Skocz do zawartości

skóry cielęce jak je rozpoznać


Zajac Poziomka

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę z własnego doświadczenia jak jest, jak kupowałem skórę i jak zostałem poinformowany przez sprzedawcę o konieczności przeliczenia jednostek na nasz system metryczny. Nie wnikałem, nie drążę tematu, bo nie bardzo mnie to interesowało  Takich jednostek często używają m.in. Hiszpanie i różnica jest tak jak pisałem ok. 10 %. Nie wiem, może tu chodzić o pojęcie jak z milą - jest morska, jest i lądowa

No ale to mówisz chyba w takim razie o przeliczanie ze stóp kwadratowych na system metryczny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, damiance said:

@el-biczel bardzo dobry kierunek na zwiad w omawianej tutaj materii i myślę, że jednak pomogłeś i zbliżamy się do terminu "skóra cielęca".

Faktycznie Kegar robi skóry które fachowo powinny być określone jako bukatowe ( i wiem, że taką terminologia posługują się u Kielmana. Czy użyto w rozmowie takie określenie?). Flagowy produkt tej garbarni, czyli "box calf" ma powierzchnię od 130 do 170 "jednostek" ;) i prawdopodobnie na tej wielkości kończą się skóry które można rozważać jako odpowiedni materiał na półbuty miarowe.

Co do "jednostek" - trochę dziwne, ze w pracowni JK mówią o bliżej niezrozumiałych dla klienta jednostkach. Trzeba jasno powiedzieć, że chodzi o decymetry kwadratowe (1 dm2 = 100 cm2 = 0,01 m2), tym określeniem posługują się też kaletnicy i garbarnie (z reguły powierzchnia skóry nabita jest od strony mizdry i wyrażona właśnie w dm2; w krajach anglosaskich stosowana jest stopa kwadratowa).

Czy na miejscu widziałeś całe skóry?

[edit]: co do tej granicy 120-130 dm2 pomiędzy cielęcą a bukatową to jest ona umowna, bo różnica pomiędzy skórami w praktyce jest nieistotna.

Dzięki teoria z dm2 wydaje mi się słuszna. Mając na uwadze dane podawane przez Ciebie wcześniej w tym wątku też tak skojarzyłem, że jednostka musi się w przybliżeniu równać dm2, dlatego nie dopytywałem. Samo określenie "jednostki" by się normalnie w rozmowie nie pojawiło, gdybym się w prost nie zapytał, jak to jest z tymi skórami cielęcymi. Faktycznie wydaje mi się, że określenie skóry "bukatowe" - czyli takie małe krówki jak to pani zgrabnie ujęła - się pojawiło. 

Wydaje mi się, że w tym wypadku wszystkie granice będą umowne, na pewno zdarzą się cielaki większe niż 120dm2 jak i bukaty, które będą mniejsze niż 130dm2 (jeśli będziemy klasyfikowali ze względu na wiek).

Dodatkowo ciekawe jest, że jak u Kielmana zamawia się wysokie oficerki, to nawet ze skoczowa zamawiają trochę większe skóry, bo po prostu 120dm2 nie starcza, ale na wszystkie inne buty zamawiają skóry małe, tak samo jak z innych garbarni starają się trzymać tych mniejszych skór (raczej 130 niż 170 o których piszesz).

 

No ale to mówisz chyba w takim razie o przeliczanie ze stóp kwadratowych na system metryczny :D

1 stopa kwadratowa to 9.3 dm2, więc jeśli uznalibyśmy, że istnieje magiczna jednostka równa 0.1 stopy kwadratowej, to faktycznie różnica ~10% jest. Ale jeśli mówimy o europejskich garbarniach bardziej prawdopodobne wydaje mi się użycie systemu metrycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, el-biczel napisał:

1 stopa kwadratowa to 9.3 dm2, więc jeśli uznalibyśmy, że istnieje magiczna jednostka równa 0.1 stopy kwadratowej, to faktycznie różnica ~10% jest. Ale jeśli mówimy o europejskich garbarniach bardziej prawdopodobne wydaje mi się użycie systemu metrycznego.

To już zależy głównie od tego jakiego systemu miar używa się w danym kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.12.2016 o 01:21, el-biczel napisał:

Obejrzałem wszystkie 3 i zdecydowałem się na skórę francuską, zdecydowanie najbardziej mi się podobała - przeżyję, że to nie prawdziwy cielak. ;) Jak odbiorę zamówienie to podzielę się wrażeniami.

Bardzo dobry wybór! Skoczowskie to niby babycalf (to pojęcie jeszcze sie tu nie pojawiło :) ), ale sa jakieś bardziej pergaminowe. Widać po nich, ze sam wiek zwierzęcia to jeszcze nie wszystko. Jest coś na rzeczy w samym procesie garbowania i tu najwyraźniej Francuzi mają przewagę.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Velahrn napisał:
Państwa świata używające systemu metrycznego:

W takim razie byłem w błędzie Zawsze wydawało mi się, że w Anglii używa się systemu imperialnego. W każdym razie, w większości angielskich filmów, skóroroby używają cali, stóp itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Whitesnake said:

Bardzo dobry wybór! Skoczowskie to niby babycalf (to pojęcie jeszcze sie tu nie pojawiło :) ), ale sa jakieś bardziej pergaminowe. Widać po nich, ze sam wiek zwierzęcia to jeszcze nie wszystko. Jest coś na rzeczy w samym procesie garbowania i tu najwyraźniej Francuzi mają przewagę.

Miałem dokładnie takie same wrażenie, tylko w trakcie rozmowie użyłem wyrażenia: "kartonowe", ale faktycznie pergamin jest tutaj lepszym słowem biorąc pod uwagę grubość tych skór. Cieszę się z potwierdzenia słuszności wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.