Skocz do zawartości

Forumowa poradnia stylistyczna


Gość sancho

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję szerszej porady.

Chciałbym w końcu kupić (mam jedną z sieciówki) marynarkę - w zasadzie dwie. Można uznać, że nie mam żadnej jakościowej i zawsze trudno było mi to zestawić pod konkretną okazję. Mam trzy garnitury szyte na miarę, z 10 par spodni bespoke, koszule bespoke, trochę lepszych butów (oxfordy yanko, loafersy berwick itd.), fajne płaszcze itd. Jednak zawsze omijałem marynarki bo nigdy nie wiedziałem jak je zestawić w wersji nie-garniturowej. Dlatego potrzebuję uszyć lub kupić jak najbardziej UNIWERSALNĄ marynarkę, która będzie idealna np. na imprezę firmową świąteczną itp. Jaki kolor najlepiej wybrać? Jak to zestawić ze spodniami z wysokim stanem (czarne, granatowe), czarnymi loafersami? Jaką koszulę założyć z takim zestawem(biała, kremowa? BD?). 

W dużym skrócie potrzebuje uszyć najbardziej uniwersalną marynarkę jak tylko się da na okazje pół-formalne i żeby pasowała do spodni z wysokim stanem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2023 o 15:01, lubo69 napisał:

Zdanie "garnitur biznesowo umarł" jest moim zdaniem tak samo prawdziwe, jak "samochód jest zbędny w mieście 15-minutowym", czy "współczesna muzyka to chłam". Zbyt duże uogólnienie. Potrafię, jak chyba każdy z nas, wskazać co najmniej kilka przykładów garniturów, które nawet po pięciu pandemiach (odpukać!) nie będą zbyt formalne w szeroko rozumianym biznesie.

Ja lubię garnitury, bo odpada mi problem koordynacji. Lubię (dość) ciemne marynarki i ciemne spodnie, a to w praktyce wyklucza lub znacznie utrudnia wymagany w zestawie koordynowanym kontrast.

Nigdy nic nie wstawiałem w CMDNS (z różnych powodów), ale mogę pokazać dwie marynarki od @Ernestson, na wieszaku - pierwsza do zestawu koordynowanego właśnie, druga (dwurzędowa) od garnituru:

image.thumb.jpeg.52514cd4318271a55d4fd93b856ad41d.jpegimage.thumb.jpeg.0b3f51bbffeed88b2b698ffd8e9959f8.jpeg

Coś takiego bym polecał. Szczególnie ta pierwsza (to nie denim, choć tak wygląda) jest ciekawa. Noszę ją do beżowych spodni cavalry twill od Berg&Berg, ale uważam, że takie spodnie dozwolone są od lat 50 (ja się oczywiście już łapię).

Gdybym miał mieć tylko jedną marynarkę (a ta idea jest mi bliska, w każdym razie nie abstrakcyjna), nosiłbym tę, też od @Ernestson:

image.thumb.jpeg.586c53804aed486f05b66d8a6ba1bf23.jpegimage.thumb.jpeg.2be23465d45f8eb227f50d42d9237613.jpeg

Marynarek zielonych, brązowych, śliwkowych itd. z doświadczenia nie polecam. Bardzo lubię denimowe koszule, a także OCBD w kolorze białym lub sky blue, też chambray.

Zacytowałem swoją odpowiedź w wątku, który może Ci się przydać. Ta marynarka na pierwszym zdjęciu to dla mnie marynarka uniwersalna, z tym że chyba nie ma precyzyjnej definicji takowej, bo zaraz ktoś napisze, że jeśli ma nakładane kieszenie, to nie jest uniwersalna. To ta tkanina:

https://www.carnet.it/en/gabardine-wool/9465-wool-gabardine.html

Co do zestawów, skoro święte księgi klasycznej męskiej elegancji zgodnie stanowią, że uniwersalna marynarka ma być granatowa, granatowe spodnie odpadają.

Kiedyś czekając na pociąg w Madrycie widziałem eleganckiego pana koło sześćdziesiątki: granatowa marynarka, kolorowa poszetka, biała OCBD, czarne spodnie, czarne penny loafers. Samograj. You can't go wrong.

Generalnie w ograniczonym budżecie większość Hawan z SS spełnia umowne kryteria marynarki uniwersalnej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można uznać, że:

granatowa marynarka + czarne spodnie na wieczór (jasne/kremowe spodnie na dzień)

szara marynarka + spodnie jaśniejsze na dzień 

P.S. Ogólnie mam wrażenie, że spodnie granatowe są najmniej uniwersalne bo do tego pasuje chyba tylko czarna marynarka (na wieczór).

Jakieś inne propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, victordeleco2 said:

Czyli można uznać, że:

granatowa marynarka + czarne spodnie na wieczór (jasne/kremowe spodnie na dzień)

szara marynarka + spodnie jaśniejsze na dzień 

P.S. Ogólnie mam wrażenie, że spodnie granatowe są najmniej uniwersalne bo do tego pasuje chyba tylko czarna marynarka (na wieczór).

Jakieś inne propozycje?

Raczej ciemnoszare (charcoal) spodnie niż "czarne czarne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, victordeleco2 napisał:

Czyli można uznać, że:

granatowa marynarka + czarne spodnie na wieczór (jasne/kremowe spodnie na dzień)

szara marynarka + spodnie jaśniejsze na dzień 

P.S. Ogólnie mam wrażenie, że spodnie granatowe są najmniej uniwersalne bo do tego pasuje chyba tylko czarna marynarka (na wieczór).

 

Czarne spodnie to w ogóle mają ograniczoną użyteczność, ale skoro już masz, to ja bym rozważył też do szarej marynarki, wtedy nawet w dzień to ujdzie, z białą koszulą będzie zestaw monochromatyczny. Oczywiście powinny grać ze sobą faktury materiałów (dotyczy to zresztą wszystkich zestawień).

Skoro masz 10 par spodni, to pewnie różne kolory i faktury, więc jest zakładam w czym wybierać.

Do granatowej marynarki przede wszystkim szare spodnie (najbardziej klasyczny zestaw klubowy, jaki może być), ja noszę też brązowe i beżowe (w tym ostatnim przypadku niektóre komplety odcieni mogą wyglądać tak sobie, trzeba weryfikować. No i szare. I jeszcze szare :-) . Mam też pewnie z 10 par spodni na szelki i połowa to szare. Latem albo nawet w inną parę roku ale w słoneczny dzień możesz rozważyć białe (przy pochmurnej pogodzie wyglądają głupio).

Do szarej marynarki - szare spodnie w zupełnie innym odcieniu (żeby był wysoki kontrast - marynarka jasna spodnie ciemne albo odwrotnie, ale wolę jasną górę), granatowe spodnie, możesz też próbować kolory takie jak ceglasty, bordo, zieleń (wiadomo, że trzeba weryfikować empirycznie konkretne zestawienia, nie zawsze to zagra).

Drugą marynarkę możesz też rozważyć w kratę.

A generalnie w temacie oprócz koloru trzeba równolegle rozważać materiał, bo marynarki z wełny czesankowej raczej nie założysz do jeansów, ale z flaneli czy tweedu już tak. Odd jakcet to temat rzeka. Poogląd wpisy na starymc blogu macaroniego, blog już dawno nie działa, ale zestawy były na ogół top.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.