Skocz do zawartości

Granatowy (niebieski) z zielenią


Rdk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

@Rdk

Kolor midnight blue nazywa się po polsku granatem.

Zielony krawat do granatowego ubrania - moim zdaniem - nie pasuje.

Jest takie niemieckie przysłowie: "Grün und blau schmückt die Sau" (zielony z niebieskim zdobi świnię).

Cóż, każdy ma prawo do własnego zdania. Jeśli jednak wymaga ono wsparcia niemiecką rymowanką na poziomie przedszkola, to może warto temat przemyśleć raz jeszcze. Swoją drogą, jeśli 'midnight blue' to 'granat', to co oznacza (i czym się różni od niego) navy i dark navy?

I jeszcze zapytam gwoli samokształcenia: czy są jakieś jaśniejsze niż granat odcienie niebieskiego, które pasują do zieleni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta rymowanka, jak Pan ją nazwał, to jedna z żelaznych zasad, które ma gentleman, ujęta w łatwy do zapamiętania sposób. Występuje ona także w innej odmianie: "Ist der Frosch auch noch so kühn, trägt er doch nicht blau mit grün" (Nawet bardzo odważna żaba nie nosi niebieskiego z zielonym).

Proste zasady są zawsze zaciekle zwalczane. Weźmy na przykład inną "dziecięcą rymowankę";

Ryby, drób i cielęcina

lubią tylko białe wina.

Zaś pod sarny, woły, wieprze

jest czerwone wino lepsze.

Każdy sommelier aż się zapieni, jak to usłyszy i zacznie nam wmawiać, że - choć zasadniczo nie jest to niesłuszne - to jednak on poleca nam do ris de veau butelkę pinot noir bourguignon. Gdyby bowiem reguły były zbyt proste, kwestionowałoby to przydatność sommeliera.

Co do różnic pomiędzy Midnight Blue, a Navy Blue. To wszystko są odcienie granatu, Navy Blue ma RGB (0,0,128), a Midnight Blue ma RGB (25,25,112), ale obawiam się, że - jak większość facetów - nie potrafiłbym ich rozróżnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem prosty prolet i na zasadach wszystkich się nie znam, ale jednak coś z tym zielonym i niebieskim jest na rzeczy.

Uważam, że niezależnie jaki to odcień i intensywność, te kolory ze sobą nie grają i ich łącznie nie jest najszczęśliwszym pomysłem.

Chcesz powiedzieć, że przykłady pokazane na pierwszej stronie nie trafiają w Twoje poczucie estetyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć, że przykłady pokazane na pierwszej stronie nie trafiają w Twoje poczucie estetyki?

Za wyjątkiem drugiego zdjęcia zaprezentowanego przez Stylemana - nie, nie trafiają. Nie myślałem też o tym wcześniej, ale w mojej szafie nie występuje ani jeden krawat w kolorze zielonym. To akurat wymaga zmiany, bo wełniaki w kolorze butelkowej zieleni zawsze bardzo mi się podobały i z brązowym tweedem stworzą świetną parę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem prosty prolet i na zasadach wszystkich się nie znam, ale jednak coś z tym zielonym i niebieskim jest na rzeczy.

Uważam, że niezależnie jaki to odcień i intensywność, te kolory ze sobą nie grają i ich łącznie nie jest najszczęśliwszym pomysłem.

Podzielam tę myśl.

Proleci wszystkich krajów łączcie się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy niedopuszczalne, w klasycznej meskiej elegancji, zestawienie koloru brazowego z czarnym, nalezy rozumiec rowniez jako niedopuszczalne noszenie czarnych butow do brazowych spodni?

Według zasad rzeczywiście, ale akurat mnie zazwyczaj takie połączenie się podoba. :)

Pozdrawiam, Dr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny poziom argumentacji użytkownika Granville zbliża się do wątku z powielaniem fałszywego mitu o wydajności skóry shell cordovan. Cytaty z niemieckiego były nawet zabawne, tak jak zabawne są cytaty z powiedzonek przedszkolaków. Sentencję angielską, zapewne świeżo znalezioną, użytkownik AG przepisał nieuważnie (zacznijcie Koledzy wpisywać w google frazę blue and green i zobaczcie, co wyszukiwarka podpowiada na trzecim miejscu).

Na użytek tych, którzy mają ambicję zdobywać wiedzę również przy użyciu bardziej zaawansowanych technik badawczych, dodam, że jest odcień niebieskiego, zwany Majorelle Blue (dość trafnie opisywany jako kobaltowy), zastosowany do pomalowania budynków w słynnym ogrodzie w Marakeszu w Maroku. Ogród ten założył francuski malarz i od jego nazwiska pochodzi nazwa ogrodu (i koloru). Intensywnie niebieskie ściany służą za tło dla wspaniałych roślin, przede wszystkim kaktusów, które są - oczywiście - zielone. I w tym miejscu warto wyszukać zdjęcia w internecie i samemu ocenić, czy to połączenie jest udane, czy nie. Podobnie, impresjonista Claude Monet z upodobaniem łączył zieleń z niebieskim (słynne Lilie wodne to jeden z przykładów) i notabene też był zapalonym ogrodnikiem (ogród Giverny).

Oczywiście, nad wybory estetyczne malarzy francuskich można, tak jak AG, przedkładać doktrynę (manifest?) zawartą w anonimowych niemieckich rymowankach. Równie dobrze można głosić wyższość francuskiej myśli technicznej nad niemiecką. Czemu nie? Ja tam wybieram francuskich malarzy i niemieckie samochody, a nie na odwrót, ale to each his own. Szkoda tylko, że nowi użytkownicy forum są ogłupiani tą płytką błazenadą pozującą na coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto pełna lista niedopuszczalnych zestawień kolorów w klasycznej elegancji (męskiej i damskiej):

zielony i niebieski, brązowy i czarny, czerwony i różowy, śliwkowy i fioletowy, lawendowy i fiolet parmeński, fiolet i żółty.

Co do brązu i czerni ostrożnie polemizowałbym, ale ostatnie zestawienie budzi grozę: mogłoby zaspokoić potrzeby estetyczne sutenera spędzającego wakacje na Florydzie. Cymesik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.