Skocz do zawartości

Mały Słownik Terminów Krawieckich


Dr Kilroy

Rekomendowane odpowiedzi

W celu objęcia tematu całościowo nad wyraz przydatny byłby słownik pojęć nie ograniczający się tylko do angielskich zwrotów. Często spotyka się różnice w nazewnictwie przy wymianie zdań na forum .Nawet takie podstawy jak co to są spodnie typu chino's czym się różnią od 5 pockets , czy rodzaje botów czy materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 190
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

W celu objęcia tematu całościowo nad wyraz przydatny byłby słownik pojęć nie ograniczający się tylko do angielskich zwrotów. Często spotyka się różnice w nazewnictwie przy wymianie zdań na forum .Nawet takie podstawy jak co to są spodnie typu chino's czym się różnią od 5 pockets , czy rodzaje botów czy materiałów.

Ale czy wchodząc na forum o samochodach oczekujesz słownika z informacjami, czym się różni kombi od roadstera?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W celu objęcia tematu całościowo nad wyraz przydatny byłby słownik pojęć nie ograniczający się tylko do angielskich zwrotów. Często spotyka się różnice w nazewnictwie przy wymianie zdań na forum .Nawet takie podstawy jak co to są spodnie typu chino's czym się różnią od 5 pockets , czy rodzaje botów czy materiałów.

Mozesz przeciez go stworzyc, albo chociaz zaczac od sporzadzenia listy słow, ktorych znaczenia nie znasz, a my postaramy sie pomoc w wyjasnianiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie ma prawa tego oczekiwać? Rodzaj nadwozia jest jak najbardziej terminem motoryzacyjnym.

Ktoś, kto wchodzi na forum nie ma prawa niczego "oczekiwać". Może tylko mieć nadzieję, że znajdzie tam odpowiedzi na nurtujące go pytania lub ludzi, którzy na nie odpowiedzą.

Miałem na myśli słownik. Od słownika jak najbardziej masz prawo oczekiwać, że będzie zawierał właściwy zestaw wyjaśnianych słów, tak samo jak od eksperta należy oczekiwać, że będzie się znał na temacie, w którym jest ekspertem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie ma prawa tego oczekiwać? Rodzaj nadwozia jest jak najbardziej terminem motoryzacyjnym.

Ktoś, kto wchodzi na forum nie ma prawa niczego "oczekiwać". Może tylko mieć nadzieję, że znajdzie tam odpowiedzi na nurtujące go pytania lub ludzi, którzy na nie odpowiedzą.

Miałem na myśli słownik. Od słownika jak najbardziej masz prawo oczekiwać, że będzie zawierał właściwy zestaw wyjaśnianych słów, tak samo jak od eksperta należy oczekiwać, że będzie się znał na temacie, w którym jest ekspertem.

Znasz jakieś forum o motoryzacji, na którym słownik wyjaśnia różnicę między sedanem a kombi? Albo forum o lotnictwie, gdzie jest słownik wyjaśniający różnicę między jedno- i dwupłatowcem? Jest pewien poziom wiedzy, który powinna mieć średnio rozgarnięta osoba, szczególnie jeśli wchodzi na specjalistyczne forum. Rozumienie terminu 5-pocket czy odróżnianie chinosów od czego nie bądź nie wykracza poza ten właśnie poziom. To po prostu niekonieczne jest miejsce dla ludzi, którym trzeba tłumaczyć różnicę między jedno- i dwurzędówką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz jakieś forum o motoryzacji, na którym słownik wyjaśnia różnicę między sedanem a kombi? Albo forum o lotnictwie, gdzie jest słownik wyjaśniający różnicę między jedno- i dwupłatowcem? Jest pewien poziom wiedzy, który powinna mieć średnio rozgarnięta osoba, szczególnie jeśli wchodzi na specjalistyczne forum. Rozumienie terminu 5-pocket czy odróżnianie chinosów od czego nie bądź nie wykracza poza ten właśnie poziom. To po prostu niekonieczne jest miejsce dla ludzi, którym trzeba tłumaczyć różnicę między jedno- i dwurzędówką.

W ogóle nie znam forów o motoryzacji, ale odnoszę się do pojęcia "słownik". Ale odpowiem inną metaforą: nie wyobrażam sobie encyklopedii, która nie mówi o twierdzeniu Pitagorasa tylko dlatego, że jest skierowana do profesjonalnych czytelników. I tak, uważam, że gdyby tworzyć słownik, warto wprowadzić w nim hasła jedno- i dwurzędówka, choćby po to, żeby wyjaśnić, która jest bardziej formalna i jakie są wyznaczniki "gatunku" w przypadku jednej i drugiej, a nie po to, żeby tłumaczyć, że dwurzędówka ma dwa rzędy, a jednorzędówka - jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak, uważam, że gdyby tworzyć słownik, warto wprowadzić w nim hasła jedno- i dwurzędówka, choćby po to, żeby wyjaśnić, która jest bardziej formalna i jakie są wyznaczniki "gatunku" w przypadku jednej i drugiej, a nie po to, żeby tłumaczyć, że dwurzędówka ma dwa rzędy, a jednorzędówka - jeden.

Świetny pomysł :idea::arrow: , kto wymyślił ten robi :!::twisted:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Wczoraj jeden z forumowiczów podał dokładniejsze objaśnienie terminu "Bezetz" ze starego wpisu na blogu MT: http://macaronitomato.blogspot.com/2009 ... folki.html. Szczegóły pod tym linkiem:

viewtopic.php?f=2&t=456&p=47105#p47105

Chciałem skomentować to co napisałem Pan Adam Granville, ale niestety poszedłem na spacer z psem i po powrocie link nieaktywny. Macaroni też nieaktywny, znaczy wpisu takowego nie ma. Spisek jakiś pewnie... :P

edit: Üxküll, w którym to wątku/ temacie było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jeden z forumowiczów podał dokładniejsze objaśnienie terminu "Bezetz" ze starego wpisu na blogu MT: http://macaronitomato.blogspot.com/2009 ... folki.html. Szczegóły pod tym linkiem:

viewtopic.php?f=2&t=456&p=47105#p47105

Chciałem skomentować to co napisałem Pan Adam Granville, ale niestety poszedłem na spacer z psem i po powrocie link nieaktywny. Macaroni też nieaktywny, znaczy wpisu takowego nie ma. Spisek jakiś pewnie... :P

edit: Üxküll, w którym to wątku/ temacie było?

Linki już powinny działać. Wpis Pana Adama Granville'a znajduje się w wątku o Turbasie. Nawiasem mówiąc, nie słyszałem, aby krakowscy krawcy starej daty mówili o bezecie czy fasfolkach, a z kolei w Warszawie nie słyszałem o manszetach. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jeden z forumowiczów podał dokładniejsze objaśnienie terminu "Bezetz" ze starego wpisu na blogu MT: http://macaronitomato.blogspot.com/2009 ... folki.html. Szczegóły pod tym linkiem:

viewtopic.php?f=2&t=456&p=47105#p47105

Chciałem skomentować to co napisałem Pan Adam Granville, ale niestety poszedłem na spacer z psem i po powrocie link nieaktywny. Macaroni też nieaktywny, znaczy wpisu takowego nie ma. Spisek jakiś pewnie... :P

edit: Üxküll, w którym to wątku/ temacie było?

Linki już powinny działać. Wpis Pana Adama Granville'a znajduje się w wątku o Turbasie. Nawiasem mówiąc, nie słyszałem, aby krakowscy krawcy starej daty mówili o bezecie czy fasfolkach, a z kolei w Warszawie nie słyszałem o manszetach. :)

Tak się zastanawiam, może trzeba uruchomić wątek: Księga Mitów Bespoke :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz jakieś forum o motoryzacji, na którym słownik wyjaśnia różnicę między sedanem a kombi? Albo forum o lotnictwie, gdzie jest słownik wyjaśniający różnicę między jedno- i dwupłatowcem? Jest pewien poziom wiedzy, który powinna mieć średnio rozgarnięta osoba, szczególnie jeśli wchodzi na specjalistyczne forum. Rozumienie terminu 5-pocket czy odróżnianie chinosów od czego nie bądź nie wykracza poza ten właśnie poziom. To po prostu niekonieczne jest miejsce dla ludzi, którym trzeba tłumaczyć różnicę między jedno- i dwurzędówką.

W ogóle nie znam forów o motoryzacji, ale odnoszę się do pojęcia "słownik". Ale odpowiem inną metaforą: nie wyobrażam sobie encyklopedii, która nie mówi o twierdzeniu Pitagorasa tylko dlatego, że jest skierowana do profesjonalnych czytelników. I tak, uważam, że gdyby tworzyć słownik, warto wprowadzić w nim hasła jedno- i dwurzędówka, choćby po to, żeby wyjaśnić, która jest bardziej formalna i jakie są wyznaczniki "gatunku" w przypadku jednej i drugiej, a nie po to, żeby tłumaczyć, że dwurzędówka ma dwa rzędy, a jednorzędówka - jeden.

A która jest wg. ciebie bardziej formalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o historię, tj. korzenie marynarek, to myślę, że Üxküll będzie miał dla Ciebie bardziej profesjonalną odpowiedź. ;)

Natomiast jeśli chodzi o zasady z tzw. "złotej epoki", to na górze tabeli znajdują się garnitury z kamizelkami, zarówno jedno- jak i dwurzędowe, później garnitury dwurzędowe dwuczęściowe, a na końcu garnitury jednorzędowe dwuczęściowe.

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto hierarchia męskich strojów dziennych, która przetrwała do lat 30. XX w.:

a) WIZYTOWE:

- surdut, vide zdjęcie króla Jerzego V z 1923 r.: viewtopic.php?f=7&t=676&p=17272&hilit=surdut#p17272

- żakiet, vide osobny temat na forum: viewtopic.php?f=1&t=580&start=0

B) CODZIENNE:

- tużurek, zwany również anglezem, był ulubionym strojem malarza i pisarza Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907), vide zdjęcie: viewtopic.php?f=1&t=574&p=10446&hilit=schematyzm#p10446

- garnitur jednorzędowy trzyczęściowy (w tym również stresemann: viewtopic.php?f=1&t=580&p=12647&hilit=black+lounge+coat#p12647)

- garnitur dwurzędowy (w tym również stroller)

- garnitur jednorzędowy dwuczęściowy

Współczesna klasyfikacja męskich strojów dziennych jest zredukowana:

a) FORMALNE:

- surdut nie wyszedł kompletnie z użycia nawet w XXI w., skoro Jerzy Tupou V, król Tonga, ubrał go na ślub księcia Williama z Kate Middleton 29 IV 2011 r., vide zdjęcia: viewtopic.php?f=7&t=676&p=17328&hilit=Tonga#p17328

- żakiet

- stroller/stresemann, więcej w tym temacie: http://www.szarmant.pl/stroller-i-stresemann

B) CODZIENNE:

- garnitur jednorzędowy trzyczęściowy

- garnitur dwurzędowy

- garnitur jednorzędowy dwuczęściowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz jakieś forum o motoryzacji, na którym słownik wyjaśnia różnicę między sedanem a kombi? Albo forum o lotnictwie, gdzie jest słownik wyjaśniający różnicę między jedno- i dwupłatowcem? Jest pewien poziom wiedzy, który powinna mieć średnio rozgarnięta osoba, szczególnie jeśli wchodzi na specjalistyczne forum. Rozumienie terminu 5-pocket czy odróżnianie chinosów od czego nie bądź nie wykracza poza ten właśnie poziom. To po prostu niekonieczne jest miejsce dla ludzi, którym trzeba tłumaczyć różnicę między jedno- i dwurzędówką.

W ogóle nie znam forów o motoryzacji, ale odnoszę się do pojęcia "słownik". Ale odpowiem inną metaforą: nie wyobrażam sobie encyklopedii, która nie mówi o twierdzeniu Pitagorasa tylko dlatego, że jest skierowana do profesjonalnych czytelników. I tak, uważam, że gdyby tworzyć słownik, warto wprowadzić w nim hasła jedno- i dwurzędówka, choćby po to, żeby wyjaśnić, która jest bardziej formalna i jakie są wyznaczniki "gatunku" w przypadku jednej i drugiej, a nie po to, żeby tłumaczyć, że dwurzędówka ma dwa rzędy, a jednorzędówka - jeden.

A która jest wg. ciebie bardziej formalna?

Według mnie, dziś w codziennym postrzeganiu, przynajmniej w Polsce, dwurzędówka uchodzi za bardziej formalną - ale do dyspozycji na uargumentowanie tego mam wyłącznie intuicję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile garnitury dwurzędowe i jednorzędowe dwuczęściowe widuje się regularnie na polskich ulicach, to osoby szyjące trzyczęściowe garnitury jednorzędowe należą do rzadkości. Do lat 60. XX w. jednorzędowy stroller/stresemann pozostawał najbardziej oficjalnym garniturem codziennym urzędników w Bonn, maklerów giełdowych czy prawników w Anglii i Stanach Zjednoczonych (załącznik nr 1). Natomiast dwurzędówka wywodzi się od marynarskiej kurtki zwanej "reefer coat", vide jej współczesne zdjęcie w cywilnej wersji: viewtopic.php?f=10&t=1448&p=45443&hilit=%404inHand#p45443

Najbardziej zbliżona do tego archetypu jest marynarka dwurzędowa 6x3 (ang. reefer jacket), obecnie rzadko spotykana.

post-387-13658921197627_thumb.jpg

post-387-136589211979_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto dodac także rodzaje kołnierzy? KOŁNIERZ REWERSOWY- kołnierz zwany też wykładanym. W zasadzie jest to kołnierz koszulowy wykończony rewersem. Czasami może być zapięty pod samą szyję i noszony na oba sposoby, czasem nie umieszcza się najwyżej położonego guzika i kołnierz taki wraz z wyłożonym na prawą stronę rewersem tworzy dekolt w szpic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto dodac także rodzaje kołnierzy? KOŁNIERZ REWERSOWY- kołnierz zwany też wykładanym. W zasadzie jest to kołnierz koszulowy wykończony rewersem. Czasami może być zapięty pod samą szyję i noszony na oba sposoby, czasem nie umieszcza się najwyżej położonego guzika i kołnierz taki wraz z wyłożonym na prawą stronę rewersem tworzy dekolt w szpic.

OT - kolega(?) ma interesującego nicka - zapraszamy do powitań i poprosimy o dwa słowa o tejże pielęgnacji

Pielęgniarz? Pielęgniarka? Czy zrób to sam - pielęgnujący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.