Skocz do zawartości

Jaki dziś masz zegarek na ręku


igor

Rekomendowane odpowiedzi

Wbrew pozorom datownik w tym zegarku ma sens. ETA 2895 ma dosyć niefortunnie blisko osi wskazówek centralnych osadzony środek sekundnika (który to sekundnik najlepiej wygląda jak jest blisko krawędzi na godzinie 6 a nie wysoko). W modelu z kopertą tonneau który ma inne proporcje niż okrągła (koperta musi być wyższa niż koperta okrągła o podobnych wizualnie w odczuciu wymiarach) ten datownik wizualnie równoważy dużą przerwę między dolną krawędzią tarczy.

 Co ciekawe w modelu flagship 38mm sprytnie to rozwiązano zostawiając tylko znaczniki, dzięki czemu nie ma subtarczy, można zobaczyć jaka to różnica porównując z modelem limitowanym, złotym, który ma subtarczę. Oba zegarki mają ten sam mechanizm (eta2895) i kopertę. 

 

2612_l4.817.8.76-3.jpg

longines-flagship-heritage-39-automatic-leather-l47954782-6650_2-1.jpg

  • Like 4
  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi ETAmi (2824,2892 i pochodne) tak jest, bo one są po prostu małe, chyba głównie po to żeby dało się je upchać do maksymalnie dużej liczby modeli różnych marek, prawda? Do większych zegarków stosuje się najczęściej ETĘ 6497/6498, albo klony (pierwsze zdjęcie), ale to już zegarki o średnicy co najmniej 42mm. Zegarki z mechanizmem zaprojektowanym pod konkretny model i posiadający proporcje osi małej sekundy i datownika i innych komplikacji to już kompetnie inna półka cenowa, albo dawne czasy. Poniżej moja stara Omega po dziadku- foto 2). fd86dbc38474f16abd065a11546a1c9a.jpg
)
850f22d500443a563bc9c906006888ce.jpg

  • Like 3
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eta 28xx ma normalną średnicę, nie jest mała, raczej standard (pasuje na zegarki od ok 35mm w górę, a sam projekt z lat 70). Mały mechanizm to np eta2671 lub eta2000. ETA/Unitas 649x to mechanizm zegarka kieszonkowego który został zaadaptowany do zegarków naręcznych, stąd też jego duża średnica i klasyczne dla kieszonek niskie umiejscowienie sekundy. 

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznasz, że na dzisiejsze czasy 35 mm dla męskich zegarków to raczej niewiele? Chyba 90% szwajcarskich męskich zegarków na rynku to te oparte na konstrukcji 282.. i 289, a Unitasy też straciły swoje pierwotne zastosowanie i królują wśród np.„pilotow”. Chodziło mi o egzemplifikację tych dysproporcji na tarczy, które ciekawie objaśniłeś i które spowodowane są zastosowaniem wspomnianych werków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyznam 🤣 Diver 38 z bezelem nurkowym wydaje mi się mały (bo bezel jest gruby i tarcza ma małą średnicę) z kolei Breguet którego wrzucałem czy współczesny Lange Saxonia 35mm nie wydają się małe ze względu na proporcje tarcza/bezel. Wszystko jest względne i zależy od wielu czynników. Rolex OP 34 i 36 mm mają z kolei szerokie bransolety i wizualnie od siebie się nie różnią wiele, noszone często przez osoby które garniturowca w tym rozmiarze by nie założyły. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiadomo, ale Saxonia ma „sterylną”tarczę (i nota bene własny werk, co akurat tu nie ma znaczenia dla proporcji tarczy), a Breguet (nie wiem jaki to werk ale jeżeli 2893, to akurat pasuje do jego rozmiarów). To, co co pokazałeś w Longinesach to wg. mnie w wypadku samych znaczników rewelacyjne rozwiązanie, a to z subtarczą chowającą się pod „przeciwwagami” wskazówek to proporcjonalna katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.