Skocz do zawartości

Czyszczenie, pranie, prasowanie, mole, pielęgnacja, itd.


wx1440

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

Takie szybkie pytanie - zauwazylem, iz na moich spodniach z Giacomo Conti pomimo skladu 100% bawelny jest metka,

zeby czyscic chemicznie a prasowac ba bardzo niskiej temperaturze zelazka.

Pierwszy raz widze cos takiego na bawelnianych spodniach...

 

Pytanie jest takie - czy moge bez szkody wyprac je w pralce na 30 stopniach? Wydaje mi sie ze tak, ale wole sie upewnic...

Prade mowiac nie zamierzam co kilka wyjsc chodzic z nimi do pralni :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Szanowni Koledzy, proszę o pomoc.

Oddałem do pralni trencz. Miałem na nim plamkę, której jednak nie wyczyścili. Przy odbiorze reklamowałem i wrócił ponownie do czyszczenia. Jednak nic z tym nie zrobili. Dodatkowo zniszczyli klamry przy paskach. Czy przysługuje mi zwrot gotówki?

co na ten temat mówi regulamin pralni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pytanie może dziwne, ale nasuneło mi się po przeczytaniu bodajże książki Mr. Vintage. Wspominał on tam, że dżinsy dłużej się brudzą niż np. spodnie bawełniane i można przez to je rzadziej prać.

Zatem, jak często/po jakim czasie pierzecie daną część garderoby? (spodnie, swetry, koszule, tshirty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Cmon chyba trafnie dobrał nick;-)

Spróbuję: koszule i T-shirty po każdym użyciu; spodnie jasne bawełniane max. po dwóch, ciemne po trzech - czterech. Rzeczy wełniane dające się prać w pralce raz na kilkanaście założeń, ale po każdym założeniu czyszczę szczotką. Marynarki i garnitury raz w sezonie, szczotka jak wyżej. Na majtki kiedyś mówiło się niewymowne (inaczej ineksprymable), więc o tym nie mówimy (naprawdę mam nadzieję, że w tym przypadku przepis prania jest oczywisty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Szanowni,

Skorzystałem z wyszukiwarki i niestety nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie - otóż zakupiłem niedawno spodnie w H&M - http://www2.hm.com/pl_pl/productpage.0345112001.html

Skład
  • Wełna 52%; Poliester 48%
Instrukcje prania i suszenia
  • Tylko pranie chemiczne

Czy mogę zaryzykować pranie w pralce na programie "pranie ręczne" lub "delikatne" bez wirowania używając płynu do prania wełny? Czy może jednak jestem skazany na pranie chemiczne?

Z góry dziękuję za odpowiedź,

pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć 100% pewności, że nie uszkodzisz (np. że się nie skurczą), to tylko chemicznie. Pranie wełny w pralce (nawet spodni, które nie mają żadnego wypełnienia, bo pranie marynarek z wypełnieniem jest całkiem wykluczone) zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Są tacy, którym się udaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja natomiast mam pytanie odnośnie tłustej plamy na spodniach i jej domowego sposobu pozbycia się.

Jakiś czas temu oddałem garnitur do pralni chemicznej, odebrałem i schowałem do szafy. Po jakimś czasie chciałem go założyć i okazało się że na nogawkach w okolicach piszczeli są tłuste plamy (wydaje mi się, że mogą pochodzić z tych środków do konserwacji desek rozdzielczych i plastików w samochodzie, dokładnie w tym miejscu opieram nogę prowadząc samochód). No nic, założyłem inny. Ale dzisiaj robiąc porządki w szafie wyciągłem go i zastanawiam się co zrobić. Chciałem spróbować drugi raz pranie chemiczne ale powiedziano mi, że nie dają gwarancji wyczyszczenia więc zrezygnowałem. Czy znacie jakieś domowe sposoby na takie zabrudzenia? Nie zależy mi tak bardzo na tych spodniach, więc jeśli się zniszczą to trudno. Ale może da się je uratować :)

 

Pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno można zasypać mąką, mąka ma niby wchłonąć ten tłuszcz. Ja kiedyś próbowałem i nie podziałało. Może plama musi być bardzo świeża. Ja bym oddał na własną odpowiedzialność do czyszczenia chemicznego, jeśli to tłuszcz, to powinien zejść.

 

A próbowaliście kiedyś uprać jeans (kurtkę, w moim przypadku) w zbyt ciepłej wodzie tak, żeby się skurczył? Mam super vintage'ową kurtkę z San Fransisco (pierwszy sklep Levisa), ale o pół rozmiaru za duża i nie wiem, czy próbować ją tak kurczyć, czy za duże ryzyko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieciowe pralnie chemiczne najczęściej mają pretensje, że przynosi się brudne rzeczy i nie dają na nic gwarancji - powinno się tam chodzić z prawnikiem, żeby postawił ich do pionu. Natomiast małe rodzinne pralnie najczęściej starają się dokonywać cudów i często im się to udaje; poszukaj takiej pralni.

  • Oceniam pozytywnie 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżins sie raczej nie skurczy od zbyt dużej temperatury . Jesli jest dobrej jakości , to po praniu tkanina odzyskuje kształt , nie ma rozciągnięc itp . Na zmianę rozmiaru bym nie liczył .

Natomiast jesli sa tam jakie kolwiek dodatki z innych materiałów to one mogą mocno zareagować na temperaturę i mamy wtedy kurtkę skręcona i nie nadająca sie do niczego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o tluste plamy na ubraniach , to stosuje nietypowy domowy sposób - używam zwykłego kuchennego płynu do tłustych powierzchni ( Ludwik ) . Spryskuje mocno plamę , po ok. 20 minutach wrzucam do pralki na długi program z praniem wstępnym , woda + itp. Pomimo początkowych obaw , niczego nie zniszczyłem , kolory nie naruszone .

Zazwyczaj wszystko schodzi ;). Ważne , zeby ten tłuszcz rozpuścić , co pomoże zwykłym detergentów go usunąć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest 100% cotton, jeans z najlepszych czasów Levisa.

Dzięki za radę, odpuszczę.

na początku lat 90-tych dostałem oryginale rurki levisa (ukochane:) ). Po bardzo długim okresie noszenia już było coraz gorzej, ale nie dałem sobie powiedzieć że są zniszczone. Na dowód wrzucałem je do prali na gotowanie i po wyjęciu, wysuszeniu i wyprasowaniu wyglądały niemal idealnie :) ale po dniu na nogach znowu się rozciągały do kształtu naciągnietego wora. Konkluzja jest taka, że oryginał się skurczył po gotowaniu :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.