Skocz do zawartości

Marynarka jednorzędowa z zamkniętymi klapami


Üxküll

Rekomendowane odpowiedzi

Üxküll - jakiś czas temu wstawiłem to zdjęcie (ze Style Forum). Ta marynarka mnie też się podoba, za to wzbudziła niechęć samego MT.

Dla mnie to dzienny, nieco dandysowaty, odpowiednik smokingu. Nie od dziś wiadomo, że MT jest przeciwnikiem angielskiego stylu, więc już same skośne kieszenie mogą budzić niechęć. ;) Czy możesz wstawić link do odbytej dyskusji nad tą marynarką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z książki 'gentleman. mam zasady' dowiadujemy się, że

"marynarka jednorzędowa z ostrymi klapami jest niespójna stylistyczne, gdyż łączy w sobie cechy genetyczne dwóch różnych archetypów (marynarek): ostre klapy pradwurzędówki z jednorzędowością zapięcia.

Hardy Amies twierdził, że ostre klapy do jednorzędówki to przestępstwo stylistyczne. Krawcy ceniący swoje dobre imię , tacy jak Sergio Loro Piana, odmawiają szycia podobnych marynarek"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z książki 'gentleman. mam zasady' dowiadujemy się, że

"marynarka jednorzędowa z ostrymi klapami jest niespójna stylistyczne, gdyż łączy w sobie cechy genetyczne dwóch różnych archetypów (marynarek): ostre klapy pradwurzędówki z jednorzędowością zapięcia.

Hardy Amies twierdził, że ostre klapy do jednorzędówki to przestępstwo stylistyczne. Krawcy ceniący swoje dobre imię , tacy jak Sergio Loro Piana, odmawiają szycia podobnych marynarek"

Sir Anthony Eden by się z tym nie zgodził ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo można zerknąć na ilustracje klasycznej męskiej elegancji, zamieszczone przez Dr. Kilroy'a na forum głównym w wydzielonej kategorii ze strojów nieformalnych miejskich, jednorzędowe z klapami zamkniętymi:

viewtopic.php?f=1&t=1597&start=0

Dalsze wzory, inspirowane klasyczną męską elegancją lat 30. XX w. w specjalnym wątku na tym forum:

viewtopic.php?f=1&t=722

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A ja posiadam granatowy garnitur jednorzędowy, właśnie z zamkniętymi klapami (Vistula).

Wydaje mi się, że to mój najlepszy garnitur; rodzice kupili mi go z okazji matury, którą pisałem w zeszłym roku. Po drobnych poprawkach wydaje mi się tak wygodny, iż właściwie go nie czuję :). 22 grudnia miałem pierwszy na studiach egzamin; garnitur sprawił się dobrze :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z książki 'gentleman. mam zasady' dowiadujemy się, że

"marynarka jednorzędowa z ostrymi klapami jest niespójna stylistyczne, gdyż łączy w sobie cechy genetyczne dwóch różnych archetypów (marynarek): ostre klapy pradwurzędówki z jednorzędowością zapięcia.

Hardy Amies twierdził, że ostre klapy do jednorzędówki to przestępstwo stylistyczne. Krawcy ceniący swoje dobre imię , tacy jak Sergio Loro Piana, odmawiają szycia podobnych marynarek"

Hardy Amies pisze o takiej marynarce

"This is very bad, showing at once that the suit did not come from a good tailor" i dodaje później "a sartorial crime" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy też pamiętać, że najwięcej 'maksym' Amiesa pochodzi z lat sześćdziesiątych, kiedy to wydał m.in. "ABC of Men's Fashion". Na zdjęciach z kolejnej dekady ma już na sobie garnitury adekwatne do tamtej epoki - także z manszetami ;)

W załączniku zdjęcie Sir Edwina Hardy'ego Amiesa (1909-2003) w spodniach z mankietami.

post-387-13658921365271_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Jeśli to ma być garnitur także na bardzo formalne wizyty to radziłbym gładki granat, jednorzędówka, klapy otwarte (notch lapel), bez rozcięć, bez mankietów, z kamizelką.

Jeśli to ma być garnitur tzw. konferencyjny, to dwurzędówka jest bardzo dobrym pomysłem (będzie się Pan wyróżniał z szarej masy), np. 6x2, ostre klapy (peak lapel), tenis, dwa boczne rozcięcia, jedna butonierka po lewej, mankiety, oczywiście bez kamizelki.

W obydwu przypadkach guziki rogowe, przyszyte na krzyż, butonierka nie w kształcie kluczyka, tylko "bieliźniana", pod klapą flower keeper (pętelka na łodygę kwiatka). Rękawy na 4 guziki, oczywiście rozpinane.

Ostre (zamknięte) klapy do jednorzędówki to błąd! Hardy Amies twierdził, że to stylistyczne przestępstwo, niektórzy szanujący się krawcy (np. Sergio Loro Piana) odmawiają szycia takich marynarek, czego osobiście nie pochwalam, bo w klasycznym męskim stylu to klient rządzi (i to on odpowiada za błędy stylistyczne), a nie krawiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za bzdura. Hardy Amies miał swoje poglądy, niestety to zbyt mało, żeby tworzyć nowy kanon i zasady go otaczające. Do sprawdzenia czy informacje przez Ciebie podane dotyczące LP są prawdziwe, ale nie spotkałem się z informacją, żeby jakikolwiek krawiec na Savile Row odmówił wykonania takiego zlecenia, czy nawet był nim zdziwiony. Polecam polemikę z księciem Kentu - Michael'em, który na co dzień ubiera się u łachmaniarzy (m.in. Norton & Sons i Henry Poole) oraz jest totalnym bezguściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hardy Amies tu akurat sobie coś ubzdurał. :) Klapy zamknięte w marynarkach jednorzędowych wcale nie były niczym nadzwyczajnym w międzywojniu i według większości nie są żadnym błędem.

Nota bene, także klapy otwarte nie są z historycznego punktu widzenia nieodpowiednie do marynarek dwurzędowych, ale to już odważniejsze stwierdzenie. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.