Skocz do zawartości

Forumowa poradnia stylistyczna


Gość sancho

Rekomendowane odpowiedzi

Ponadto można mieć szelki lub spodnie od krawca, które powinny dobrze się trzymać "same z siebie".

Oczywiście, że można ominąć ten problem, ale moje pytanie było teoretyczne i zadane z ciekawości.

Pasek może być czarny, ale powinien być utrzymany w tonacji ubrania. Czyli przy brązowym garniturze może być brązowy. W przypadku butów o nietypowych kolorach, barwach nie musimy trzymac się żelaznej zasady jednolitego koloru dodatków. Przeciez do butów zwęzowej skóry nie musisz mieć wężowego paska. Wszystko zależy od tzw. ogólnego wrażenia, kompozycji całości.

Tak sądziłem, ale zawsze lepiej zapytać mądrzejszych :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszula tylko i wyłącznie biała, krawat najlepiej jednolity o neutralnym kolorze. Garnitur granatowy, szary lub czarny. Buty czarne.

podsumowując, przykładowy zestaw: czarny garnitur, biała koszula, czarne buty i jednolity (czarny?) krawat :lol: Nikt za brązowe buty, niebieską albo pasiastą koszulę albo krawat w spokojny wzór nie przekreśli na rozmowie, a jeżeli przekreśli, to dobrze, bo lepiej u takich nie pracować. Na blogu macaroniego był kiedyś wpis o początkach kompletowania garderoby (http://macaronitomato.blogspot.com/2010 ... eroba.html) i jest aktualny w tym przypadku

Kolego, proponuję czytać ze zrozumieniem. Po pierwsze napisałem, że wszystko zależy od branży a jeśli rozmawiamy o korporacji (tylko na ten temat się wypowiadam) to moja rada to trzymanie się tej koncepcji. Po drugie jeśli jednolity krawat o neutralnym kolorze to dla Ciebie synonim czarnego to współczuję. Generalnie piszę opinię opartą wyłącznie na swoich doświadczeniach w pracy w korporacjach (międzynarodowych a nie lokalnych). Miałem przeróżne szkolenia zwłaszcza za granicą z biznesowego savior-vivre a praktykę nabyłem podczas spotkań z managementem wszystkich poziomów i zasada jest jedna - liczy się biznes. Ma być prosto, schludnie i efektywnie - czyli tak jak opisałem. Kolorowe koszule przy takich okazjach uważane za "lekkomyślne", o kolorowych skarpetkach już nie wspomnę. Wiem, że wydaje się to smutne ale tak to jest, Zdaje się, że wyszło to z obowiązkowego stroju pracowników IBM z lat 80-tych, którzy utożsamiani byli z sukcesem korporacji (największe korpo swego czasu), profesjonalizmem, stabilnością itp. Ludzie po prostu podświadomie tego oczekują. Warto trzymać te zasady przy oficjalnych okazjach (takich jak rozmowa o pracę). W późniejszym etapie, jak już wyrabiasz sobie renomę to już nie jest takie istotne - liczą się efekty Twojej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubierać należy się stosownie do okazji. A rozmowa o pracę to jedna z tych sytuacji, w których epatowanie własnym "stylem" nie jest najszczęśliwsze. Rozmówca po drugiej stronie nie musi być koniecznie fanem zabawy strojem.

Chociaż co do poszetki to ja na różnych rozmowach zawsze ją miałem, dla mnie to naturalna część stroju. Zwykła biała, złożona w tv-fold i ledwo wystająca z kieszonki moim zdaniem właśnie dodaje dodatkowego formalizmu całości, a o to nam chodzi.

Jeszcze wypada dodać, że jednolity krawat warto aby miał kolor raczej stonowany, najlepiej niebieski lub czerwony, bo popularne, walące po oczach żółte / zielone krawaty całkowicie potrafią skupić na sobie uwagę rozmówcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czarny garnitur to tylko w fakturę, np granatowe paski, do tego dobrany krawat (nie czarny), nie widzę problemu, choć osobiście nie mam czarnego garnituru. W pracy zdecydowanie wolę navy lub szary.

Dodatkowy materiał - http://vimeo.com/20544296 (choć osobiście na pierwszą rozmowę nie użyłbym poszetki, poszetka jednak zwraca uwagę, zwłaszcza w naszym społeczeństwie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rozmowe kwalifikacyjna proponuje ubrac: kozuch pewnosci, worek doswiadczenia, przepasany profesjonalizmem zawodowym i plaszczyk cierpliwosci z nutka odwagi......

Tak wszyscy macie racje. po co te emocje ..... NastyKanasta juz napisal zalezy od branzy, Mundurek zawodowy wazny ale osoba noszaca jest najwazniesza....

Drobna odchylka od normy mysle jest wskazana tylko po to zeby odzdielic te wszystkie sztandarowe wzory i wykluczyc ludzi silnych, odwaznych i pewnych siebie !!!

Przy tak duzej ilosci Fachowcow w Polsce czlowiek musi sie lekko odrozniac......

Moze sie myle,moze inni zaraz sie po mnie przejada a niech im tam (zlewam,ale szanuje krytyke TYLKO KONSTRUKTYWNA)

Powodzenia w pracy.

d.s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czarny garnitur to tylko w fakturę, np granatowe paski, do tego dobrany krawat (nie czarny), nie widzę problemu, choć osobiście nie mam czarnego garnituru. W pracy zdecydowanie wolę navy lub szary.

Dodatkowy materiał - http://vimeo.com/20544296 (choć osobiście na pierwszą rozmowę nie użyłbym poszetki, poszetka jednak zwraca uwagę, zwłaszcza w naszym społeczeństwie)

Po za tym wydaje mi się że granatowe paski ledwo byłoby widać na czarnym garniturze. Mimo wszystko ciemny granat będzie najbezpieczniejszą opcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem okazyjnie na zimę brązowy, wełniany (jesionka) płaszcz. Wydaje mi się jednak, że przy moim wzroście (176 cm) jest zdecydowanie za długi - sięga daleko poza kolana, niemalże do łydek. Najchętniej oddałbym go do skrócenia, ale czy to nie zaburzy całości kroju ?

post-1174-13658921102399_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klamry się zgadzam, ale co jest nie tak z guzikami? Dość długo szukałem właśnie takich drewnianych. Zdjęcie wrzucę jakoś pod wieczór.

Takie drewniane, wypukłe guziki uznawane są za coś mniej więcej ala kołnierzyk button down do krawatu. Ale to takie konserwatywne spojrzenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czasami zakładam czerwone skarpety, pomimo, że ten kolor nigdzie indziej w stroju nie występuję. Tak od czapy, wali po oczach w zestawieniu z grafitowym garniturem, ale strasznie mi się podoba taki kontrast z tym kolorem.

Do tego świetnie taki kolor współgra z brązowymi butami, np. lotnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klamry się zgadzam, ale co jest nie tak z guzikami? Dość długo szukałem właśnie takich drewnianych. Zdjęcie wrzucę jakoś pod wieczór.

Nie przejmuj się, po prostu najbardziej lubię standardowe, duże guziki z rogu.

Na zdjęciu guziki wyglądały na skórzane:

http://artystyczny.com.pl/Skorzane_Wielkie_Guziki_2_szt-3041.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem współcześnie wszelkie uniwersalne rady, dot. ubioru na rozmowę o pracę mogą niekiedy przynieść więcej szkody niż pożytku, a w najlepszym razie prowadzić do nieporozumień między dającymi tego typu rady.

Przytoczę 2 anegdoty:

1. Na studiach (w czasie, gdy jeszcze, delikatnie mówiąc, nie interesowałem się męską elegancją) wybierałem się na rozmowę kwalifikacyjną do państwowej instytucji kultury. Spytałem koleżanki, która już tam pracowała "mam się wygłupiać z garniturem, czy niekoniecznie?" Absolutnie nie! - odpowiedziała. Na rozmowę wybrałem się w dżinsach, t-shircie i sweterku. Pracę dostałem.

2. Moja dziewczyna starała się o staż w największej firmie badawczej w Polsce (części międzynarodowej korporacji). Na rozmowę wybrała się w dżinsach, bluzce i jakiejś damskiej marynarce (czyli raczej casual niż klasyczna elegancja, bo nie był to nawet kostium). Prowadzący rozmowę jeden z dyrektorów pojawił się w... szortach. Dostała się, ale na koniec spotkania usłyszała "mam nadzieję, że jutro już ubierze się pani normalnie?".

Wniosków parę natury ogólnej:

- wszystko zależy od miejsca/branży

- nic nie zastąpi własnego wyczucia sytuacji

- nie wiesz, jak się zachować? Przyglądaj się innym

- nikt nie oczekuje od studenta/absolwenta, że pojawi się na rozmowie w doskonale dopasowanym garniturze na miarę

- nawet jeśli ubierzesz się fatalnie w kontekście obowiązującego w danym miejscu pracy DC, to nie powinieneś zostać przekreślony, jeśli wykażesz się odpowiednimi kompetencjami

- od początkującego nawet w branżach, w których jednak elegancja jest wymagana, oczekuje się właśnie elegancji + schludności, a nie doskonałego, szykownego stylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.