Skocz do zawartości

Kapelusze i inne - wszystko o eleganckim nakryciu głowy


elegant

Rekomendowane odpowiedzi

Już o tym było w tym wątku, ale powtórzę: polecam zakup kapelusza ciut obszerniejszego. Jeśli np. jesteśmy między rozmiarami, weźmy większy. Cykle mokry-suchy (i nie potrzeba do tego deszczu, wystarczy wilgoć z głowy nosiciela) obkurczają kapelusze z filcu z sierści, i to dość szybko i dość radykalnie. Poza tym, za mały kapelusz to utrapienie, a odrobinę za duży łatwo można uratować wsadzając coś pod potnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że jak wychodzą z fabryki (a niektóre wyszły pewnie wiele lat temu), wszystkie 57 mają dokładnie, co do milimetra identyczny obwód. Później się to rozregulowuje. Rozmiar kapelusza ustala się przy doborze odpowiedniej formy, tak jak kopyta dla buta. Natychmiast po zdjęciu z formy kapelusze, jeśli się różnią, to minimalnie. Filc, czyli sprasowana sierść, ma jednak spory "margines", na którym może pracować. Tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacjent uratowany. Przysiadłem wczoraj z igłą, nitką i taśmą rypsową, w celu odtworzeniu brzegu ronda. Nie wyszło źle, a nawet pokuszę się, że lepiej niż w fabrycznym (maszynowym wydaniu). Następnie przeformowałem koronę na "tea drop", za pomocą stacji parowej, manuala z YT i własnych rąk :) Tu też jestem zadowolony z efektu. 

 

Trudno uchwycić na zdjęciu, ale efekt końcowy jest następujący:

 

post-3154-0-70401600-1449221390_thumb.jp

 

ps. przy formowaniu domowym sposobem w "tea drop" jest potrzebny model "głowy", aby dobrze wykonać krzywizny - tu warto znaleźć coś odpowiedniego wcześniej. Mi posłużył obły wazon, ale nie była to wymarzona forma. 

 

 

 

  • Oceniam pozytywnie 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wyszło, ale czy nie zbyt trójkątny ten teardrop? Powinien być łezkowaty, stąd nazwa.

 

Mnie się zawsze udaje uformować ręcznie, chociaż przyznaje, że dobrze byłoby mieć czym wypchnąć środek, żeby się ładnie wybrzuszył jak u Ciebie.

 

Jak mi broda odrośnie jeszcze parę cm i twarz z trójkątnej zrobi się prostokątna, dam teardropowi kolejną szansę.

 

Czy ten kapelusz tak w ogóle nie jest z wełny? Witleather ma filc króliczy w tym kolorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Christys' Hats

 

Cenią się absurdalnie, ale czasem warto zaszaleć. To najlepiej wykonany kapelusz jaki posiadam, a filcu z którego jest zrobiony nawet nie mam do czego porównać. Brak mi doświadczenia z taką jakością. Gdyby ktoś rozważał, szczerze polecam pomimo ceny.

 

post-3633-0-51262900-1449227015_thumb.jp

 

post-3633-0-29358900-1449227046_thumb.jp

  • Oceniam pozytywnie 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo efektowny. Bardzo mi się podoba, jak rondo się układa - równomiernie podwinięte na całej długości. Wykończenie overwelt?

 

Po wyjęciu z pudełka miał rondo równo podwinięte na całym obwodzie. Jest jednak wykonany z tak ścisłego, zbitego filcu, że bez problemu daje się trwale kształtować wedle uznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten model: https://www.christys-hats.com/men/shop-by-style/trilby-hats/bond-trilby-hat

Wymiary to ok 11cm w koronie i 6 cm w rondzie. 

 

Jakość i wymiary są powtarzalne. Przez przypadek zrealizowali mi zamówienie dwa razy, więc mogłem się o tym przekonać.

Zdarzają się jednak wpadki; drugi kapelusz, który zamawiałem, w jednej z przesyłek miał ukształtowaną koronę na niewłaściwej prasie.

  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rondo spore, na naszym rynku może spokojnie robić za fedorę. Widocznie w UK 6cm nie wystarczy, żeby nabrać cech formalnego kapelusza ;). Zresztą z moich obserwacji wynika, że oni w ogóle fedor i trilby nie traktują jako formalnych kapeluszy.

 

U nich nadal "formalne" kapelusze są w użytku. Nawet mają zakładkę "formal", a tam meloniki i top hat's. U nas kapelusz to oznaka nie wiadomo jakiej elegancji, a jeszcze 40 lat temu nosiłby go byle furman. Nic tylko płakać nad naszą kulturą ubioru. 

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.