Skocz do zawartości

Filmowy wywiad z Tadeuszem Januszkiewiczem


kamil

Rekomendowane odpowiedzi

Na jednym spotkań Stowarzyszenia BWB przedstawiłem pomysł, który spotkał się z życzliwym przyjęciem i który teraz przedstawiam Wam wszystkim z prośbą o konstruktywny feedback. Chodzi o nagranie wywiadu (kamerą) z Tadeuszem Januszkiewiczem. Projekt będzie realizowany przez Stowarzyszenie But w Butonierce BSC, a nagranie po obróbce zostanie upublicznione, na początek na YouTube.

Dlaczego taka forma i taki bohater wywiadu? M. in. dlatego, że:

- W sieci jest dużo wywiadów pisanych, a takich z kamerą - znacznie mniej.

- TJ ma wiele ciekawych rzeczy nie tylko do powiedzenia, ale również do pokazania. Aby materiał dotarł do jak największej grupy zainteresowanych, zamierzamy dorobić do nagrania tytuły w języku angielskim.

- Wiem, że TJ zgodzi się wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

- Koledzy z forum zegarkowego (w tym nasz Prezes) mają doświadczenie w realizacji takich inicjatyw, więc nie będziemy musieli wymyślać koła od nowa.

Nie chcę z góry narzucać sztywnych założeń (czas trwania, ew. podział na części, proporcje obrazu do słowa itd.), ale z drugiej strony chcemy pójść przygotowani, tzn. z listą sensownych pytań. Część z nich - jak wierzę - damy radę wymyślić sami, zresztą niektóre na pewno pojawią się spontanicznie jako follow-up omawianych na bieżąco tematów, niemniej chciałbym skorzystać ze zbiorowej mądrości forumowiczów i dlatego proszę Was o sugestie, na jakie tematy szczególnie warto zwrócić uwagę (jakie pytania warto zadać).

Wszelkie inne rady, pomysły i sugestie będą bardzo mile widziane.

A na dobry początek, pomysły kolegi Jana:

chętnie dowiem się prywatnych spraw, czyli z jakiej rodziny się wywodził, kim byli jego rodzice i dziadkowie, gdzie sie wychował, ile klas szkoły skończył, czy chciał zostać szewcem czy tak po prostu wyszło, gdzie zaczynal nauke rzemiosła, ilu było uczniów, czy miał kolegów, czy któryś z nich był bardziej utalentowany, co się stało z kolegami, czy którys jeszcze sie tym zajmuje, gdzie mieli swoje zaklady, ile lat trwała nauka, ile w tamtych czasach par butów tygodniowo robił zakład itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, kiedy i dlaczego podjął decyzję, że idzie na swoje i jakie trudności, perturbacje czy inne ciekawe historyjki się z tym wiążą. Rozmawiałem jakiś czas temu z szewcem na moim osiedlu, okazało się, że jego ojciec i TJ są kolegami i pracowali razem w Syrenie. Siedzieli naprzeciwko siebie i jednej kanciapce i robili buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Koledzy z forum zegarkowego (w tym nasz Prezes) mają doświadczenie w realizacji takich inicjatyw, więc nie będziemy musieli wymyślać koła od nowa.

Dzisiaj zgodnie z rozmową na spotkaniu poruszyłem temat ze znajomym który zajmuje się tego typu realizacjami zawodowo, także w przypadku podjęcia dalszych kroków mam wszelkie informacje i mozliwości aby to ruszyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

1. Pytanie bumerang - "zelować czy nie?"

2. Najdziwniejsze/ciekawsze/trudniejsze zamówienie jakie kiedykolwiek dostał? Czy się go podjął czy nie?

3. Najstarsze buty jakie ma/konserwuje klientowi ile mają i jaki jest sekret ich "długowieczności"?

Karczmarzu - jak pamiętam przynajmniej 2 z Twoich pytań znalazły się w wywiadzie, którego dzisiaj udzielił Kamilowi mistrz TJ ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pytanie bumerang - "zelować czy nie?"

2. Najdziwniejsze/ciekawsze/trudniejsze zamówienie jakie kiedykolwiek dostał? Czy się go podjął czy nie?

3. Najstarsze buty jakie ma/konserwuje klientowi ile mają i jaki jest sekret ich "długowieczności"?

Karczmarzu - jak pamiętam przynajmniej 2 z Twoich pytań znalazły się w wywiadzie, którego dzisiaj udzielił Kamilowi mistrz TJ ;)

Padły wszystkie trzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kołkowaniu pytania nie było, ale o wybieraniu butów - jak najbardziej. Materiał jest już nakręcony i wymaga zmontowania.

Co do kołkowania to nie sądzę aby TJ był dobrym adresatem w tym sensie że robi buty szyte a nie klejone i kołkowane. Przy cholewce i podeszwie przyszytych jedyne kołkowanie - jakie widuje się czasem w butach od TJ - jest na śródstopiu, od wewnętrznej strony stopy.

Oczywiście jak będą pojawiać się inne ciekawe pytania to szansa na kolejny wywiad wzrasta ...

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o kołkowanie butów, a palców. Nie znam lepszego określenia. Chodzi o analogię do pianistów którzy sypiali z kołkami między palcami.

Stopy odkształcają się, palce zachodzą na siebie więc niektórzy ortopedzi zalecają okresowo je sztucznie rozciągać. Układ palców zmieniony przez wąskie buty prowadzi do wkręcenia się stopy do wnętrza a to z kolei przenosi źle siły przez kostki, kolana, biodra itd.

Czy może poprzez konstrukcję buta zapobiega obracaniu się stopy do wnętrza. Z tego co czytałem wynika że sam fakt zmniejszenie odstępów między palcami już determinuje to że stopa się przekręci (z biegiem czasu).

post-2539-13658924104067_thumb.jpg

post-2539-13658924104189_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.