Skocz do zawartości

Spodnie: kolanówka, zapobieganie wypychania kolan


mosze

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł niezbyt gramatyczny, ale chodzi o to, aby ułatwić wyszukiwanie.

Wczoraj byłem w krawcowej i w trakcie rozmowy dowiedziałem się, że istnieje możliwość wszycia tzw. kolanówki, zapobiegającej wypychaniu się kolan. Jest to kawałek poliestru, przyszywany na wysokości kolan (z zapasem w górę i dół, rzecz jasna) do wewnętrznych szwów z obu stron. Podobno w praktyce całkowicie zapobiega owemu wypychaniu (które - w wąskiej nogawce - wcześniej czy później zdarzyć się musi).

Rozmowa dotyczyła chinosów, choć pewnie pomysł moze mieć zastosowanie w dowolnych spodniach.

W związku z tym - rewolucyjnym pomysłem - mam pytania do ew. użytkowników. O różnice w komforcie uzytkowania spodni, o ew. szybsze gniecenie (i konieczność częstszego prasowania) spodni, no i przede wszystkim - czy TO działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem w krawcowej i w trakcie rozmowy dowiedziałem się, że istnieje możliwość wszycia tzw. kolanówki, zapobiegającej wypychaniu się kolan. Jest to kawałek poliestru, przyszywany na wysokości kolan (z zapasem w górę i dół, rzecz jasna) do wewnętrznych szwów z obu stron.

A nie jest to standard w spodniach garniturowych? Mam to zarówno w spodniach od krawca jak i RTW?

Zamiast poliestru, np wiskoza, bawełna koszulowa.

Co do "ilości" kolanówki to od pasa do poniżej kolan.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byłem w krawcowej

Niezwykle intymne wyznanie :twisted:

Co do kolanówki to jest tak jak napisał pirat.

Działa to na tej zasadzie że tkaniny podszewkowe są znacznie mniej elastyczne niż wełna czy bawełna więc biorą na siebie wszystkie naprężenia. Różnic w komforcie czy trudności w prasowaniu nigdy nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chodzi głównie o spodnie bawełniane (powiedzmy, chinosy, choć oczywiście jest to problem nogawek, a nie kroju kieszeni). Bawełna, zwłaszcza grubsza, pracuje inaczej niż cienka wełna, "chętniej" się haczy na kolanach i w rezultacie wypycha. W żadnych spodniach RTW nie mam takiej podszewki. Pytanie, czy warto ją sobie wszyć. Oczywiście zawsze można spróbować, czemu nie? Jeśli jednak ktoś to ćwiczył i nie działa, to po co?

Domyślam się, że - aby patent działał - kolanówka musi być wszyta nieco wężej, niż materiał nogawki na wysokości kolana, co pewnie w jakiś sposób obniża komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy mam w chino kolanówkę. Co do zwężenia, nazwijmy to użytkowego, spodni to nie zauważyłem różnicy tj. kolanówka niejako idzie o wewnętrznej stronie nogawki. W moich spodniach jest zwykle zrobiona z wiskozy.

Zastanawiam się czy w spodniach MT: http://macaronitomato.blogspot.com/2011 ... otera.html jest ona zrobiona z bawełny:

Wnętrze spodni wykończone jest materiałem koszulniczym dla większego komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
  • 6 years later...

I w drugim, żeby kolega nie poleciał szukać "japońskiego poliestru wysokiej klasy" :)

Na marginesie, nie mam chyba żadnej pary z kolanówką albo jedne zimowe flanele. Bawełny się faktycznie wypychają, z wełnami problemu nie mam. Może i warto spróbować do jesiennych/zimowych bawełn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.