Skocz do zawartości

Poradnik: fachowe przyszywanie guzików


Miro

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, może mi ktoś dać instruktaż, jak przyszyć guziki do wnętrza gurtu spodni bez przebijania się na zewnątrz? Chodzi o to, by je przyszyć do wewnętrznej strony gurtu, żeby na zewnętrznej nie było widać nitek. Czytałem kilka opinii i każdy, kto umie to robić, twierdzi, że to mały pikuś. :) Ale jak to zrobić??

Samodzielnie nauczyłem się już przyszywać guziki do marynarek "z okręcaniem" nitki, przyszywać guziki na stopce, a także (to była mordęga wielogodzinna) równo przyszywać guziki do rozpinanych mankietów marynarki (co dla osoby słabej w pracach manualnych nie jest wcale proste - w tym trudno dostępnym miejscu dokładnie sparować guziki z dziurkami, by po zapięciu mankiet się nie fałdował).

Wiec proszę o poradę w kwestii guzików szelkowych :)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały tutorial z przyszywania guzika, tak aby po wewnętrznej stronie nie było widać szycia/nitek.

Poniższy guzik został przyszyty na kanwie (by lepiej zobrazować jak należy wybierać nitki z materiału do szycia). Kolor nitki oczywiście inny niż guzik, aby lepiej było wszystko widać.

Na początku ważne jest, aby nawlec igłę nitką o długości nie dłuższej niż długość od góry palca wskazującego do łokcia (taka długość sprawia, że się ona nie pląta). Szyjemy nitką "podwójną" zawiązaną na mały supełek.

Jak zacząć :

1. Wybieramy jedną nitkę ze splotu materiału. Nie przebijając się na wskroś materiału, wbijamy igłę pod nią i przeciągamy igłę, aż do końca/supełka.

1.jpg.266a618127700e81b1108793f938acf1.jpg

2.jpg.fa28bfb7958d9f02ec7f9f6621f876d2.jpg

2. Bierzemy guzik (szyjemy tak naprawdę nie guzik do materiału, ale materiał do guzika) i przewlekamy przez jedną dziurkę igłą z nitką zaczepioną o materiał.Jeżeli guzik ma tylko dwie dziurki jak poniżej, to przewlekamy dalej przez drugą. Igła jest znowu pod guzikiem.

3.jpg.fdb96a50efbd9bf72fd66a9dee6ab277.jpg

3. Znajdujemy znowu tylko jedną niteczkę materiału do którego szyjemy i przewlekamy przez nią (ale nie na wylot) igłę z nitką. Następnie wracamy do dziurki w guziku - przewlekamy przez cały guzik. Igła z nitką znowu jest pod guzikiem. Znowu powtarzamy krok i zaczepiamy o kolejną nitkę z materiału. Krok powtarzamy z 5-6 razy pamiętając by wybierać niteczki z materiału możliwie jak najbliżej środka guzika ( w innym wypadku materiał nam się brzydko ściągnie od drugiej strony).

4.jpg.f7626c09cf04ce2d2b1207258194f28c.jpg

5.jpg.49857969ece693e78addb33ca6e9dfe7.jpg

6.jpg.3ddb726c93390658f3030231248d8348.jpg

7.thumb.jpg.1d64b2fb0fca6e81abc5861dce25beb8.jpg

8.thumb.jpg.298eb08bad351ecba0ccf7533d2abe18.jpg

9.thumb.jpg.4a39d93ceddb56b853ea5d8a08afc670.jpg

10.thumb.jpg.a534a3c5ca679d762869219813746379.jpg

11.thumb.jpg.9819fa0dce151160bc7f1d0438f06927.jpg

4. Zwijamy sobie materiał w "rożek". Owijamy nitką wokół guzika 4-5 razy. Następnie przebijamy się przez stworzony supeł - to będzie zakończenie naszego szycia, obcinamy nitkę możliwie jak najbliżej.

12.thumb.jpg.26fad2971f45c5947ead6ac572b4ad63.jpg

13.thumb.jpg.730702622068e657f632cf7ab3a20650.jpg

14.jpg.72e018704de39c02ee24d941f3706757.jpg

Po poprawnym wykonaniu szycia guzik będzie się mocno trzymał, co możemy sprawdzić, mocniej ciągnąc za niego. Od drugiej strony nie powinno być śladu nitki, którą się szyło.

15.jpg.8681e6d1cbaab7425703218b75ea077b.jpg

16.jpg.6fba5def38648975dff27164207deb9c.jpg

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa metoda! Muszę wypróbować.

W mojej metodzie zwykle wybieram skrzyżowanie włókien wątku i osnowy, bo wydaje mi się, że jak wybiorę tylko jedno włókno, to materiał będzie się zaciągał. 

Zastanawiam się, jakby wyglądało w tej metodzie szycie na zapałkę. (Zdjęcie z książki H. Wischmeyera "Technologia krawiectwa męskiego")

IMG_1633.JPG

  • Like 1
  • Oceniam pozytywnie 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szewc24.pl - dziękuję! :-D

Już mam niedzielę z głowy - zaraz biorę igły i nici 8-)

@Michalina Panfil - również dziękuję za tę metodę z zapałką. :-D Genialne w swojej prostocie i kreatywności. Ja kiedyś przyszywałem guziki do marynarek na krótkim słupku, co skutkuje niewygodnym zapinaniem i "ciągnięciem" guzika/tkaniny przy zapinaniu. Potem przyszywałem podkładając pod guzik coś płaskiego, lecz to było niewygodne i nie dawało byt dobrych efektów. W rezultacie zdecydowaną większość guzików w marynarce mam przez siebie przyszytych na krótkim słupku - czeka mnie chyba wielkie przerabianie :shock:

Propozycja do moderatorów - warto by wydzielić posty z takimi konkretnymi, instruktażowymi postami, by stworzyć coś w rodzaju forumowego poradnika krawieckiego. Poważnie mówię - gdyż mnóstwo takich porad przepada w czeluściach dłuuuuugaśnych innych wątków.

  • Oceniam pozytywnie 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guziki do spodni na szelki przyszyte :-D W kolejce kolejne pary.

Dwie uwagi:

1. Przewlekanie nici przez pojedyncze nitki tkaniny gurtu spodni to praca zaiste benedyktyńska - chyba bym osiwiał. Przyszywałem przewlekając przez kilka nitek jednocześnie, nie zważając, czy to nitki tkaniny czy osnowy (zresztą tkanina gurtu jest tak gęsta, że chwytanie pojedynczych nitek do robota dla zegarmistrza z lupą, poza tym obawiam się, że tak przyszyty guzik słabiej by trzymał). W każdym razie moja metoda okazała się szybka i skuteczna. Guziki mocno trzymają po ok. 6 przewleczeniach, zbiegnięć na tkaninie nie ma.

2. Istotne jest miejsce (na froncie spodni), w które się przyszywa guziki, no i odstęp pomiędzy guzikami poszczególnych par. Przesunięcie guzików nawet o 2 cm wyraźnie wpływa na sposób układania się spodni, ewentualne pionowe fałdy na nogawce itd. Metodą eksperymentalną każdy musi znaleźć najlepsze miejsca pod swoją anatomię i krój spodni.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.