Skocz do zawartości

savoir vivre przy stole


lodzermensch

Rekomendowane odpowiedzi

Warto pamiętać, że nie każda woda podana w kieliszku służy do picia :) Znam gościa, który jednych haustem opróżnił kieliszek do opłukiwania palców :D

To chyba nie kieliszek ,tylko miseczke ,gdzie woda jest podawana z cytryna .

Dla mnie na naszym rynku nr.1 z wód minarelizowanych jest Muszynianka -średnio nasycona co2 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najczęściej popijam posiłki herbatą bądź babcinym kompotem. ;)

Pozdrawiam, Dr

Dottore, sono scosso e turbato!! :shock:

Jakiś problem? Mógłbym popijać nawet kisielem, gdybym go lubił. ;)

Pozdrawiam, Dr

PS Żeby było jasne - chodzi mi o popijanie po posiłku, a nie w trakcie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy miejsce kieliszka do wody jest zawsze w rzędzie dla kieliszków do win (po prawej stronie) i stać powinien jako pierwszy; nawet gdy nie planuje się podania win do obiadu? W jednym z opracowań widziałem postawioną szklankę do wody po stronie lewej talerza (przy braku innych kieliszków).

A co do rodzajów wód - sądzę,że podstawa to mimo wszystko skład mineralny i należy się wystrzegać "czystych" wód stołowych.

Panowie, może w celu ostudzenia dyskusji odnieście się proszę do tego pomijanego ustawienia kieliszków do wody na stole

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Granville, muszę Pana uspokoić w jednym względzie - gdy jem na drugie danie mięso z sosem, każę sobie owym sosem polewać wyłącznie ziemniaki. ;)

Pozdrawiam, Dr

Doktorze, Pan mnie dzisiaj cały czas prowokuje: obaj wiemy, że sosem polewa się mięso, ale nigdy ziemniaki.

O przepraszam, tu nie chciałem Pana prowokować. :) Tutaj to pomyłka w poście, a nie w moim działaniu. ;)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Granville, muszę Pana uspokoić w jednym względzie - gdy jem na drugie danie mięso z sosem, każę sobie owym sosem polewać wyłącznie ziemniaki. ;)

Pozdrawiam, Dr

Doktorze, Pan mnie dzisiaj cały czas prowokuje: obaj wiemy, że sosem polewa się mięso, ale nigdy ziemniaki.

Kartofli w ogóle się nie powinno jeść ponieważ to pokarm biedoty. Panie Adamie, Pan potwierdzi że mam rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wód, bardzo polecam dwie z Karlovych Varów - Mattoni oraz Magnesia. Ta druga jest dostępna np. w Auchan. Jest bardzo smaczna, bo zawiera dużo magnezu (jakoś dziesięć razy więcej niż polskie wody). Dodajmy, ze większość Polaków ma niedobór magnezu. Uwaga, Magnesia słabo nadaje się do gotowania, IMO herbata z tej wody jest taka sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Granville, muszę Pana uspokoić w jednym względzie - gdy jem na drugie danie mięso z sosem, każę sobie owym sosem polewać wyłącznie ziemniaki. ;)

Co za wyszukane obiady! Ja bywam tylko na takich, na których sam sobie polewam. Nigdy jeszcze nie miałem lokaja od polewania sosem ziemniaków :) No i zdecydowanie od ziemniaków preferuję kluski śląskie, które to właśnie sosem się polewa :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie rozprawiają o zdrowotnych aspektach wód (magnez itd.). Wszystko głęboko słuszne, ale to nieporozumienie. Nie pije się montepulciano do bistecca alla fiorentina zamiast gruener veltlinera dlatego, że ma więcej żelaza i witaminy C, lecz dlatego, że lepiej pasuje do tej potrawy, smakowo i kulturowo.

Nas tu interesują gastronomiczne parametry wód: wrażenia dotykowe (FWB), stopień zmineralizowania, odczyn pH, proporcje składników mineralnych wpływające na smak. Niskosodowe wody pasują do kawioru, miękkie wody zawierające dużo krzemionki mają słodkawy smak i pasują do niektórych deserów. Osobny temat to dobór wody do szprycerów, do kawy i do whisky.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.