkretnym przypadku.

Ale czy musimy na tym forum używać zwrotów klasyfikujących i generalizujących typu

(...)Żaden szanujący się językoznawca nie uzna słowa "Murzyn" za obraźliwe.(...)

?

Dodam że to nie słowniki, wikipedia mają opinię, a ludzie którzy stoją za tymi dziełami.

Mamy na sali językoznawców, więc pewnie niedługo wytoczą swoje działa : )

PS. Pewnie temat zostanie wydzielony - ale i tak przepraszam za offtopowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brytyjski prawicowy polityk i eurodeputowany, Nigel Farage, którego poglądy polityczne bardzo podzielam :D, może nie jest wielkim wzorem, ale w europejskiej klasie politycznej stanowi według mnie ścisłą czołówkę.

Lubi eksperymentować i chociaż czasami mu to nie wychodzi, to generalnie rzecz biorąc dobre stylizacje zdarzają mu się o wiele częściej niż innym politykom na kontynencie, o Polsce nawet nie wspominając.

Pierwszego zdjęcia nie trzeba komentować; drugie natomiast jak widzimy, to sytuacja i strój domowy.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.