Jump to content

licytacje charytatywne vs. konkursy forumowe


damiance
 Share

Recommended Posts

Koleżanki & Koledzy,

 

zastanawiam się nad zapoczątkowaniem nowej formuły w pewnym stopniu zastępującej dotychczasowe konkursy lub funkcjonującej obok. Jak wiecie konkursy forumowe są podstawową formą aktywności firm chcących się reklamować na forum. W zamian za sponsorowanie nagród w konkursach forumowych firmy mogą się promować w wątku "ogłoszenia rzemieślników i firm".

Z konkursami jest różnie - ich powodzenie jest pochodną ciekawego scenariusza konkursowego i obfitości fantów do wygrania. Ponieważ forum żyje obrazem, pojawiają się głosy, że w konkursach największe szanse mają osoby ze zdolnościami plastycznymi itp. Jakiś czas temu wdrożyliśmy również alternatywna formułę "testów forumowych", które z kolei nie są łatwe logistycznie itd.

 

Biorąc to wszystko pod uwagę chciałbym poprosić Was o uwagi do następującego pomysłu, z grubsza wyglądającego tak:

1. firma zamiast robić konkurs z nagrodami przeznacza te fanty do zlicytowania na rzecz np. domu dziecka

2. stowarzyszenie nawiązuje kontakt z danym domem dziecka

2. licytacje odbywają się na forum

3. osoby które wylicytują dane fanty wpłacają pieniądze na konto domu dziecka

4. po otrzymaniu potwierdzenia, że środki wpłynęły na konto, firma wysyła wylicytowane fanty.

 

Licytacje są "reklamowane" przez nas na FB oraz przez firmę dającą fanty. Licytacje na rzecz domów dziecka jako szczytny cel dawałyby chyba więcej satysfakcji nam wszystkim niż konkursy forumowe. Oczywiście konkursy nie muszą być skasowane. Obie formuły mogą istnieć obok siebie - myślę, że firmy ogłaszające się na forum miałyby po prostu wybór...

 

jak to widzicie?

 • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Szczytny cel!

Świetny pomysł, w którym każdy coś (materialnie, bo o satysfakcji z pomocy potrzebującym już nie wspomnę) zyskuje: firma - możliwość dotarcia do szerokiego grona klientów, licytujący - spersonalizowany przedmiot, dzieci - pomoc finansową.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dobre pomysły.

To jest szczytny cel, który popieram, choć myślę, że dobrze byłoby, gdyby konkursy też funkcjonowały, choćby w węższym niż teraz zakresie. Mają swoje plusy. bo np. pozwalają się trochę "wyszaleć" twórczo, a czasem warto obejrzeć ciekawe prace konkursowiczów.

Ja się tylko obawiam, że dla firm-sponsorów licytacja jest wygodniejszą formą niż konkury (które z tego powodu znikną) - choć może przesadzam - ale wtedy wygrałaby szczytniejsza idea.

Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...

Koledzy,

dziękuję za uwagi.

Od pomysłu do realizacji droga czasem bywa daleka, ale już mamy konkrety, czyli pierwszego sponsora i dom dziecka.

Firma

@Embassy of Elegance zamiast konkursu za 2017 rok zadeklarowała zainteresowanie sponsorowaniem aukcji a rzecz Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie.

jesteśmy w trakcie uzgadniania szczegółów. Zakładam, że stworzymy "regulamin aukcji charytatywnych", przy Waszej pomocy.

Każda firma współpracująca z forum będzie miała możliwość wyboru konkurs vs. aukcja, myślę, że większe firmy będą w stanie podzielić fanty pomiędzy te dwie aktywności.

 

Pod kątem regulaminu mam pytania:

1. czy ustalamy jakąś minimalną / maksymalną kwotę postąpienia (chyba tak to się nazywa fachowo) w zależności od wartości detalicznej przedmiotu?

2. Ile optymalnie powinna trwać licytacja?

 

Dodatkowo wydaje mi się, że warto byłoby wyróżniać osoby które szczodrze licytowały fanty w aukcjach. Taki ranking roczny (?)

Tylko jakie przyjąć kryterium? Czy tylko pieniężne (max kwota) czy również skalę przekroczenia ceny detalicznej? (biorąc pod uwagę to co pisał @lubo69)

 

z góry dziękuję za cenny wkład w dyskusję.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ja chciałem zapytać, czy jest w ogóle szansa na następujący scenariusz: np. przedmiotem aukcji jest krawat bespoke EoE i jest to bespoke w dosłownym znaczeniu, tj. wygrywający pisze "chciałbym gładki krawat z czystego kaszmiru w kolorze najbardziej zbliżonym do Pantone Blue Iris, z podszewką camo" i Paweł szuka takiego materiału, ewentualnie wszyscy szukamy:) Oczywiście bez przesady, nie wszystkie zachcianki się spełni, ale jeśli to będzie po prostu krawat z oferty to będzie dużo mniejszy fun i - jak napisałem wcześniej - ograniczona w sposób naturalny kwota licytacji.

Mam nadzieję że mam rację uważając, że możliwość posiadania niepowtarzalnego krawata według wymarzonej specyfikacji (zachowując granice rozsądku, tj. może wypełnienie z wełny wikunii sobie odpuśćmy) i jednocześnie pomocy potrzebującym wywinduje pułap licytacji gdzieś w granice 200% ceny detalicznej "zwykłego" krawata EoE.

Co do pytań @damiance - nie ustalałbym minimum/maksimum, jeśli się oczywiście zgodnie z wartościami forum umówimy po dżentelmeńsku, że nikt dla żartów nie będzie podbijał po złotówce, a tym bardziej o 1000 zł tylko po to, żeby się później wycofać. Licytacja powinna IMO trwać dwa tygodnie. Wyróżnienia nie do końca rozumiem.

Jeszcze anegdotka: Tapatalk wyciął kawałek postu Damiana i ku swojemu zdumieniu przeczytałem "EoE zadeklarowała zainteresowanie sponsorowaniem aukcji na rzecz lubo69):-D Nie no, bardzo mi miło, ale nie trzeba...;-)

 • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

dziękuje Łukaszu za głos w dyskusji.

przedmiot licytowany musi być gotowy przed startem licytacji lub musi być znana jego specyfikacja aby zapobiec nieporozumieniom.

Będę starał się namawiać firmy na niestandardowe wykończenie / materiały etc. Jednak musimy pamiętać, ze firmy będą miały wybór konkurs vs. aukcja, więc jak przesadzimy z koncertem życzeń to będzie konkurs ;)

Co do kwoty min / max to jestem zdania, że co najmniej kwota maksymalna, maksymalny krok przebicia powinien być zdefiniowany aby zabawa nie zakończyła się za szybko :)

 

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...

Koleżanki & Koledzy,

za nami pomyślnie przeprowadzone 3 licytacje w których do wylicytowania były rzeczy przekazane przez @Embassy of Elegance  a beneficjentem było Chełmskie Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie w Chełmie.

Szczególnie zacięta walka została stoczona o krawat typu 6-fold, który został finalnie wylicytowany przez Kolegę @montparnasse zwyciężającego również w licytacji o krawat 3-fold.

Trzeci z licytowanych fantów - mucha - trafił do Kolegi @MichałBrit.

 

Efekt finansowy całego przedsięwzięcia przekroczył nasze oczekiwania sprzed i z po licytacji. Darowizna na rzecz dzieci z domu dziecka wyniosła ostatecznie 1650 pln ponieważ Kolega Montparnasse zaokrąglił wspaniałomyślnie swoją darowiznę do 1500 pln.

W imieniu stowarzyszenia BwB oraz Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie w Chełmie dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w licytacji oraz sponsorowi za atrakcyjne przedmioty licytacji. 

Wygrywających zachęcam do pochwalenia się wygranymi na forum :)

pozdrawiam
Damian

 

 

 

 

 

 • Like 2
 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
W dniu 29.04.2018 o 15:09, damiance napisał:

Koleżanki & Koledzy,

za nami pomyślnie przeprowadzone 3 licytacje w których do wylicytowania były rzeczy przekazane przez @Embassy of Elegance  a beneficjentem było Chełmskie Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie w Chełmie.

 

 

Wspaniała inicjatywa! Gorąco apeluje o NAGŁAŚNIANIE takich akcji! Chętnie wziąłbym udział w licytacji, gdybym się tylko o niej dowiedział ;) 

Głos @lubo69 odnośnie zapewnienia niepowtarzalności przedmiotu licytacji, też bardzo mi się podoba. Cel jest szczytny i kwoty powinny być jak najwyższe.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
 • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.