Skocz do zawartości

Marynarka - dyskusje i porady


eye_lip

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiem, czemu poprawiał tę marynarkę. po prostu rozmawialiśmy o tej konstrukcji i mówi "zaraz panu pokażę, o co mi chodzi" ściąga z wieszaka marynarkę, pokazuje mi te marszczenia i mówi że to marynarka od Turbasy (zresztą nie musiał, metkę miała) a mimo tego się tak porobiło. zapewne nie poprawiał jej w sensie Turbasa źle zrobił, tylko poprawiał bo np. klient schudł, czy coś.

może to Pendereckiego była :D

ale może wróćmy do tematu...

jaka konstrukcja byłaby do takiej cienkiej wełny odpowiednia, żeby nie było klejenia? może jakieś cienkie płótno? i co na wkład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są potrzebne 2 rzeczy. nazwijmy je canvas i wkład. nie jestem pewien, czy to poprawnie.

teraz zdefiniujemy. canvas - to coś, co się na całości przodu marynarki daje. jest to np. kamela. zerknij na zdjęcia mojego smokingu w robocie, tam widać dobrze.

wkład - to coś, co daje się pod samą klatkę, żeby usztywnić. czyli wkład piersiowy.

czyli proponujesz płótno na wkład?

no dobrze, a co na canvas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i widzę pewne nieścisłości. kamela to jest takie coś z włosa wielbłąda. włosianka to z włosa konia (najczęściej). płótno to płótno, z roślinnych włókien, tak?

no więc chodzi o to, że jak na canvas będzie dana kamela, to mogą powstawać zagniecenia i marszczenia materiału, który będzie cieńszy niż wkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że obecnie rzadkością jest już tworzenie włosianki oraz kameli w 100% z naturalnych włókien zwierzęcych. W Polsce te materiały są praktycznie niedostępne, a kamelą coraz częściej krawcy nazywają po prostu rożnego rodzaju mieszanki płócienne.

no więc chodzi o to, że jak na canvas będzie dana kamela, to mogą powstawać zagniecenia i marszczenia materiału, który będzie cieńszy niż wkład.

Niestety kompletnie nic z tego nie rozumiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no więc chodzi o to, że jak na canvas będzie dana kamela, to mogą powstawać zagniecenia i marszczenia materiału, który będzie cieńszy niż wkład.

Niestety kompletnie nic z tego nie rozumiem.

jeżeli zrobi marynarkę full canvas, a tzw. kanwą będzie kamela, czyli wielbłąd z bawełną(?), materiał dość sztywny, który po zgięciu ma takie lekkie zagniecenie to mogą się dwie rzeczy dziać:

mogą powstawać zagniecenia

wełna może mieć takie charakterystyczne marszczenia, zwłaszcza w okolicach dziurek na guziki, ponieważ będzie cieńsza niż canvas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest zasadnicze, co to jest za wełna (gramatura, skład - mieszanka czy czysta wełna, jakie pochodzenie włókna i sposób tkania)? Skoro na ultralekkiej i skrajnie cienkiej 230 g, a nawet 210 g wełnie czesankowej można zrobić konstrukcję full canvas i może to wyjść dobrze.. Wszystko chyba zależy od jakości tkaniny, jakości, umiejętności krawca oraz jakości wkładu. Myślę, że w tej kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to włoska czysta wełna o skrętności 150's; niestety nie wiem, jakiego producenta a o gramaturę zapomniałem spytać. myślę, że jakość jest wysoka, kupiłem w dobrym sklepie - na Warmijskiej, najlepszy sklep bławatny w Krakowie, oferuje prawie wyłącznie takich producentów jak Zegna, Versace (zdziwiłem się, że versace robi tkaniny), etc. oni też to chyba importują. wszystko co tam widziałem było naprawdę fajne.

umiejętności krawca są niezmienialne. moim zdaniem zna się na tym, co robi.

a wkład jest przedmiotem dyskusji... nie mam pomysłu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skrętności to byłbym bardzo ostrożny - niewiele firm produkuje tkaniny, których indeksy skrętności pokrywają się z rzeczywistą grubością włókien. Gramatura jest chyba najważniejszą rzeczą, na którą należy zwracać uwagę przy zakupie materiału, myślę że dobry i szanowany producent również może być pewnego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa. Ile płaciłeś za m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za mb płaciłem 130 zł :D zupełnie przez pomyłkę. wełna chyba została nawinięta na stary styropian, gdzie taka cena widniała. wszystkie dookoła miały ceny 220-280 zł za mb. sprzedawca sam się dziwił, że jest taka cena i mówił, że coś z nią nie tak, ale cóż zrobi, skoro obowiązuje ta, która jest tam wypisana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umiejętności krawca są niezmienialne. moim zdaniem zna się na tym, co robi.

a wkład jest przedmiotem dyskusji... nie mam pomysłu...

Chcesz zatem iść do swojego krawca - ze trzy razy starszego od Ciebie i szyjącego ze dwa razy dłużej niż ty żyjesz - i pouczać go, jak ma CI uszyć marynarkę, żeby się nie gięła i nie marszczyła?!

Cóż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.